הטיפים שלנו

איך מסבירים לילדים קטנים את הקורונה והשהות בבית?

אין תגובות מערכת עגליס 12/05/2020

את שנת 2020 לא נשכח בקלות. נגיף הקורונה שינה לחלוטין את אורח החיים שלנו וחייב אותנו להסתגל לכללי התנהגות חדשים. אנחנו משתדלים למעט ביציאות מן הבית, שומרים על ריחוק חברתי ונדרשים לעטות מסכות וכפפות בכל יציאה למרחב הציבורי. לנו, המבוגרים, קל יחסית לקבל את ההגבלות החדשות ואנו מבינים את החשיבות שלהם במניעת התפשטות המחלה. לילדים לעומת זאת, המצב לא תמיד ברור. הריחוק החברתי, ההסתגרות, ההימנעות ממפגשים חברתיים – כל אלו דורשים הסבר המותאם לילדים. אז איך נוכל להסביר לילדים על נגיף הקורונה ולהקל עליהם את ההסתגלות למצב החדש? על כך במאמר הבא.

מספקים הסבר אמיתי ופשוט

נתחיל מזה שהילדים שלנו חכמים יותר ממנו שאנחנו חושבים. ילדים שמים לב לכל מילה שאנחנו אומרים, והם יודעים שמשהו לא בדיוק כשורה. ברור להם שהם לא הולכים לגן או לבית הספר, אך לעיתים לא ברור להם למה. ההסבר שאנחנו, ההורים, צריכים לתת להם אמור להיות ברור, פשוט ובגובה העיניים. לשם כך, כדי להסביר את משבר הקורונה מומלץ מאוד להשתמש בשפה פשוטה וברורה. אנחנו יכולים למשל להגיד שהקורונה היא ייצור קטנטן שעלול לגרום לנו להרגיש לא טוב. כדאי גם להזכיר כי הנגיף הזה עובר מאחד לשני, ולכן אנחנו משתדלים להיזהר ולשמור על ריחוק זה מזה. חשוב לנסות להרגיע, ולהדגיש בפני הילדים כי הנגיף הזה לרוב אינו מסוכן, במיוחד לא לילדים. לסיכום, הסבירו כי כל האמצעים השונים (השהות בבית, המסכות וכיוצא בזה) נועדו להגן לא רק עלינו אלא גם הסביבה, ונצלו את ההזדמנות להדגים בפני הילדים עד כמה חשוב לדאוג זה לזה.

נותנים כלים להתמודדות עם המצב

ההסבר על הנגיף הוא רק ההתחלה. סביר להניח שאחרי שתסיימו לתאר בפני הילדים את המצב החדש, יהיו להם המון שאלות. אל תתעלמו משאלות אלו, ותנו לילדים את הזמן הדרוש להם להפנים את מה שאמרתם. תנו להם גם אפשרות להביע את החששות ואת הקשיים שלהם, ורק אחר כך תוכלו לתת להם כלים להתמודד עם המצב החדש. כלים אלו יכולים לספק לילדים תחושת שליטה והם יסייעו להם להסתגל לשהות בבית:

  • שמירה על היגיינה אישית: הסבירו לילדים כי כדי להילחם בנגיף הקורונה חשוב מאוד לנקות ידיים היטב. תוכלו להרכיב ביחד שיר משלכם שאותו הילדים ישירו במהלך שטיפת הידיים. שימו לב כי שטיפת ידיים מרובה עלולה לגרום לגירוי. לכן, אם לילד יש עור רגיש, מומלץ לבחור סבון אורגני לתינוק שניתן למצוא בחנות מוצרי תינוקות.
  • מסכות אישיות ומיוחדות: כשהדבר אפשרי, צאו עם הילדים מעט החוצה, רק אל תשכחו לצייד אותם במסכות המתאימות לגודל הפנים שלהם. תוכלו להזמין באופן מקוון מסכות רב-פעמיות בדגמים שונים, לפי בחירתו של הילד. כך לכל ילד תהיה מסכה משלו, בדגם שהוא אוהב, וייתכן כי באופן זה יהיה לו קל יותר לעטות אותה.
  • בונים שגרה חדשה: כולנו מתקשים להתמודד עם הלא-נודע, ולכן השגרה היא מבורכת כל כך. בשל כך, גם בזמן השהות בבית חשוב לשמור על סדר יום קבוע. השתדלו לקום פחות או יותר באותה השעה מדי בוקר, ספקו לילדים תעסוקה, אכלו בשעה קבועה והקפידו לקיים את הטקסים הקבועים של לפני שעת השינה.

לסיכום, ההסתגלות למציאות החדשה קשה גם לנו וגם לילדים. הסבירו להם בפשטות על המצב, העניקו להם כלים שיעזרו להם להתמודד איתו, והשתדלו לנהל שגרת חיים רגילה ומהנה ככל האפשר.

מערכת עגליס