הטיפים שלנו

בוסטר לרכב – בטיחות לפני הכל

אין תגובות מערכת עגליס 10/05/2018

הורים רבים הקונים רכב משפחתי דואגים לבדוק את רמת הבטיחות שלו ואת מידת ההתאמה שלו לצורכי המשפחה. אך על מנת להבטיח את שלומו של הפעוט ברכב, בדיקות אלו אינן מספיקות. החוק דורש, ובצדק, כי כל תינוק וכל ילד יישב במושב בטיחות המתאים לגילו ולגובהו. חוק זה מתבסס על העיקרון הבלתי מתפשר – בטיחות לפני הכל.

מדוע יש צורך בבוסטר?

מבחינה סטטיסטית, אחד הסיכונים הגדולים ביותר של החיים המודרניים הוא הנסיעה בכביש. גם הנהג הזהיר ביותר אינו יכול לצפות את פעולותיהם של נהגים אחרים בכביש. לכאורה כמעט בכל מכוניות ממוצעת המשווקת כיום קיימים אמצעי הגנה כגון חגורות בטיחות וכריות אוויר. אך אמצעים אלו מותאמים לגופם של נוסעים בוגרים, ועל כן אינם אפקטיביים כלל כאשר מדובר בהגנה על תינוקות וילדים. בשל כך הורים המחזיקים ברכב נדרשים לרכוש סל-קל עבור הרך הנולד, ובהמשך, לאחר שהתינוק גדל, עליהם לבחור בכיסא בטיחות או בבוסטר. כיסא הבטיחות והבוסטר מספקים הגנה התואמת את גילו של הילד ואת הגובה שלו. על פי החוק במדינת ישראל, ילד עד גיל 3 נדרש לשבת במושב בטיחות מתאים, ואילו ילד עד גיל 8 נדרש לשבת במושב מגביה (או בוסטר) שבזכותו הופכת חגורת הבטיחות לאפקטיבית.

מתי רוכשים בוסטר

הורים רבים מתלבטים בשאלה מהו המועד הנכון לרכוש בוסטר לרכב עבור הילד. לשאלה זו אין תשובה אחידה, והדבר תלוי כמובן במידות גופו של הילד (גובה ומשקל) ובהעדפה שלו עצמו. ייתכן בהחלט מקרה שבו הילד כבר מוכן לעבור לבוסטר, אך הוא הילד עצמו חש בנוח בכיסא הבטיחות ואינו מעוניין בשינוי. שיקול נוסף נוגע גם לשאר חברי המשפחה; במקרים שבהם נדרש כיסא הבטיחות לשמש את התינוק החדש, יכול מאוד להיות כי עדיף יהיה לרכוש בוסטרים עבור שאר ילדי המשפחה. הבוסטר יכול גם לשמש חברי משפחה אחרים המסיעים את הילד. כך למשל, אם הסבא או הסבתא אוספים את הפעוט מהגן, יש לוודא כי ברכב שלהם מותקן בוסטר המספק הגנה מתאימה. בסופו של דבר המעבר מכיסא הבטיחות לבוסטר צריך להיעשות במידה שהכיסא אינו מתאים עוד לממדי גופו של הילד, או במקרים שבהם הילד אינו חש בנוח בכיסא.

באיזה בוסטר לבחור

בניגוד לכיסא בטיחות, הכולל חגורות פנימיות ונקודות עיגון מרובות יותר, הבוסטר נעזר בהגנה שמספקת חגורת הבטיחות. המטרה המרכזית של הבוסטר היא להתאים בין גובהו של הילד לבין מיקומה של חגורת הבטיחות ברכב. הבוסטר הוא למעשה מושב מגביה ללא גב, אך כיום ניתן למצוא בשוק מגוון רחב של בוסטרים, כולל בוסטר בעל גב המצויד בהגנה לראש. הבוסטרים המתקדמים מספקים רמת הגנה גבוהה יותר לצדי הגוף ולראשו של הילד, ועל כן הורים רבים בוחרים בהם. בכל מקרה, יהיה הדגם שתבחרו אשר יהיה, מומלץ להגיע לחנות ביחד עם הילד על מנת להתאים עבורו את הדגם הנכון וכדי לוודא כי הילד חש בנוח במושב החדש שלו.

מערכת עגליס