הטיפים שלנו

איך מרגילים תינוק לבקבוק

אין תגובות מערכת עגליס 04/01/2018

לאחר שבמשך חודשים רבים קיבל התינוק את התזונה ישירות מהאם באמצעות ההנקה, כעת מגיע השלב שבו יש להתחיל לגמול אותו ולעבור להשתמש בבקבוק. לעתים זהו תהליך הכרוך בקשיים ובאתגרים רבים, אך על כל אלו ניתן להתגבר. להלן מדריך קצר.

מתי גומלים

הגמילה מהנקה והמעבר לבקבוק, אינם צריכים להתבצע בגיל מסום, ותלויים בעיקר בהתארגנותה של המשפחה סביב הנושא. נשים החוזרות לשוק העבודה לאחר חופשת הלידה, יבחרו פעמים רבות להפסיק להניק. במקרים אלו קיימת גם האפשרות להמשיך לשאוב חלב ולהכין מנות המתאימות לשימוש גם במסגרת הטיפולים שבה נמצא הפעוט. לעומת זאת, ישנן נשים המעדיפות להמשיך להניק את הפעוט גם עד גיל מאוחר יותר. ישנם גם מקרים חריגים שבהם מסיבות רפואיות שונות חלב האם אינו מספק את כל צרכיו של התינוק, ואז, לאחר התייעצות עם רופא מומחה, יהיה צורך לעבור להזנה מבקבוק. בסיכומו של דבר המעבר לבקבוק מתבצע בהתאם להעדפתה של האם ושיקולי תזונת הילד, כשאין התווית גיל קבועה.

לא רק האימא

פעמים רבות אחד הגורמים שמסייעים למעבר קל מהנקה לבקבוק, הוא דווקא עזרה מצד גורם אחר במשפחה. כאשר את הצעד הראשון עושה למשל דודה או סבתא, לתינוק הרבה יותר קל להסתגל לשינוי. הסיבה לכך היא פשוטה; התינוק רגיל לקבל את ההזנה מאמו דרך ההנקה, וכבר התבסס אצלו מעין שיוך אוטומטי בין האימא לבין ההנקה. לכן, זאת הזדמנות טובה לבקש מאחד מבני המשפחה לעשות בייביסיטר בזמן שהאם יוצאת מהבית ו"על הדרך" נהנית משעה פנויה. על מנת להקל את התהליך עוד יותר, מומלץ להזין את התינוק בתנוחה השונה מתנוחת ההנקה הרגילה שלו. כך ניתן יהיה ליצור הפרדה בין ההנקה לבין הבקבוק. יחד עם זאת, גם בהנקה וגם בהאכלה מבקבוק, חשוב לחבק ולערסל את התינוק ליצירת אווירה חמה ובטוחה.

שימוש בעזרים תומכים

במסגרת חבילות לידה מוצעת האפשרות לרכוש בקבוקי האכלה מסוגים שונים. מי שמתכוונת להניק אומנם לא חייבת לרכוש כמות גדולה של בקבוקים, אך כאשר מתכננים מעבר לבקבוק, מומלץ להצטייד בהתאם. ישנם בקבוקים מסוימים, כגון טומי-טיפי, המתאימים מאוד לשלב המעבר הזה. צורת הפיטמה של הבקבוק בנויה כך שהיא מחקה את הצורה הטבעית של השד, ולכן במקרים רבים היא מסייעת להאכלת התינוק מבקבוק, במיוחד בפעמים הראשונות. כמובן שכאשר עוברים להאכלה מבקבוק יש לוודא כי הבקבוק עובר תהליך סטריליזציה ראוי, וגם לשם כך ניתן למצוא בחנות מכשירים מתאימים.

לאט ובסבלנות

הורות דורשת סבלנות רבה, וכמו כל התחלה, גם המעבר לבקבוק צריך להיעשות באופן הדרגתי ובסבלנות רבה ככל האפשר. במקרים שבהם מעוניינים לעבור להאכלה מבקבוק וצריכים לעמוד בלוח זמנים מסוים (כשהאם מתכננת לחזור לעבוד למשל), כדאי להתחיל בתהליך הזה זמן מה מראש ולא לצפות לגמול את הפעוט מהנקה בימים ספורים בלבד. גם הגוף של האם שהיה רגיל להניק צריך להתרגל למצב החדש, וכאשר הדבר נעשה באופן הדרגתי, ההסתגלות היא קלה יותר. על כן, בהתחלה ניתן לתת את הבקבוק בעת יציאה מהבית בטיולונים, ובהמשך להרחיב את השימוש בו גם למצבים אחרים. גם אם התהליך נראה איטי מדי – אל דאגה, בסופו של דבר כולם נגמלים מההנקה.

 

מערכת עגליס