הטיפים שלנו

chicco_balance_bike_7-min

פעילויות לילדים בראש השנה 2019

אין תגובות מערכת עגליס 02/10/2019

ראש השנה 2019 טומן בחובו שפע של פעילויות, מדרום עד הצפון, מדן ועד אילת, ואנחנו בחרנו עבורכם שלוש נבחרות – באזור הצפון, המרכז והדרום. הורים, ילדים ומה שביניהם – הכינו צידניות, מנשאים וגם טיולונים – סידרנו לכם יופי של תוכנית לראש השנה! אזור צפון: "קטופותי" – יריד דלעות היכן? בית לחם הגלילית יריד דלעות חוויתי ונהדר, במסגרתו קוטפים הילדים דלעות ממינים שונים, כמו גם שפע של פירות וירקות העונה. הפעילות משלבת גם האכלת עיזים, פינות יצירה ומרחבי פיקניק מוצלים. הפירות והירקות נמצאים בשיא פריחתם, ורק מחכים לילדים שיגיעו ליהנות מהם ולקטוף אותם. איך זה עובד? לוקחים סל – ומתחילים למלא! מלפפונים, עגבניות, קישואים, חצילים ואפילו מסיק זיתים יחכו לכם בערוגות השונות, וכמובן, גם גולת הכותרת של החג: רימונים! אך זוהי לא גולת הכותרת היחידה של המרחב היפהפה, שכן הפעילות כוללת גם קטיף של מעל ל-500 דלעות מסוגים שונים – צבעוניות, מגוונות וטעימות להפליא! במחיר הכרטיס כלולות גם פינות יצירה הקשורות במשפחת הדלועים והסברים מרתקים של המדריכים במקום. אזור המרכז: מוזיאון הילדים  היכן? חולון מוזיאון הילדים בחולון הוא חוויה נהדרת לכל המשפחה בכל ימות השנה, אך הוא לובש חג והופך לחגיגי במיוחד בימי חגי תשרי בכלל ובראש השנה בפרט. במהלך ימי החג הילדים יוכלו לצאת למסע הרפתקאות מלא דמיון ומרתק במיוחד, המעניק גם ערך חינוכי וגם הנאה מרובה. המסלולים מגוונים להפליא וכוללים רשימה ארוכה של פעילויות, ובכל אחד מהם הילד הופך לדמות פעילה בעצמו, הלוקחת חלק בסיפור העלילה. כך למשל יוכלו הילדים להשתתף בפעילות "ילדים ביער", בו יפגשו דמויות אהובות שיציבו בפניהם אתגר חברתי, יסייעו להם לפתור את הקונפליקט ביניהן ויבינו, תוך הנאה רבה, מדוע חשוב לכבד את האחר ולשתף פעולה יחדיו. הביקור במוזיאון כולל גם ביקור בהדמיה פנטסטית של חייה של להקת הביטלס, המוזיקאים הגדולים בעולם, דרכם יוכלו הילדים ללמוד על מוזיקה, על אהבת האחר, תקשורת בין אנשים וגם יפתחו את הדמיון. אזור הדרום: מכוורת יד מרדכי היכן? קיבוץ יד מרדכי ראש השנה הוא ללא ספק חג הדבש, וכדי ליהנות ממנו כמו שצריך – צריך להגיע למקום בו הדבש משחק תפקיד מרכזי בכל ימות השנה! בראש השנה, כמו גם ביתר חגי תשרי, מוזמנים הילדים והוריהם לפעילות נהדרת ונוטפת דבש, הכוללת אפיית עוגות דבש, היכרות קרובה (אך לא קרובה מדי…) עם עולמן של הדבורים ושל הכוורן, על חריצותן המופלאה, הנאמנות המוחלטת שלהן, הסדר המדויק בו הן עובדות ועל ה"מפעל" האדיר שהן מקיימות - הכוורת, סיור בטרקטור ברחבי הקיבוץ הכולל היכרות עם חיי הקיבוץ – הרפת, הפקת החלב ואיך כל זה קשור לסיפורו של קיבוץ יד מרדכי וגם היכרות עם קיבוץ יד מרדכי בדרך חוויתית ומרתקת, באמצעות אוסף מקסים ומיוחד במינו.

