הטיפים שלנו

איך לגמול את התינוק מטיטולים

אין תגובות מערכת עגליס 13/02/2018

גמילה מחיתולים היא שלב המעורר מצד אחד התרגשות רבה ומצד שני חששות רבים. אך חשוב לזכור כי גם הילד חושש משלב זה ועל כן, לפני שמתחילים את הגמילה מחיתול יש לוודא כי הפעוט מוכן לכך מבחינה פיזית ונפשית. להלן מדריך קצר להורים.

מתי מתחילים

לכל ילד אופי משלו וקצב התפתחות שונה. על כן, לפני ששוקלים התחלה של גמילה מחיתולים כדאי לשים לב לסימנים הבאים. ראשית, את הגמילה יש להתחיל רק לאחר שפעוט מסוגל לתקשר, ויודע כיצד להגיד שעליו ללכת לשירותים. אם בכל פעם שהפעוט נזקק לעשות את צרכיו הוא מצהיר "יש לי…" והולך הצידה להשלים את המלאכה, הרי שזה סימן מעודד לכך שניתן להתחיל בתהליך הגמילה. תהליך הגמילה דורש בשלות נפשית ופיזית, וייתכנו מקרים שבהם מערכות הגוף של הילד בשלו לגמילה, או הוא עצמו אינו מוכן לכך. ייתכן גם מקרה שבו הילד מוכן ורוצה, אך הגוף שלו רומז אחרת. בכל מקרה כדאי להיות קשובים לסימנים השונים ולא להתחיל בגמילה לפני שהילד מוכן גם נפשית וגם פיזית. אם מתחילים את תהליך הגמילה אך הילד מגלה התנגדות וחוסר רצון לשתף פעולה, ייתכן כי מומלץ לעשות הפסקה ולנסות שוב בהמשך. בדרך כלל כשהילד מוכן לכך, הגמילה תהיה קלה יותר ומהירה יותר.

התמודדות עם פספוסים

אם תהליך הגמילה החל בזמן הנכון, ואם לא מדובר בתינוק שעדיין יושב בסל קל, הרי שסביר להניח כי הגמילה תהיה פשוטה יחסית. יחד עם זאת, גם במקרים שבהם הגמילה היא קלה, עדיין יהיו פספוסים. הורים רבים מתלבטים בשאלה כיצד להתמודד עם הפספוסים, ומהי התגובה הרצויה. כאן חשוב לנהוג בעדינות ובחוכמה. מצד אחד חשוב שההורים ידגישו כי צרכים יש לעשות אך ורק במקום המיועד לכך, אך מצד שני אין להגיב בכעס רב מדי לפספוסים. במקרים של פספוסים לא כדאי למשל להגיד "לא נורא", כי כך משדרים את המסר הלא נכון לילד, ויש להעדיף תגובה כגון: "לא נעים לעשות פיפי בתחתונים, פעם הבאה הולכים לשירותים". כמובן שככל שמתקדם תהליך הגמילה, כך הציפיות מהילד הן גבוהות יותר, ויש להדגיש בפני הילד שמדובר בהתנהגות לא מקובלת. בהקשר לזה חשוב לציין כי אין להשאיר ילד בבגדים מלוכלכים; גישה זו (מתוך כוונה להעניש את הילד) היא נוקשה ואינה מסייעת למטרה.

גמילה מחיתולים ונסיעה ברכב

אחד הדברים המדאיגים הורים רבים היא שדווקא בזמן שהפעוטות יושבים בבוסטרים ברכב, יתרחשו "תאונות" שונות. על כן, אולי בהתחלה לא מומלץ לערוך נסיעות ארוכות מדי, וכדאי לעשות הפסקות קבועות ולעודד את הילד לעשות את צרכיו כשהדבר מתאפשר. מי שמודאג מכך שכיסא הבטיחות יתלכלך, יכול לנסות לכסות אותו בבד קל לניקוי, כך שבעת הצורך יהיה אפשר להסיר אותו ולנקות, אפילו בעזרת מגבונים. זה אומנם עשוי להיות מרגיז ולא נעים, אך יש לקחת בחשבון כי הילד עלול "לפספס" באוטו. לכן, לפחות בהתחלה, בעת היציאה מהבית כדאי לוודא כי יש ברשותכם בגדים להחלפה.

תהליך הגמילה אינו פשוט עבור הורים רבים וגם עבור ילדיהם, אך החדשות הטובות הן שבסופו של דבר כולם נגמלים. גם כשנדמה שתהליך הגמילה נמשך לנצח, בסופו של דבר הילד יעבור גם משוכה זו. בהצלחה!

 

 

מערכת עגליס