הטיפים שלנו

איך להשתמש במנשא בצורה נוחה ובטוחה?

אין תגובות מערכת עגליס 20/12/2012


נשיאתם של תינוקות במקרים רבים נוחה הרבה יותר, על גבי מנשא תינוק מאשר בעגלה. יחד עם זאת חשוב להיות מודע לחשיבות הרבה של שימוש נכון, בטוח ונוח במנשא. בעולם ידועים מקרים לא מעטים של פעוטות או הורים שנפגעו כתוצאה ממנשא תינוק. בין סוגי הפגיעות ניתן למצוא מעידה של ההורה בעת נשיאת המנשא או נפילת התינוק בעת הכנסת או הוצאת התינוק מהמנשא ועד כהנה וכהנה תקלות ופציעות. איך אומרים? לא עלינו.

המלצות בטיחות

לעטוף באהבה – מנשא תינוק יוצר מצב שבו התינוק קשור אל פלג הגוף הקדמי, העליון, של ההורה, כלומר איזור הבטן והחזה של ההורה. לאחר הכנסתו של התינוק למנשא, יש לוודא כי המנשא מהודק כמה שאפשר אל גוף התינוק. כמובן שהמנשא לא אמור למעוך את התינוק אלא רק לעטוף את גופו בצורה כזו שלא תתאפשר נפילתו של התינוק בשום צורה.

יציבות לפני הכל – אולי בנאלי, אבל מאוד הגיוני. בעת נשיאת מנשא תינוק, מומלץ לנעול נעליים נוחות בעלות עקב שטוח. באופן טבעי נעליים בעלות עקב גבוה או אפילו פלטפורמה לצורך העניין, פוגעות ביציבותה של הנועלת ומגבירות את הסיכוי לאיבוד שיווי משקל שעלול להוביל לנפילה.

על כל פנים – וודאו כי בעת הכנסתו של העולל אל תוך המנשא, פניו אינו מכוסות על ידי בד כלשהו או כל דבר אחר שעלול להפריע לו לנשום באופן חופשי. בשלבים הראשונים לחייו של התינוק, ערסולו בתוך מנשא לתינוק יהיה בתנוחת עובר או בתנוחה שבה פניו נמצאות מול בית החזה של ההורה. חשוב לוודא ו"להעיף מבט" אחת לכמה דקות ולראות שהתינוק מצליח לנשום בחופשיות. במקרה שהתינוק נמצא עם הפנים אל בית החזה של ההורה, יש להניח את פניו של התינוק כאשר הן נוטות ימינה או שמאלה ולא כאשר פניו ישרות.

מנשא תינוק – IN. אוכל ושתיה – OUT. – כאשר ההורה נמצא עם מנשא תינוק עליו, חל איסור מוחלט לאכול או לשתות (בדגש על שתיה חמה). לעיתים, לאחר פרק זמן מסויים בו מנשא תינוק ובו זאטוט קטנטן תלוי על בית חזהו של ההורה, ישנה נטיה לשכוח שהוא נמצא שם. אם גם לכם זה קורה, פשוט הזכירו לעצמכם באופן יזום. נפילה של מזון או הישפכותה של שתייה ודאי לא נעימים לתינוק ואפילו עלולים לגרום לו לנזק גופני כמו כוויה משתיה חמה או קבלת מכה מכוס או צלחת.

טובים השניים מן האחד – לא בושה לבקש עזרה. אם אתם רואים כי אתם מתקשים להכניס את התינוק לתוך מנשא לתינוק, מה שבהחלט עלול לקרות בפעמים הראשונות שמשתמשים בו, אולי כדאי שתבקשו עזרה. גם אם אתם רוצים להיות עצמאים לחלוטין, במקרה זה בטיחותכם ובטיחותו של התינוק עומדים על הפרק. כאן זה לא המקום לשמור על האגו. מתקשים? מסתבכים? פשוט בקשו עזרה.

מערכת עגליס