הטיפים שלנו

איך לבחור כיסא בטיחות לתינוקות?

אין תגובות מערכת עגליס 02/07/2017

לפי תקנות התעבורה, יש לרתום תינוקות עד גיל שלוש בכיסא בטיחות (וליתר דיוק: "התקן ריסון המעוגן לרכב, הכולל רתמות פנימיות"). אי לכך, כיסא או מושב בטיחות הוא לא פחות מפריט חובה, אם אתם מתכננים לקחת ברכב שלכם פעוט או תינוק. במאמר שלפניכם תמצאו מדריך מקוצר אך מקיף, שיסייע לכם לבצע את הבחירה הנכונה עבורכם.

התאמת הכיסא לגילו של התינוק ולמשקלו

בגדול ישנם שני סוגים של כסאות בטיחות לתינוקות: עד גיל שנה (או משקל של תשעה ק"ג), כיסא הבטיחות מותקן ברכב כך שפני הנוסע הם נגד כיוון הנסיעה וחשוב כמובן לזכור שאין להושיב תינוק מול כרית אוויר בשום אופן. לעומת זאת החל מגיל שנה (ועד משקל של 18 ק"ג), ראשו של הפעוט מופנה לצד השני, כך שפניו מופנות לכיוון הנסיעה.

נוחות השימוש בכיסא

השימוש בכיסא צריך להיות נוח וקל לא רק עבור התינוק, אלא גם עבורכם. תנו דעתכם לאופן העיגון של הכיסא למושב הרכב ולמידת ההתאמה שבין הכיסא לדגם הרכב שלכם. כך לדוגמה ישנם רכבים המאובזרים בהתקני עגינה מובנים ייעודיים, הממוקמים בין המושב למשענת. בהתאם לצורך, אתם יכולים לבחור לרכוש סלקל נשלף. סלקל נשלף הוא כיסא בטיחות מומלץ הרלוונטי בעיקר עבור הורים שעושים בסלקל שימוש אינטנסיבי יחסית. מדובר בסלקל המורכב משתי יחידות: האחת היא יחידת הבסיס הנשארת מותקנת ברכב והשנייה ניתנת לשליפה והתקנה מהירה.

ודאו גם כן שרצועות הבטיחות ניתנות להידוק ולשחרור בקלות, שקל לנעול אותן ושניתן גם לפתוח אותן ללא שום קושי, אפילו ביד אחת. ברוב כסאות הבטיחות ישנה אפשרות לשנות את גובה הרצועות וזאת על מנת שניתן יהיה להתאים את הרתימה לגובה של התינוק המתפתח במהירות ובהקשר זה נמליץ לכם לתת עדיפות לכסאות שבהם השינוי פשוט וקל מאוד לביצוע. מעבר לכל זה, תנו עדיפות לכיסא בטיחות לתינוק המגיע עם ריפוד שניתן להסיר ולהלביש מחדש ללא קושי, לטובת כביסה. בנוסף כיסא בטיחות מומלץ הוא גם כזה שניתן להעביר ממצב ישיבה למצב שכיבה בקלות.

תאריך התפוגה של הכיסא

רבים לא מודעים לכך, אבל כסאות בטיחות באים לעולם עם תאריך תפוגה מסוים. אי לכך, חשוב לבדוק את תאריך הייצור של הכיסא, בעיקר אם רכשתם או קיבלתם כיסא בטיחות יד שנייה. לרוב הכיסא יוכל לשמש אתכם היטב למשך לא יותר מעשר שנים סך הכול. כשאתם מקבלים כיסא משומש, בדקו אותו היטב ואם ישנם סדקים בשלד שלו או אם חלילה עבר תאונה, ותרו על התענוג והשיגו לעצמכם כיסא אחר.

לא רוכשים כיסא בטיחות לתינוק שלא עומד בתקנים הרלוונטיים

מעבר לכל מה שצוין לעיל, כיסא בטיחות מומלץ, חייב לעמוד בתקנים הרלוונטיים. ראשית יש לוודא שהכיסא מאושר על ידי משרד התחבורה הישראלי ולאחר מכן לבדוק האם הוא בעל תו תקן אירופאי או תו תקן אמריקאי. תו התקן האירופאי נקרא ECER44-04 ואילו האמריקאי נקרא FMVSS 213.

 

מערכת עגליס