למאמר המלא
nail-trimmer-1

מהו יומן הריון – ולמה כדאי לעשות בו שימוש?

אין תגובות מערכת עגליס 18/08/2019

עשית את הבדיקה וגילית לשמחתך שאת בהריון? מזל טוב! כעת את נכנסת לתקופה מרגשת שבסופה תפגשי את התינוק שלו ציפית כל כך. אך הדרך לרגע המאושר אינה קצרה ובמהרה יתברר לך שגם התהליך הלגמרי טבעי הזה הוא למעשה פרויקט לא קטן. הריון, נפלא ככל שיהיה, מצריך תשומת לב לפרטים רבים ומעקב צמוד אחר בדיקות, תורים, תוצאות ותפריט תזונתי. מלבד זאת, ההריון מעורר גם תחושות שונות, מחשבות, רגשות ודאגות, וגם אלו דורשים התייחסות. כדי להתמודד עם כל הטוב הזה, תוכלי להיעזר ביומן הריון שיסייע לך להכניס קצת סדר בבלגן.  מעקב אחר התפתחות ההריון תקופת ההריון עלולה להיות זמן מבלבל, מעייף ומתיש. בשליש הראשון גוף האישה נדרש להתמודד עם שינויים רבים וגם המערכת ההורמונלית משפיעה לעיתים על מצב הרוח ועל רמת האנרגיה. בהמשך, בשליש השני ובשליש האחרון, ההריון הופך להיות כבד יותר והאישה מצפה בעיקר לסופו. לכל שליש הקשיים שלו, אך יש דבר אחד משותף לכולם – המעקב רפואי והצורך לעבור אין-ספור בדיקות רפואיות כדי להבטיח את תקינות ההריון וכדי לבדוק את מצבה הבריאותי של האישה. על מנת לוודא שאף בדיקה לא התפספסה, ניתן להיעזר ביומן הריון. ביומן זה אפשר לכתוב את התזכורות לתורים הרבים, לתעד את תוצאות הבדיקות וכך לקבל תמונה מלאה על התקדמות ההריון. יומן זה יכול גם לשמש את הצוות הרפואי ברגע האמת שבו האישה תגיע לחדר הלידה. במקום פסיכולוג ההריון הוא כאמור חוויה מטלטלת. ככל שחודשי ההריון מתקדמים האישה לומדת להכיר את התינוק הגדל בתוכה, והיא מתנסה בתחושות ובמחשבות שאולי כלל לא העסיקו אותה בעבר. מלבד זאת, עלולות להתעורר בה דאגות שונות ותהיות לגבי העתיד ולגבי תפקידה החדש כאמא. כל אחת מתמודדת באופן שונה עם העומס הרגשי הזה, אך יומן הריון בהחלט עשוי לסייע. כאן האישה יכולה לנהל רישום של החוויות שעברו עליה, או להשתמש באמצעי הבעה אחרים כגון ציור. למעשה ביומן ההריון ניתן לתעד כמעט כל דבר – רשימת השירים שהאישה אהבה לשמוע בעת ההריון, תמונות אולטרה-סאונד של העובר, וחוויות משעשעות שעברו עליה. אחרי הלידה היומן יכול להיות מזכרת נפלאה שהאישה תוכל להעביר בהמשך לילד שלה.  מתכוננים לרגע הגדול נשים רבות בכל העולם מרגישות אותו הדבר; החודשים הראשונים של ההריון עוברים פחות או יותר באותה מהירות, בזה אחר זה. החודש האחרון לעומת זאת, נמתח ונמתח. אולי זאת הציפייה לסוף, אך לעיתים נדמה כי החודש האחרון ארוך בערך כמו תקופת ההריון כולה. גם בשלב זה של ההכנה לקראת הלידה, ניתן להיעזר ביומן הריון. בתקופה זו נשים רבות רוכשות חבילות לידה הכוללת את סל המוצרים הדרושים לחודשי חייו הראשונים של התינוק. סלקל, עגלת תינוק, ריהוט לחדר ילדים וכיוצא בזה – זה הזמן להצטייד בהתאם. כדי לוודא שלא שכחת כלום, הכיני ביומן ההריון רשימה מסודרת, וצייני בה גם את פרטי הקשר של החנות שממנה רכשת חבילת לידה. ביומן ההריון תוכלי לרשום גם פרטי קשר חשובים נוספים שישמשו אותך או את בני משפחתך כאשר תגיעי לחדר הלידה. בהצלחה ושיהיה בשעה טובה!

