הטיפים שלנו

איך עוברים את שבוע ההסתגלות של ילדים בגן?

אין תגובות מערכת עגליס 10/09/2020

אולי תתפלאו לשמוע את זה, אך גם הקטנטנים שלכם שמחים מאוד לחזור לשגרת הלימודים בגן. הם התגעגעו לחברים, חיכו כבר לשלל הפעילויות והחוגים שמציע הגן ואפילו השגרה הקבועה והמרגיעה הייתה חסרה להם. אך גם אם הילד מתרגש ומצפה לחזרה לגן, לפעמים בכל זאת קשה להסתגל מחדש לסדר היום בגן או להכיר גן חדש. אז קחו נשימה עמוקה, זכרו שזו תקופה זמנית בלבד, ושימו לב לטיפים הבאים שיסייעו לכם לעבור את השלב הזה בשלום.

הכירו לילד את הגן

גם אם אתם לא יכולים להיכנס עם הילד לגן לפני תחילת שנת הלימודים, עדיין אפשר להכיר לו את הגן. אם אתם יכולים, טיילו עם הילד באזור הגן, הראו לו את השער שדרכו הוא ייכנס והסבירו לו קצת על השגרה החדשה הצפויה לו. אם ניתן, כאשר מתחילה שנת הלימודים בצעו את המעבר לגן בהדרגה, ובימים הראשונים הגיעו לאסוף אותו מעט מוקדם יותר.

מפגשים עם חברים

אם הילד שלכם צפוי להתחיל את שנת הלימודים בגן חדש לגמרי, מומלץ לפעמים להכיר לו מראש את החברים שיהיו איתו בגן. בדרך כלל כמה ימים לפני תחילת שנת הלימודים כבר יזמינו אתכם לקבוצת הווטסאפ של הגן, ודרכה תוכלו להכיר את ההורים החדשים ולהציע להם לקיים מפגש קצר בין הילדים.

אם באזור הגן יש גן משחקים, ניתן ללכת לשם עם הילד לפגוש את החברים, ואם לילד יש אח קטן, קחו עגלת תינוק וצאו עם שניהם לגן השעשועים. כך הילד יוכל להתגאות בתפקידו כאח גדול, וגם להכיר לחברים החדשים את המשפחה שלו.

סרטונים ושיחות זום עם הצוות

בשנים הקודמות, צוות הגן היה יכול להזמין את הילדים לפגישה מקדימה בגן. בפגישה זו הילדים הכירו את אנשי הצוות, פגשו את החברים החדשים, שוטטו ברחבי הגן והכירו את הפינות השונות שלו. פגישה מקדימה מעין זו עשויה להקל על הילד ביומו הראשון, אך כיום מרבית הגנים אינם יכולים לקיים אותה. עם זאת, האמצעים הטכנולוגים המתקדמים מעניקים לנו אפשרויות אחרות; צוות הגן יכול לצלם סרטונים אישיים ולהציג את הגן בפני הילדים, כך שיהיה לפחות קצת מוכר להם. ניתן גם לקיים שיחות זום עם הצוות כדי שהילד ידע מי ילווה אותו לאורך השנה.

מכינים יצירות לכבוד הגן

הורים רבים מעודדים את הילד לקחת איתו משהו קטן מהבית לרגל היום הראשון בגן. זה יכול להיות צעצוע קטן, ספר או כל דבר אחר שיכול לשמש מעין "חפץ מעבר". אך לצד אפשרות זו ניתן גם לבחור, בשיתוף עם הצוות, בגישה יצירתית יותר. ניתן להציע לילדים להכין ציור אישי משלהם שבו הם יביעו את התחושות לקראת המעבר לגן החדש, או יציירו כל דבר שמוצא חן בעיניהם. את הציורים ניתן לתלות על קיר שהוכן לצורך מטרה זו בגן, וכך לקיים מעין טקס קבלת פנים שיאפשר לילד לחוש שהוא חלק מהגן החדש כבר מהיום הראשון.

מערכת עגליס