הטיפים שלנו

איך בוחרים תחליב חלב לתינוק?

אין תגובות מערכת עגליס 03/09/2017

הבחירה בתחליף חלב לתינוק אינה החלטה פשוטה, במיוחד לא עבור הורים טריים. הפרסומת הרבות שלהן נחשפים ההורים לא מסייעות בפתרון הבעיה, וגם הרופאים אינם ממהרים להמליץ על תחליף אחד. בסופו של דבר לכל תינוק יכול להתאים סוג אחר של תחליף. על כן, לפניכם מדריך ראשוני לבחירת תחליף החלב הנכון.

התחליפים הקיימים היום בשוק

בעבר, כל חברה לייצור תחליף חלב (תמ"ל) הייתה "מאמצת" לעצמה מספר בתי חולים שדרכם היא שיווקה את המוצר. בתי החולים היו מקבלים תשלום לשימוש בתמ"ל והורים טריים היו יוצאים הביתה כשהם מצוידים בהמלצה לתחליף החלב הספציפי. אלא שמסוף שנת 2013 חל שינוי בחקיקה, וההורים מוזמנים לבחור בעצמם את התחליף הרצוי. כיום קיימים בשוק שלושה מותגים מובילים: מטרנה, סימילאק ונוטרילון. כל הסוגים האלו קיבלו כמובן את אישור משרד הבריאות, והם עומדים בתקן שנקבע. קיימים אמנם ההבדלים בכמויות ובהרכבים, אך בסופו של דבר כולם מכילים את אבות המזון הדרושים – פחמימות, שומנים, חלבונים, מינרלים וויטמינים. מלבד רכיבים אלו קיימים תוספים אחרים העשויים לעזור בעיכול או לחזק את המערכת החיסונית של היילוד.

הרכיבים הקיימים בתחליף

את הפורמולות הקיימות בשוק ניתן לחלק למספר קבוצות. הסוג העיקרי הוא פורמולה על בסיס חלב פרה, אך לצידה ניתן למצוא  גם פורמולה על בסיס חלב סויה, פורמולה ללא ללקטוז ואפילו פורמולה היפואלרגנית. בפורמולות חסרים רכיבים הקיימים בחלב אם בלבד – כמו למשל נוגדנים למחלות, אך היצרנים מוסיפים רכיבים אחרים כגון פרוביוטיקה, LC PUFA, נוקלאוטידים, שמטרתם לחזק את המערכת החיסונית.

כיצד לבחור

נתחיל מזה שלא ניתן לדעת מראש איזה תמ"ל הוא המתאים ביותר לרך הנולד, אך על פי ההמלצה של משרד הבריאות יש להתחיל בתמ"ל חלבי. החלבון שבתמ"ל החלבי אינו חלבון רגיל, אלא הוא חלבון פרה שעובד בהתאם לצרכים של התינוק. רק במקרים שבהם מתפתחת תגובה אלרגית או כאשר התמ"ל אינו מספק את צרכיו של התינוק יישקלו אפשרויות אחרות בהתאם להמלצת רופא הילדים. מהבחינה הזאת ניתן להתחיל בכל אחד משלושת התחליפים שצוינו ואם נראה שהתינוק סובל מאי נוחות, אפשר לנסות תמ"ל אחר, עד שנמצא את הפורמולה המתאימה ביותר. חשוב לציין כי לכל חברה יש את הפורמולה הרגילה ולצידה קיימת פורמולה משופרת המכילה מרכיבים נוספים כגון פרוביוטיקה ואנטיאוקסידנטים. ישנם הממליצים כי בשנה הראשונה לחיי התינוק יבחרו ההורים בפורמולות המשופרות, אך לאחר שהפעוט כבר מתחיל לאכול אוכל מוצק, חשיבות הפורמולה המשופרת יורדת.

איך יודעים שבחרנו בתחליף הנכון

הכלל המנחה הוא שאם התינוק עולה במשקל באופן תקין והתפתחותו תקינה, אזי התזונה שלו גם היא טובה. אם לאחר הארוחה התינוק חש בטוב והוא אינו סובל מבעיה ביציאות – גם זו אינדיקציה כי התזונה שנבחרה מתאימה לו. חשוב לשים לב כי כאשר מאכילים תינוק יש לוודא כי הבקבוק שבו משתמשים עבר עיקור כראוי. בחנות מוצרי תינוקות ניתן למצוא סטריליזטורים מתאימים. גם אם האישה בוחרת להניק, כדאי שבמסגרת חבילת לידה היא תדאג לקנות מספר בקבוקים – כדאי שבעת הצורך גם בני משפחה אחרים יוכלו להאכיל את הילד. בתיאבון!

 

 

מערכת עגליס