הטיפים שלנו

איך בוחרים בגדי קיץ לתינוקות?

אין תגובות מערכת עגליס 15/07/2018

הקיץ החם הגיע, והורים רבים מתלבטים בשאלה מהו הביגוד המתאים ביותר לתינוק. לכאורה מדובר בשאלה קלה, שהרי כמעט כל אחד מאתנו יודע היטב מהן ההעדפות שלו, ומהו הביגוד שהוא אוהב ללבוש בעונה החמה. אלא שכאשר מדובר בתינוק, העניינים אינם כה פשוטים; התינוק אינו יכול לחוות את דעתו ולא תמיד יש אפשרות לדעת עד כמה נוח לו בבגדים שהוא לובש ועד כמה הם מתאימים לו. אז נכון, שהתינוק טרם אמר את מילותיו הראשונות, ועוד לא יכול להביע את רצונותיו במילים, אך ישנם כמה קווים מנחים שעשויים לסייע להורים

הלבשת התינוק בקיץ

במקרים רבים, במיוחד כאשר מדובר בהורים טריים, קיים חשש שמא התינוק העדין יצטנן בשל החשיפה לתנאי מזג האוויר שבחוץ. אלא שחשש זה מבוסס באופן חלקי בלבד. כאשר מדובר בתינוק בן יומו שטרם מלא לו חודש, אכן מומלץ להלביש אותו בביגוד ארוך, ולבחור עבורו מכנסיים בעלי רגלית ושתי גופיות. הנחייה זו נובעת מכך שבשבועות הראשונים לחייו של התינוק, הוא עוד אינו מסוגל לווסת כראוי את חום גופו, ועל כן הוא בהחלט זקוק לשכבה נוספת שתחצוץ בינו ובין מזג האוויר. אך לאחר שהתינוק כבר גדל קצת, וכאשר הוא כבר בן חודש ניתן להסתפק בשכבה אחת בלבד, במיוחד כאשר נמצאים בסביבה שאינה ממוזגת. הורים המלבישים את התינוק בשכבות רבות מדי עלולים ליצור סביבה חמה המעיקה על התינוק ולעתים היא אף מסכנת את חייו. אם ייתכן מצב שבו התינוק יעבור מסביבה חמה לסביבה ממוזגת, הרי ניתן לשאת בתיק ההחתלה גם בגדים נוספים.

סוג הבד

כאשר בוחרים בגדים לתינוק, אחד השיקולים החשובים ביותר הוא הבחירה בבד המתאים. בגדים המיועדים לשימושם של מבוגרים עשויים בדרך כלל מבדים בסוגים שונים, חלקם בדים סינתטיים. אלא שהבדים הסינתטיים אינם מתאימים תמיד למזג האוויר הישראלי, ובוודאי שאינם מתאימים לעורו הרגיש של התינוק. על כן, כאשר יוצאים עם התינוק לטיול בעזרת טיולונים או עגלות לתינוקות, יש להקפיד להלביש אותו בבגד העשוי 100% כותנה. מלבד זאת, מומלץ גם לבחור בבגד שאופן התפירה שלו אינו יוצר תפרים בולטים ולא נעימים שעלולים לעורר אי נוחות בתינוק. גם את התוויות כדאי לעתים להוריד, במיוחד אם מדובר בתווית העשויה בד שאינו נעים.

בחירת המידה

עניין חשוב נוסף שהוא בעל חשיבות רבה בבחירת הביגוד לתינוק, היא המידה. כל בגדי התינוקות כוללים תווית המציינת את המידה בהתאם למספר חודשי חייו של התינוק. אך חשוב לזכור כי מדובר בהמלצה בלבד, ואין חובה לדבוק בה. לרוב, מומלץ דווקא לבחור בבגד שהוא במידה אחת מעל לנדרש. אם לדוגמה התינוק בן 3 חודשים, לעתים יתאימו לו דווקא בגדים המסומנים כמתאימים לתינוקות בני חצי שנה. ההסבר לכך הוא פשוט; תינוקות נדרשים ללמוד את סביבתם, ולשם כך עליהם להיות מסוגלים לנוע בנוחות. בגדים צמודים מדי לא רק שאינם נוחים, וסמוכים מדי לעור הרגיש, הם אף עלולים להגביל את התנועתיות של התינוק ולהקשות עליו. על כן, בבחירת בגד כדאי לפרוש אותו על משטח ישר ולהשוות בין גודל הבגד לבין גודלו של התינוק. בכל מקרה שבו התינוק מביע סימנים של אי נוחות, כדאי לוותר על הבגד ולבחור בבגד אחר. הנקודה המרכזית היא לא לשכוח שלכל תינוק העדפות משלו, וחשוב להתאים את הבגד לצרכיו ולרצונותיו.

מערכת עגליס