הטיפים שלנו

איך בוחרים תיק נוח לילדים לבית הספר?

אין תגובות מערכת עגליס 27/05/2020

איך בוחרים תיק נוח לילדים לבית הספר? כל התשובות במאמר חדש של עגליס

כל מי שמגדל בבית מתבגר או שניים יודע בוודאי שלעיתים צריך לתת לילד לעשות את הבחירה שלו ולחיות איתה. זה נכון גם בכל הקשור לבחירת תיק בית ספר; בגיל מסוים ההורה פשוט מגדיר לילד תקציב ונותן לו לבחור את התיק שהוא רוצה. אך בגילים קטנים יותר, במיוחד כאשר הילד מתחיל את חוק לימודיו, כדאי לבחור בקפידה את התיק שילווה אותו לאורך השנה. אז למה חשוב לשים לב כאשר בוחרים תיק בית ספר לילדים? על כך במאמר הבא.

בטיחות

כל מוצר שאנחנו רוכשים צריך להיות בטוח לשימוש. כלל זה נכון תמיד, אך כאשר מדובר במוצרים המשמשים תינוקות וילדים, יש להקדיש לכך תשומת לב מיוחדת. לכן, לפני שרוכשים תיק בית ספר, כדאי לברר אם הוא נבדק על ידי מכון התקנים הישראלי. תו התקן הישראלי נקבע בשנת 2009 והוא מאפשר לבחון גם את תקינותם של תיקים המיובאים מחו"ל. הבדיקה היסודית כוללת סקירה כללית של התיק והיא בוחנת בין היתר את הדברים הבאים: גב הילקוט, עמידות הבד והצבעים, ריפוד הכתפיות ועמידות התיק בפני נפילות ומים. אומנם מכון התקנים אינו מסמן כל תיק ותיק, אך אם בחרתם בתיק מיובא, בדקו אם יש לו סימון ישראלי – אם תמצאו עלון מידע הכולל את פרטי היצרן והיבואן, רוב הסיכוי שהתיק נבדק על ידי מכון התקנים הישראלי.

שיקולי בריאות ונוחות

כשהקטן שלכם נולד, חיפשתם חנות למוצרי תינוקות ובחרתם עבורו את הטוב ביותר. מצאתם כסא בטיחות מומלץ, רכשתם עגלה לתינוק מאיכות מעולה ונתתם לו לישון במיטת התינוק הנוחה ביותר. מאז, הקטן כבר גדל, אך הדאגה לבריאות ולנוחות שלו עדיין חשובה. לכן, כאשר אתם בוחרים תיק בית ספר, שימו לב למשקלו של התיק ולאופן שבו הוא מונח על גבו של הילד. על פי ההמלצות, משקלו של תיק בית הספר צריך להיות עד 15% ממשקל הילד. לדוגמה, אם ילד שוקל 20 ק"ג, משקל התיק צריך להיות עד 3 ק"ג. מלבד זאת, חשוב לשים לב לרצועות התיק ולוודא כי הן מאפשרות כוונון פשוט ונוח. רצועות שאינן מכווננות כהלכה עלולות לגרום לתיק להישמט כלפי מטה, וכך חלוקת המשקל לא תהיה תקינה ועלולה לגרום לפגיעה בגב. ניתן כמובן לבחור בתיק טרולי עם גלגלים, אך לעיתים תיק מסוג זה מחייב את הילד לסובב חלק מגופו לאחור ובמצב זה עלולה להיווצר אסימטריה בגב. לסיכום – יש לבחור תיק נוח בעל רצועות מתכווננות, ולהימנע מעומס משקל.

חלוקה פנימית

כאשר קונים תיק לבית ספר, או למעשה כל תיק אחר, ישנן שתי גישות עיקריות: תיק "זרוק הכל פנימה" או תיק "לכל דבר יש מקום". הגישה הראשונה אולי פחות תתאים לתיק בית ספר; בבית הספר הילד נדרש לעיתים להתארגן במהירות, ולמצוא ציוד בקלות. לכן, כדאי לקחת בחשבון את אופן הסידור של התיק, ולחשוב על כל החפצים שצריכים להיכנס פנימה.

בתיק בית ספר כדאי שיהיה מקום לדברים הבאים:

  • ספרי לימוד ומחברות
  • קלמר לכלי כתיבה
  • מקום לבקבוק מים
  • מקום לכריך
  • תא קטן למפתחות ולכסף קטן
  • תא לטלפון הנייד
  • מחשב נישא (כשמגיעים לגיל המתאים)

 

ההמלצה היא כמובן לבחור בתיק הכולל לפחות שני תאים מרכזיים גדולים, תא קדמי לחפצים קטנים, ועוד שניים-שלושה תאים קטנים.

חלוקה מעין זו תקל את ההתארגנות בבוקר ותאפשר לילד שלכם למצוא את מבוקשו בקלות גם בלי "להפוך" את כל התיק.

 

 

מערכת עגליס