למאמר המלא
baby-knots

איך מתכוננים לילד ראשון במשפחה?

אין תגובות מערכת עגליס 14/07/2019

אתם מצפים לילד? קראתם את כל ספרי ההדרכה? הלכתם לקורס הכנה ללידה ואפילו כבר חשבתם על משפחתונים ועל גני ילדים פוטנציאליים? מצוין! עכשיו שימו את הכל בצד. כל הספרים וההדרכות הם דבר נפלא, אך למעשה, שום דבר לא יוכל להכין את ההורה לעתיד למה שמצפה לו. מלבד זאת, כל ילד הוא שונה, לכל הילד הצרכים שלו וכל אחד מהם דורש התייחסות שונה. ובכל זאת, כיצד ניתן להתכונן לקראת הילד הראשון המצטרף למשפחה? כדי לעשות קצת סדר, וכדי להקל עליכם את החודשים הראשנים, ריכזנו כאן כמה טיפים שיסייעו לכם לצלוח את ההתחלה. ציוד בסיסי ראשוני אחד הדברים שמצליחים להפתיע אולי את כל ההורים הוא האופן שבו הבית שלהם משתנה. גם הבית המעוצב בסגנון המינימליסטי ביותר, מתמלא לפתע בציוד רב שנועד לטיפול בתינוק. סטריליזטור, לול לחדר הילדים, עריסה, לול נייד לסלון, עגלת תינוק, טיולון ועוד ועוד. כדי שלא תטבעו בכל העומס הזה, רצוי מאוד להכין מבעוד מועד רשימת ציוד מסודרת. רשימה זו תאפשר לכם לבנות חבילת לידה שתכלול אך ורק את אותם הפריטים שלהם אתם זקוקים. רשימה מסודרת תסייע לכם גם לערוך השוואות שונות בין חבילות לידה המוצעות בחנויות שונות ובין המוצרים הקיימים בשוק.  להלן רשימת פריטי חובה שתצטרכו בהתחלה: מיטת תינוק – זכרו לוודא שאתם בוחרים במיטה העומדת בתקני הבטיחות הנדרשים, ובחרו במיטה מחומרים איכותיים וידידותיים לתינוקות. כדאי גם לבחור במצעים מתאימים ולוודא שיש לכם מספר סטים העשויים מבד איכותי. עגלת תינוק ותיק לעגלה – לא חייבים לרכוש, יש גם עגלות תינוק להשכרה.  חליפות ראשונות – דווקא מהן כדאי לקנות הרבה, תינוקות פולטים לעתים קרובות ולא תמיד יהיה לכם זמן (או אנרגיה) להפעיל מכונת כביסה. שידת החתלה. אמבטיה לתינוק. מוצצים ובקבוקים – גם אם האישה מתכננת להניק, כדאי שיהיה לפחות בקבוק-שניים בבית ופורמולת הזנה לתינוקות. אולי תרצו שהסבים ישמרו קצת על הרכש החדש כדי שאתם תוכלו לנוח. חיתולים ומגבונים. חיתולי טטרה. מגבת לתינוק. עזרה ראשונה כולל מדחום, חומר חיטוי ותרופות המתאימות לתינוקות. תמיכה רגשית וסיוע פרקטי אחרי שמצאת חבילות לידה המתאימות לכם , כדאי שתתפנו להכין רשימה נוספת – כל החברים ובני המשפחה שיכולים לסייע לכם, לפחות בתקופה הראשונית שאחרי הלידה. התייעצו עם חברים שכבר הביאו ילדים לעולם, הקשיבו לחוויות שהם עברו ונסו ללמוד מניסיונם. שמעו אלו כלים סייעו להם בתחילת הדרך, אלו דברים הם היו עושים אחרת ואיזה סוג עזרה הייתה נחוצה להם בתקופת ההסתגלות הראשונית. אפשר גם לפנות מעט זמן לחיפוש בייביסיטרים מומלצים – ולא, זה לא מוקדם מדי; כשמצטרף תינוק חדש למשפחה, מהר מאוד מגלים כי קשה למצוא זמן פנוי למנוחה, ודווקא בתקופה זו סיוע של בייביסטר יוכל להעניק לכם שעת שינה מבורכת וקצת זמן לעצמכם. זכרו – גם אתם וגם התינוק צריכים להתרגל למצב חדש ולכן רצוי שתאפשרו לעצמכם זמן לנוח כדי שתוכלו להשקיע את האנרגיה הדרושה בתינוק.

