הטיפים שלנו

איך לעבור בשלום את משבר ארבעת החודשים?

אין תגובות מערכת עגליס 19/03/2017

זה קורה לטובים ביותר: בגיל ארבעה חודשים חלה רגרסיה בהרגלי השינה של תינוקות רבים. מזדהים? כך תעברו בשלום את המשבר ותחזרו לשגרה כמה שיותר מהר.

גם אם הקפדתם על הרגלי שינה טובים ובריאים כבר למן הרגע הראשון, אין הדבר אומר שלא תאלצו להתמודד עם בעיות שינה בעתיד. ברוב המקרים המשבר מגיע בגיל ארבעה חודשים והוא מאופיין עם תנומות מקוצרות במהלך היום, התעוררויות נוספות במהלך הלילה ואף סרבנות בכל הנוגע להרדמות. אם אתם חווים זאת על בשרכם הרי שמדובר בשלב התפתחותי טבעי אשר מתרחש סביב גיל 4 חודשים, במהלכו התינוק מפתח יכולות שונות ולומד לגלות רצונות אישיים שהינם הרבה מעבר לאותם הצרכים הבסיסיים הראשוניים.

אז מה עושים?

תתנחמו בעובדה כי אינכם לבד וכי הורים רבים עוברים בדיוק את אותו הדבר. כמו כן עליכם לדעת כי ישנם תינוקות רבים אשר לא יחוו משבר זה בכלל, כך שאם אינכם מבינים במה מדובר, זכיתם ואין הדבר אומר שמשהו לא בסדר. עם זאת במידה והרגלי השינה של התינוק שלכם כן היו מבוססים לפני כן, תשמחו לגלות כי מדובר בעניין של כמה שבועות בודדים עד שהכל יבוא על מקומו בשלום. מכם הדבר דורש התמדה, הקשבה ועקביות.

בין הפעולות שיסייעו לחזור לשגרה במהרה:

  • הפחתת גירויים – אחד הגורמים לרגרסיה בהרגלי השינה של התינוק היא כמות גירויים גדולה מדי, ממנה התינוק מתקשה להתנתק. לכן חשוב שלא להציף את עולמו של התינוק ולוודא כי אין סביבו שפע של משחקים לקראת השעות בהן הוא הולך לישון. לקראת השינה, חשוב להפחית את כמות הגירויים בהדרגה ולאפשר לתינוק לשקוע באווירה הרצויה.
  • שמירה על שגרה – עד גיל 3 חודשים התינוקות הקטנים לרוב רק ישנים ואוכלים ולכן לא פעם נבצר מההורים להנחיל שגרה. אם עוד לא עשיתם זאת עד עכשיו, הרי שזה הזמן, ומומלץ לעשות כן בעזרת סדר יום קבוע וטקס שינה. מגיל 4 חודשים ואילך ההרגלים מקנים בטיחות ויציבות לתינוק, משפיעים על אורח חייו ויכולים לסייע במקרה וקיימת רגרסיה.
  • השכבה במועד הנכון – אם ניקח לדוגמה את עצמנו, כאשר אנו עוברים את סף השינה לא פעם נחוש יותר עייפים, עצבניים ונתקשה להירדם. אותו הדבר עם תינוקות אשר הופכים להיות היפראקטיביים ומתקשים לישון ברציפות. הזמן הטוב והמומלץ ביותר להשכיב לישון את התינוק הוא בין השעות 18:30 ל – 20:00, שעות בהן מופרש בגוף ההורמון האחראי לשינה, כך הוא ירדם ביתר קלות ויכנס לתוך שנת לילה טובה.
  • זיהוי סימני עייפות – על פי רוב, תינוקות ישנים גם במהלך שעות היום. במהלך היום יש לעקוב אחר התינוק ולהבחין מתי התעייף, ברוב המקרים התינוקות מתעייפים סביב אותן שעות במהלך היום ויש להקפיד להשכיב אותם בזמנים אלו. בגיל ארבעה חודשים לא פעם התנומות מתקצרות ולכן חשוב לפעול מהר על מנת שההרגל לא יתקבע.

בעזרת התמדה, עקביות והקשבה לתינוק ולצרכיו תוכלו לחזור להרגלי השינה הקודמים ולהתגבר על משבר גיל ארבעה חודשים בקלות, ביעילות ומהירות.

מערכת עגליס