הטיפים שלנו

איך בוחרים בקבוק לתינוק?

אין תגובות מערכת עגליס 15/05/2019

כשנולד תינוק חדש, ובמיוחד אם זהו ילד ראשון, כל ההורים מגלים די מהר שלחוויה הזאת אי אפשר להתכונן מראש. אי אפשר ממש להסביר במילים איך זה לפגוש בתינוק שלך לראשונה, ואי אפשר לתאר עד כמה מתוק החיוך הראשון שלו. גם להיבטים פחות מלהיבים כמו מחסור בשעות שינה או מעקב אחר פליטות ויציאות לא ניתן להתכונן מראש. במצב זה, גם דבר פשוט יחסית כמו בחירת בקבוק לתינוק עלול להיות מאתגר, בייחוד להורים טריים. לכן, כדי להוריד דאגה אחת מהרשימה הבלתי נגמרת – להלן המדריך המלא לבחירת בקבוק לתינוק.

קודם כל – בוחרים באיכות

כיום מוצר המיועד לתינוקות נדרש לעמוד בבדיקות איכות ובתקנים שנקבעו בחוק. המטרה היא לוודא כי הרך הנולד אינו חשוף לסכנות שונות ולחומרים מזיקים. בכל הנוגע לבקבוק תינוק, אחד החומרים המסוכנים ביותר הוא ביספינול A, חומר כימי שנמצא לעיתים קרובות במוצרי פלסטיק. במחקרים שונים, נמצא קשר בין חשיפה לכימיקל זה לבין מחלות סרטן ותחלואות אחרות. לכן, חימום הבקבוק, למשל בעת הכנת מזון לתינוק, עלולה להיות מסוכנת, שכן באופן זה נפלט ביספינול A למזונו של התינוק. בשל כך, כאשר בוחרים בקבוק תינוק, יש לוודא כי בוחרים במוצר איכותי שמצוין עליו בפירוש שאינו מכיל כימיקל זה.

סימון

אחרי שהשלמתם את בדיקת האיכות הראשונית, ווידאתם שהבקבוק בטוח לשימוש, הגיעה העת לבחון מאפיינים אחרים. אם אתם מאכילים את התינוק באמצעות פורמולה, תדרשו לשים לב לכמויות המדויקות של המים שאתם מוסיפים לאבקה. אריזת המזון לתינוקות תכלול כף מדידה והוראות מפורטות באשר לכמות המים שיש להוסיף לה. בדרך כלל, כמות המים המינימלית תהייה 60 מ"ל, ותמשיך בקפיצות של 60 (כלומר 120 מ"ל, 180 מ"ל וכן הלאה). לכן, כאשר מרכיבים חבילות לידה, נהוג לבחור בקבוקים הכוללים שנתות שיאפשרו למדוד את כמות המים הנדרשת. לרוב, חנויות למוצרי תינוקות יציגו מבחר בקבוקים העונים על תנאי זה ולא תתקשו למצוא שם את מבוקשכם.

גודל

מאפיין נוסף שיש לתת עליו את הדעת בבחירת בקבוק תינוק הוא הגודל שלו. כלומר – של הבקבוק וגם של הילד. תינוקות שאך זה נולדו לא יאכלו הרבה. הקיבה שלהם עוד קטנה מאוד והאכילה עצמה מעייפת אותם. לכן, אם אתם מאכילים תינוק בן יומו מבקבוק, עדיף לבחור בתחילה בקבוק קטן (עד 120 מ"ל), כזה שלא יתפוס הרבה מקום בתיק ההחתלה. לתיק ההחתלה כדאי גם להכניס כלי לחלוקת מנות הפורמולה, ולשים בכל מנה כף אחד או שתיים של אבקה. בהמשך, כאשר התינוק גדל מעט ניתן לעבור לבקבוקים גדולים יותר, ולשלב גם מזון מוצק, בהתאם להוראות טיפת חלב.

צבע

בחירת צבע הבקבוק נראית לכאורה שולית ביותר. חנות מוצרי תינוקות תכלול לרוב סוגים שונים של בקבוקים במגוון של צבעים, אבל דווקא במקרה זה, רצוי לבחור בבקבוק שקוף. בקבוק צבעוני יקשה עליכם להבחין אם נותרו בו שאריות של מזון, וכך אתם עלולים שלא לנקות כראוי את בקבוק התינוק. כידוע, הפורמולה היא מוצר שיש לצרוך אותו זמן קצר לאחר הכנתו, ושאריות שנותרו בבקבוק עלולות להזיק לתינוק. לכן, העדיפו בקבוקים שקופים שיהיו קלים לניקוי ושיאפשרו לכם לראות כל רמז ללכלוך.  

גודל וסוג הפטמה

אם תבחנו את הבקבוקים שמציעה חנות מוצרי תינוקות במסגרת חבילת לידה, תשימו לב בוודאי כי על גבי האריזה מצוין גיל התינוק. בדרך כלל עד גיל 3 – 4 חודשים גודל הבקבוק יהיה קטן יחסית, וגם גודל הפתח שבפטמה יהיה קטן. הסיבה לכך היא שפתח קטן מאפשר זרימה מתונה של המזון, בהתאם לצרכיו של התינוק. מלבד זאת, גם סוג הפטמה עשוי להיות שונה – נשים מניקות יכולות למשל להיעזר בפטמה שהצורה שלה מחקה את צורת הפטמה הטבעית, וכך יתאפשר מעבר קל יותר מהנקה להזנה בבקבוק. כאשר התינוק גדל, יהיה צורך להחליף את הפטמות, מאחר שהזרימה האיטית של המזון כבר לא תתאים לפעוט, ויידרש פתח גדול יותר שיאפשר זרימה מוגברת.

כשהקטן סובל מגזים

יש צרה אחת שכמעט כל הורה נתקל בה – תינוק הסובל מגזים. מצב זה עלול להתרחש בעקבות בליעה של אוויר בעת היניקה. אומנם הסיבה לתופעה אינה ידועה לגמרי, אך יש הטוענים כי אוויר הנמצא בגוף הפטמה מוצא את דרכו לבטן התינוק והוא מצדו מביע את אי שביעות רצונו בדרך היחידה הפתוחה בפניו – בכי. אי אפשר להימנע ממצב זה לחלוטין, אך ניתן לעיתים להקל על התינוק אם בוחרים בבקבוק המאפשר איטום מרבי של אזור הפטמה. בדרך כלל חנות מוצרי תינוקות  תציע בקבוק מסוג זה, וכדאי בהחלט לנסות.

נוחות שימוש

שיקול נוסף שיש להתחשב בו בעת בחירת בקבוק תינוק הוא נוחות השימוש. כאשר מדובר בתינוק בן יומו נוחות השימוש היא בעיקר של ההורה – האם נוח לכם להחזיק את הבקבוק? האם הניקוי שלו נוח? האם ניתן להחליף את הפטמה שלו בקלות? האם אתם יכולים לפרק ולהרכיב אותו גם בעיניים עצומות אחרי שלא ישנתם לילה שלם? כל גורמים אלו כדאי לבדוק לפני שרוכשים את בקבוק התינוק. בהמשך, כאשר התינוק מתחיל להחזיק את הבקבוק בידיו, רצוי לבחור בכזה המאפשר החזקה נוחה, או להוסיף לו ידיות אחיזה לנוחות מרבית.   

את זה! ואולי את זה?

כעת, אחרי שפרטנו את כל הפרמטרים האובייקטיביים לבחירת בקבוק תינוק, אנחנו מגיעים לגורם החשוב ביותר והמורכב ביותר – העדפה אישית. בדקתם, חקרתם, מצאתם את הבקבוק החדיש והיקר ביותר, אך התינוק שלכם מסרב לשתות ממנו. מתסכל, אך אין ברירה, המשיכו לנסות עד שתאתרו את הבקבוק המתאים. לכן, ברכישת חבילות לידה רצוי בדרך כלל לרכוש 2 – 3 בקבוקים מאותו הסוג. נסו אותם קודם – אם התינוק יונק מהם בשמחה – נהדר! אם לא, תנסו בפעם הבאה בקבוק תינוק מסוג אחר. אל דאגה – בסופו של דבר תמצאו את האחד שלכם.

מערכת עגליס