הטיפים שלנו

איך להתמודד עם תופעת שיניים ראשונות אצל התינוק?

אין תגובות מערכת עגליס 25/07/2018

בשנים הראשונות לחיי הילד מתמודדים הורים עם אתגרים רבים. תינוקות נולדים כשהם חסרי יכולת לטפל בעצמם והם דורשים תשומת לב בלתי פוסקת מהוריהם. אך חשוב לזכור כי הקשיים אינם מנת חלקם של ההורים בלבד; גם התינוק עצמו מתקשה לעיתים להתרגל לחיים בסביבה השונה כל כך מסביבתו המגוננת של הרחם. הדבר ניכר במיוחד בתקופות של שינוי כמו לדוגמה בעת בקיעתן של השיניים הראשונות. תהליך הבקיעה עלול להיות כרוך באי נעימות רבה ובכאבים העשויים להפריע את מנוחתו של הפעוט. על בקיעת שיניים ועל אופן ההתמודדות עם המצב – במאמר הבא.

בקיעת שיניים

כמו בתהליכים התפתחותיים רבים, גם בקיעתן של השיניים הראשונות משתנה בין תינוק לתינוק ואין מועד קבוע שההורים יכולים בהכרח לצפות אותו. לרוב כאשר התינוק מתחיל לאכול מזון מוצק מתחילות לבקוע גם השיניים הראשונות. מכיוון שלאחר כארבע חודשים עד חצי שנה מתחיל שלב הטעימות הראשונות של אוכל מוצק, סביר להניח כי צמיחת השיניים תחל בשנה הראשונה לחייו של התינוק. בתחילה ההורים ישימו לב כי באת הלסתות (בדרך כלל בלסת התחתונה) נוצרת נפיחות קלה ובהמשך מתגלה כי מקור בשן לבנה המתחילה לצמוח. לרוב בוקעות כאמור שיניים קדמיות בלסת התחתונה ורק לאחר מכן השיניים בלסת העליונה. התהליך כולו עשוי להימשך עד גיל שלוש, וגם כאן אצל כל פעוט משך התהליך משתנה וכך גם השפעותיו על הפעוט. סופו של התהליך יצוין בצמיחתן של כל עשרים שיני החלב.

תופעות לוואי

ראשית, חשוב להישאר רגועים. בקיעת שיניים לא חייבת להיות בהכרח הליך כואב עבור התינוק, וישנם פעוטות רבים שאינם סובלים מכאבים או מאי נוחות. במיוחד כאשר מדובר בשיניים הקדמיות פעוטות רבים צולחים את התהליך ללא כל תלונה, וגם ההורים אינם שמים לב למשהו יוצא דופן עד שבוקעת השן הראשונה. יחד עם זאת, ייתכן בהחלט שיופיעו תופעות לוואי שונות, ומומלץ כי ההורה יכיר אותן וידע לזהות אותן. בין השאר ההורה ישים לב להפרשה מוגברת של רוק, ויש אפשרות כי הפעוט יחוש אי שקט, שהוא יבכה הרבה ושהחניכיים שלו יהיו נפוחות וכואבות. מלבד זאת, ישנם מצבים של עליית חום גופו של הפעוט או של יציאות רכות, אך על פי טענתם של רופאי ילדים, בקיעת השיניים אינה הסיבה לכך.

 

איך עוברים את תהליך בקיעת השיניים בשלום?

במצבים שבהם תהליך בקיעת השיניים מקשה על התינוק וגורם לו לכאבים ניתן להיעזר באמצעים שונים. חלק גדול מעזרים אלו ניתן למצוא בחנויות של מוצרים לתינוקות או ברשתות הפארם, ומומלץ לברר אם ניתן לרכוש אותם במסגרת חבילות לידה שונות המוצעות להורים. הדרך המומלצת ביותר לטפל בכאבי בקיעת שיניים היא באמצעות עיסוי החניכיים, ולעיתים אפילו הפעוט עצמו יכניס אצבעות לפה במטרה להקל את הכאב. ניתן להציע לפעוט גם נשכנים המיועדים למטרה זאת, כאשר ישנם דגמים שאותם ניתן לקרר לצורך השפעה מטיבה יותר. במצבים חמורים מומלץ להתייעץ עם רופא לגבי תכשירים רפואיים, ובכל מקרה יש להימנע ממשחות או מג'לים המכילים את החומר בנזוקאין (Benzocaine). נקודת האור היא שבסופו של דבר מדובר בשלב זמני שכל פעוט עובר, ולהורים נותר בעיקר לחבק ולנחם.

מערכת עגליס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *