הטיפים שלנו

איזופיקס – בטיחות התינוק בזמן נסיעה

אין תגובות מערכת עגליס 02/11/2017

חובתו של כל הורה

החיים המודרניים מציבים בפני ההורים של העידן הנוכחי אתגרים רבים. הם נדרשים להיות סמכותיים אך אוהבים, לדעת מתי ללחוץ ומתי להרפות, ולהקפיד על גבולות ברורים מבלי לפגוע בתחושת החירות של ילדם. הדרישות החברתיות מההורים משתנות לאורך ההיסטוריה, אך דבר אחד יישאר קבוע מאז ומתמיד. הורים בכל העולם נדרשים קודם כל לשמור על ביטחון ילדיהם. הורים רבים זוכרים אולי את התקופה שבה היו הם עצמם ילדים, בזמן שהמודעות לנושא הבטיחות הייתה עדיין בחיתוליה ולא היו בנמצא כסאות בטיחות ראויים לשמם. משפחות רבות היו אף מוותרות על השימוש בחגורת הבטיחות, וזאת על מנת להימנע מעימותים עם הילדים. כיום, לעומת זאת, המודעות לנושא גברה וגם הורים לילדים סרבנים מבינים כי בעניין זה אין מקום לוויכוח. בימינו, חלק חשוב והכרחי מהשמירה על נפשם של הילדים הוא כמובן הדאגה לבטיחותם בעת הנסיעה ברכב. החוק דורש היום שכל פעוט בגילאי שנתיים עד שלוש יישב בכיסא בטיחות (לפני גיל זה יושב התינוק בסל קל) ומגיל שלוש ועד גיל שמונה (בהתאם למשקל ולגובה) יש להושיב את הילד על מושב מגביה או בוסטר ולחגור אותו היטב. אלא שרכישתו של מושב בטיחות אינו אמצעי מספק, ויש לוודא כי המושב מעוגן היטב במקומו. העיגון של המושב הוא בדיוק הדבר שיימנע ממנו "לעוף" ממקומו בעת תאונה, והוא הדבר שבזכותו עשויים להינצל חייו של הילד.

כיצד מעגנים את מושב הבטיחות ברכב

עוד לפני שהתינוק נושם את הנשימות הראשונות שלו, טרודים ההורים לעתיד בהכנות. הורים טריים זוכרים בוודאי את הביקור בחנות למוצרי תינוקות, את ההתלבטות איזה מבין הטיולונים לבחור, ואיזה כיסא בטיחות מומלץ ביותר. אלו הם כמובן עניינים חשובים, אך השיקול החשוב והמרכזי ביותר שצריך להעסיק את ההורים הוא בטיחותו של הילד, שתחילתה כבר בנסיעה הראשונה מבית החולים הביתה. על מנת שכיסא הבטיחות או הסלקל שבו מושיבים את התינוק יוכל להגן עליו כראוי, יש לוודא כי הכיסא מעוגן היטב במקומו. בעבר היו נמכרים בחנויות אמצעים שונים, חלקם מורכבים מאוד, ולעומת יש שהיו מסתפקים בחגורת הבטיחות בלבד. כיום לעומת זאת, קיים אמצעי פשוט אך יעיל מעין כמוהו שעשוי למנוע חלילה אסון. מדובר בתקן בינלאומי הקיים בכל הרכבים שיוצרו מאז פברואר 2013 ושמו באנגלית הוא Lower Anchors and Tethers for Children או בקיצור Latch. למעשה מדובר בשתי נקודות עגינה שאליהן מתחבר הכיסא והן מונעות את תזוזתו ושומרות אותו במקומו.

אופן פעולתו של האיזופיקס

אופן השימוש באיזופיקס הוא פשוט מעין כמוהו; זהו בדיוק סוג הדברים שעליהם נהוג להגיד – איך לא חשבו על זה קודם. נקודות העגינה נראות כשני ווים היוצאים ממושב הרכב ועליהן מתחבר כיסא הבטיחות באופן ישיר. כיסאות הבטיחות החדשים מצוידים כמובן בנקודות חיבור מתאימות, ולפני רכישת המושב או הבוסטר חשוב מאוד להתייעץ עם המוכרים ולוודא כי הדגם המבוקש אכן כולל אפשרות עיגון זו. עניין חשוב נוסף הוא לוודא כי כיסא הבטיחות הנבחר תומך במשקלו של הילד ובגובהו. בהתקנה הראשונה של כיסא הבטיחות ניתן לבקש סיוע, אך למעשה מדובר בפעולה פשוטה מאוד שגם מקלה על העברת הכיסא מרכב לרכב. האיזופיקס מאפשר לשלוף את כיסא הבטיחות במהירות ובקלות ולהתקין אותו ברכב אחר שגם בו קיימות נקודות העגינה. שתהיה נסיעה טובה ובטוחה.

 

 

מערכת עגליס