הטיפים שלנו

באיזה גיל כדאי להתחיל גמילה ממוצץ?

אין תגובות מערכת עגליס 30/04/2020

ילדים רבים מתקשים להיפרד מהמוצץ שלהם. המוצץ מלווה אותם בדרך כלל מתקופת הינקות והוא מרגיע אותם כאשר הם עצובים או מפוחדים. ילדים רבים ממשיכים להיעזר במוצץ גם לצורך הירדמות ולכן ההורים אינם ממהרים בהכרח לגמול אותם מהרגל זה. אך בשלב מסוים, בייחוד כאשר חברים בגיל דומה כבר נגמלו, נדמה להורה כי אולי הגיעה העת להגיד שלום יפה למוצץ. אז באיזה גיל כדאי להתחיל גמילה ממוצצים ואיך עושים את זה נכון? כל הפרטים במאמר הבא.

האם יש גיל אחד לגמילה ממוצץ?

בגיל הרך למוצץ יש יתרונות רבים. הוא מספק את רפלקס המציצה של התינוק, ומאפשר לו ללמוד להירגע באופן עצמאי, ללא תלות בהורה. מחקרים שנערכו אף גילו כי מוצץ עשוי לצמצם את הסיכון למוות בעריסה, ולכן אנשי רפואה ממליצים על השימוש בו אחרי שההנקה כבר התבססה. עם זאת, בגיל מבוגר יותר המוצץ עלול להפריע להתפתחות התקינה של החניכיים, וגם רכישת השפה יכולה להיפגע בעקבות הרגל זה. בשל כך, אנשי מקצוע רבים מנחים את ההורים להתחיל את הגמילה ממוצץ מגיל שנתיים ולסיים אותה לפני שהילד עולה לגן עירייה. בשלב זה, כאשר הילד עולה לגן טרום טרום חובה (טט"ח), הוא יבלה את זמנו עם ילדים בוגרים יותר אשר אינם נעזרים במוצץ. על כן, השימוש במוצץ עלול לבדל אותו ורצוי שיגיע לגן כשהוא גמול.

שיטות מומלצות לגמילה וטיפים

ההמלצה היא אומנם לגמול את הילד ממוצץ עד גיל 3, אך כמובן שיש לשים לב לבשלותו של הילד לכך, ולהשלים את התהליך באופן המותאם לצרכיו. כדי לעבור את הגמילה בשלום, תוכלו להיעזר בשיטות ובטיפים הבאים:

  • לא בכוח: עבור ילדים רבים, המוצץ הוא החבר הטוב ביותר. לכן, אם תנסו לגמול את הילד בכוח, סביר להניח שתתקלו בהתנגדות קשה מאוד. זכרו, בסופו של דבר, כאשר הילד יראה שחבריו לגן כבר השתחררו מהמוצץ, סביר להניח שהוא יבקש להשתחרר מהתלות במוצץ בעצמו. אם צריך, תנו לילד את הזמן הדרוש לו והיו סבלניים.
  • לאט ובטוח: גמילה ממוצץ כדאי לעשות באופן הדרגתי ולא בבת אחת. לאט לאט צמצמו את זמן ה"בילוי" עם המוצץ והרגילו את הילד להיות בלעדיו. שימו לב כי בתחילה רצוי לאפשר לילד לישון עם המוצץ, וייתכן כי ייקח זמן עד שהילד יוותר על פינוק זה.
  • עקביות: זוכרים את הזמן שבו טיילתם רק עם עגלות לתינוקות ברחוב? זוכרים את התקופה שבה הפעוט רצה "רק על הידיים"? ברוב המקרים כדי לגמול בהצלחה את הילד מדרישות אלו ההורים צריכים להיות עקביים. אם התחלתם בתהליך אל תלכו אחורה, ונסו לקדם את הגמילה בקצב המתאים לילד.
  • חיזוק ועידוד: כל אחד מאתנו שמח שמעודדים אותו. לכן, בכל פעם שהילד שלכם מצליח לבלות זמן מה ללא המוצץ חזקו אותו והדגישו עד כמה את שמחים וסומכים עליו.
  • חוגגים את ההצלחה: כשמגיע הרגע, וכאשר הילד הצליח לבלות יום שלם ללא המוצץ, זה הזמן לחגוג. בחנות מוצרים לתינוקות תוכלו למצוא צעצועים רבים והפתעות שבעזרתם תוכלו לשמח את הילד ולחזק אותו.

לסיכום, גמילה ממוצץ עשויה להיות לא פשוטה, גם לילד וגם להורה. זכרו כי מדובר בתהליך מתמשך, נסו לעודד את הילד ובמקרה הצורך התייעצו עם אנשי מקצוע שיסייעו לכם להשלים את התהליך בהצלחה.

מערכת עגליס