הטיפים שלנו

אל תשאיר תינוק באוטו – אלו הסיבות

אין תגובות מערכת עגליס 17/09/2017

עבור כל הורה, הילד הוא הדבר החשוב לו ביותר. הוא דואג לרווחתו הפיזית והנפשית גם באוטו ודואג לצייד את הרכב בכיסא בטיחות מומלץ ואיכותי. אלא שכיסא בטיחות אינו הדבר היחיד שיש לדאוג לו. כל קיץ יוצא קמפיין חדש שנועד לעורר את המודעות לתופעה של השארת ילדים ותינוקות ברכב. הנחייה זו תקפה לא רק בעונה החמה, אלא לכל אורך השנה.

חם שם

לפעמים מדובר ברגע אחד בלבד. אתם יוצאים מהאוטו מתוך כוונה לקפוץ רגע אחד לחנות ולחזור במהירות האפשרית. אלא שמזג האוויר הארץ-ישראלי עלול להפוך גם בחורף כל מכונית לחממה מסוכנת. החום ברכב הסגור יכול להגיע לשישים מעלות תוך פחות מחצי שעה. מצב זה מסוכן לכל אדם באשר הוא – למבוגרים וכל שכן לילדים. גם אם נדמה לכם שאתם חוזרים תוך שתי דקות, אין לדעת אף פעם מה יכול להתרחש בטווח הזמן הזה, ולכן, אסור לקחת סיכון.

אם אתה לא שם, אתה לא קיים

השארת תינוק או ילד ברכב נעול וכבוי היא כמובן אסורה, אך לעומת הקונצנזוס שקיים סביב אמירה זו, הורים רבים חושבים כי להשאיר ילד לבד באוטו דולק, אינה דבר בעייתי. אך האם זה באמת כך? כאשר ההורה יוצא מן הרכב ומותיר את ילדו הקטן לבד, עליו לזכור כי אם הוא עצמו לא ברכב, הוא למעשה לא קיים עבור הילד באותם הרגעים, ואין לו היכולת לסייע לילד. אם חלילה הילד יצטרך לצאת במהירות מהרכב מסיבה כלשהי – ההורה לא יהיה שם בשבילו; אם אדם זר עובר ליד הרכב ורואה כי בכיסא הבטיחות יושב ילד לבדו, כיצד יכול ההורה להיות בטוח בשלומו של הילד?

איפה היית?

לפעמים הילד ישן ברכב ואתם לא ממש רוצים להעיר אותו. אתם צריכים לצאת מהרכב רק לשנייה אחת. מה כבר יכול לקרות? התשובה לכך היא – אין לדעת. אלא שמלבד הסיכונים לביטחונו האישי של הילד, אין לזלזל בתחושתו הפנימית ובביטחון של הילד בהוריו. במשך הזמן שלקח להורה לצאת ולחזור, הילד עלול להתעורר ולא להבין לאן נעלמו אביו או אמו. הסיטואציה הזאת עלולה להיות מלחיצה מאוד עבור הילד, ויש אפשרות כי החוויה הזאת תיצרב אצלו ותשאיר את רישומה גם בשנים הבאות. במקרים אלו עדיף או להישאר עם הילד עד שיתעורר, או להעיר אותו ולשאת אותו מהאוטו במנשא או בתוך עגלה. כך תיחסך מההורה הדאגה לילד ומהילד ייחסך החשש מהיעלמותו של ההורה.

אז מה עושים

קודם כל – לא משאירים ילדים ותינוקות ברכב. גם אם מתכננים לצאת לזמן קצר בלבד, לעולם אין לדעת מה יוליד הרגע הבא. לכן, בכל מקרה שבו ההורה יוצא מן הרכב, עליו לקחת עמו את הילד או את התינוק. אם מדובר בתינוק קטן מומלץ להיעזר במנשאים שגם יקלו על הילד להמשיך לישון, ואם מדובר בפעוט או בילד גדול יותר, ניתן להיעזר בטיולונים או בעגלות. כדאי מאוד להיעזר במערכות שונות שיזכירו להורה את נוכחות הילד ברכב. שתהיה נסיעה בטוחה.

 

 

 

 

מערכת עגליס