הטיפים שלנו

אז מה חשוב לדעת כאשר קונים בקבוק לתינוק?

אין תגובות מערכת עגליס 29/05/2013

 

אז נכנסתם לבית המרקחת הקרוב, חיפשתם בקבוק לתינוק וגיליתם מדף שלם ועמוס לעייפה בבקבוקים לתינוק. מה עושים? איך מחליטים מה מתאים לנו? ומה עדיף?

התחלה- למצוא בקבוק שמתאים לנו

רצוי בהתחלה לא לקנות מספר גדול של בקבוקים, זאת לפני שלמדנו על הצרכים וההעדפות של תינוקנו. לתינוקות רבים יש העדפה ברורה מאוד, אפילו מגיל 0, לסוג הדברים שהם מכניסים לפה- החל מבקבוקים, מוצצים וכלה בצעצועים (בגילאים מאוחרים יותר כמובן…).

על הפטמה

פטמת הבקבוק תהיה מותאמת לרוב לגיל התינוק, לאופן האכילה העיקרי שלו (הנקה עם שילוב בקבוק לעיתים פחות תכופות, לעומת האכלה בלעדית מבקבוק, למשל) ולהעדפתו, כמובן. הפתח הקטן ביותר יתאים לתינוקות צעירים למשל, אשר ניזונים ממזון נוזלי כגון תחליף חלב או חלב שאוב. ככל שפתח הפטמה גדול יותר, מעבר הנוזל דרכו מתבצע בקלות רבה יותר וכן ניתן יהיה להעביר דרכו נוזלים סמיכים יותר. לגבי תינוקות יונקים למשל, מומלץ ככל האפשר פטמות אשר צורתן מזכירה צורת פטמה טבעית, על מנת ליצור מעבר חלק בין הבקבוק לשד. כמו כן, מהירות הזרימה (דהיינו גודל הפתח למעבר הנוזל בפטמה) תהיה האיטית ביותר, על מנת לא ליצור העדפה כלפי האכילה בבקבוק. ישנן פטמות רב שלביות המתאימות לנוזלים בדרגות סמיכות שונות כגון דייסות.

החומרים מהם עשוי הבקבוק

כיום, ישנו דגש רב על כך שבקבוקים עשויי פלסטיק לא יכילו חומרים מסוכנים. בישראל קיים תו תקן הנוגע לאביזרי שתיית ילדים (ת"י 5817) וכן קיימים תקנים שונים ממדינות שונות כגון ארה"ב, תקנים אירופאיים ועוד. התקנים הללו מתייחסים לכמה חומרים, החשוב והעיקרי שבהם:

ביספינול A מדובר בכימיקל אשר בדרך כלל הינו חלק ממוצרי פלסטיק שקופים. כאשר הפלסטיק  נפגם במשך הזמן (למשל, במגע עם טמפרטורות קיצוניות של חום וקור), הכימיקל משתחרר ועלול להיות מסרטן, להביא לפגיעה במערכת החיסונית, להשמנת יתר, לסוכרת ועוד. על כן, חשוב לבדוק כי הבקבוק על כל חלקיו אינו מכיל ביספינול A (BPA).

מרבית הבקבוקים עשויים מפוליקרבונט או מפוליפרופילן, שניהם מתאפיינים בתכונות מכניות טובות וביניהם עמידות תרמית, עמידות בלחות, בחומרים כימיים ועוד.

הפטמות לרוב עשויות לטקס או סיליקון. פטמות הסיליקון עמידות יחסית בפני פעולות עיקור (כגון חימום קיצוני) וכן אינן סופגות ריחות. לעומתן, פטמות הלטקס רכות ונעימות יותר אך נתונות לבלאי מואץ וחשוב לבדוק אותן לעיתים תכופות ולהיפטר מהן (כמו גם מפטמות הסיליקון) ברגע שמתגלים בהן סדקים.

בקבוקים מן הדור החדש

כמו כן, כיום ישנם בקבוקים שונים אשר מכילים מנגנונים ושסתומים מיוחדים למניעת גזים אצל התינוק. חשוב אם כן לבחור בבקבוק אשר מנטרל את תופעת הואקום בעת ההאכלה. כמו כן, חשוב לדעת כי ישנם בקבוקים המתפרקים ליותר חלקים ואשר יש לפרקם ולהרכיבם מחדש בכל שטיפה, דבר אשר יש לקחת בחשבון בעת בחינת קלות השימוש.

מערכת עגליס