הטיפים שלנו

איך תדעו שכסא הבטיחות שקניתם הוא הטוב ביותר לילדכם

אין תגובות agl-cdk 02/12/2012

בשנים האחרונות, אנו רואים עלייה משמעותית במותגים של כסאות בטיחות לתינוקות וילדים המוצעים למכירה בישראל, השוק רחב וכולל שפע של אפשרויות מבחינת איכות, מותג, מחירים וכמובן עיצובים. כסא הבטיחות לרכב הוא כמובן אחד המוצרים הכי חשובים שתקנו עבור תינוקכם, מוצר שאסור בשום אופן לזלזל בו מפאת חשיבותו המכרעת לבטיחות הילד ברכב במקרי תאונה. אז איך תדעו שכסא הבטיחות שקניתם הוא אכן המתאים והטוב ביותר לילדכם – במאמר הבא כמה טיפים שימושיים.

תו תקן ואישור משרד התחבורה

כמו במוצרי בטיחות רבים אחרים, גם כסאות בטיחות מצריכים רכישה רק של מוצרים בעלי תו תקן מתאים ואישור רלבנטי לשוק הישראלי. מבחינת תקנים, חשוב לרכוש כסא בטיחות בעל תו תקן אמריקאי או אירופי (או גם וגם כמובן). תקן זה מראה כי מכוני תקנים מובילים בחנו את הכיסא והעניקו לו אישור בטיחותי ושימושי – התקן האמריקאי הוא FMVSS213 והתקן האירופי הוא ECER44-04. כמו כן, כסא בטיחות לתינוק או לילד חייב באישור משרד התחבורה הישראלי על מנת להיות משווק בישראל, כך שרצוי לבדוק הימצאותו של אישור זה.

התאמה לגיל, גובה ומשקל הילד

לגבי תינוקות נושא זה פחות בעייתי כי עליכם לרכוש ולהסיע אותם בסל קל, כסא בטיחות מיוחד לתינוקות הקטנים ושמוצב נגד כיוון הנסיעה – למרות שגם במקרה זה חשוב ביותר להשתמש רק במוצר מתאים מכל הבחינות לתינוק ולגודלו. על מנת שכסא בטיחות יבצע את תפקידו בצורה האופטימאלית ויגן על ילדכם בעת תאונה, הוא חייב להיות מותאם לגיל הילד, לגובהו ומשקלו. הסעת ילד בכסא שאינו מתאים למידותיו היא פעולה מסוכנת, חסרת אחריות ואסורה לחלוטין.

עד גיל שנה / עד 9 ק"ג: התינוק מוסע בסל קל – כסא בטיחות מיוחד לתינוק – המוצב רק נגד כיוון הנסיעה.
מגיל שנה ומשקל של 9 ק"ג עד 18 ק"ג (תלוי בגובה גם): כסאות בטיחות המיועדים לשימוש לאורך כמה שנים, מותקנים עם כיוון הנסיעה במושב האחורי.
מעל 18 ק"ג ועד גובה של 145 ס"מ: הילד יכול לעבור מכסא "רגיל" למושב מגביה / בוסטר שבו משתמשים כבר בחגורת הבטיחות הקבועה במושב האחורי.
באופן כללי, לגבי כיסאות בטיחות לגילאים של מעל שנה ועד המעבר לבוסטר, בדקו כי ראשו של ילדכם לא יוצא מגבולות חלקו העליון של הכסא, כך שמעבר לחגורת הבטיחות המובנית בכסא והעגינה למושב הרכב, ראשו יספוג מינימום מכות או זעזועים בעת תאונה.

תפעול נוח ופשוט

כסאות בטיחות צריכים להיות פשוטים לשימוש ולתפעול – כסא המצריך מערכת התקנה ועגינה מסובכת הוא מקור לטעויות והתקנה לא נכונה שתוביל כמובן לבטיחות מופחתת בעת תאונה. התקנת הכסא צריכה להיות פשוטה לביצוע והכסא עצמו נוח לתפעול מבחינת כוונון הרצועות, ניקוי וכדומה. שימו לב למנגנון התקנת הכיסא – רק באמצעות חגורות הבטיחות או בעזרת מערכות Latch או Isofix המתאפשרות ברכבים חדשים יותר של חברות אמריקאיות או אירופיות בהתאמה.

כמובן שיש חשיבות גדולה גם לכך שאותם כסאות בטיחות שתרכשו יהיו נוחים לילד עצמו, עם בדים נעימים ובאיכות המתאימה לצרכים שלכם.

agl-cdk

CDK Comp

הורים רבים מתלבטים אם לנסוע לטיול בחוץ לארץ עם התינוק והילדים. אין ספק כי נסיעה משפחתית אינה דומה לחופשה זוגית, ועל כן מומלץ להיערך מראש ולוודא כי יש בידי בני המשפחה את כל הציוד הדרוש. להלן מספר טיפים להתניידות קלה עם תינוקות וילדים בחוץ לארץ