למאמר המלא
בטיחות בבריכה

כל הדרכים להימנע מאסון בבריכה פרטית

אין תגובות מערכת עגליס 14/07/2019

יותר ויותר בריכות שחייה ביתיות הפכו לעניין שבשגרה ואפשר לזהות שבבתים רבים בימי הקיץ החמים, ילדים ופעוטות פוקדים רבות את הבריכה הפרטית. יחד עם איכות החיים הזאת שמוסיפה הרבה הנאה לחיינו, חובה עלינו לשמור על בטיחותם של הילדים הקטנים, לרבות אלה שאינם יודעים לשחות ועלולים לחדור לבריכה הפרטית בלי שום השגחה של מבוגר. לא פעם אנו שומעים בחדשות על פעוטות שטבעו בבריכה בצימר או בבית, בשל היעדר זהירות. מדובר באסון נוראי שכל אחד יבקש להימנע ממנו. במאמר זה נספק את כל כללי הזהירות והבטיחות שמומלץ ליישם בבריכה הפרטית שלכם, או בכל בריכה פרטית אליה תגיעו עם ילדכם.  גדר לבריכה התקנה של גדר סביב הבריכה תסייע למנוע כניסה של כל פעוט שמגיע ללא השגחתו של מבוגר. חשוב שהגבוה של הגדר יגיע ל- 135 ס”מ, וכן כל שער או דלת של הגדר, תיטרק באופן הרמטי. אפשר להתקין גדר מחומרי גלם רבים, וניתן גם להתקין גדר מתקפלת בעונה שאין רחצה ולא מתבצע כל שימוש בבריכה. הגדר תפחית באופן משמעותי כניסה של ילדים לבריכה, בלי מבוגר אחראי, אך יחד עם זאת, ילד שיכול לעלות על כיסא יוכל כנראה גם לטפס מעל הגדר. זאת הסיבה שגדר לא תמיד מהווה את כל ההגנה הדרושה לבריכה פרטית.   כיסוי בטיחותי לבריכה כיסוי בטיחותי לבריכה הוא מענה כמעט מושלם למניעה של אסון. היום יש מנעד של כיסויים לבריכה, כגון כיסוי שהוא חשמלי או כיסוי תריס. את הכיסוי החשמלי פורשים על ידי מתן הוראה ומנגנון חשמלי, כך שלילד לא תהייה את היכולת לפתוח אותו. למרות שהמראה של הכיסוי מזכיר בד, הוא  מסוגל לעמוד בעומסים גדולים ובכוחו לכסות את כל הבריכה מבלי שתהיה אפשרות לחדור אליה, רק כשהכיסוי עצמו יוסר. לעומת זאת, כיסוי תריס הוא כיסוי שעשוי פלסטיק או מאלומיניום והוא פועל במנגנון של גלילה. על מנת שיהיה מותאם לבריכה המיועדת, לפני כל הזמנה שלו, יש לבדוק את המידות של הבריכה והצורה שלה. גם כיסוי זה נחשב להגנה גבוהה במיוחד מטביעה.  אזעקה לבריכה התקנת אזעקה היא כלי התרעה טוב והיא תשמיע צליל חזק במידה וילד חלילה נופל למים. הצליל שלה חזק דיו, כדי שכל מבוגר יכול להספיק לרוץ לכיוון הבריכה. יש כמה סוגי אזעקות שמתריעות מפני נפילה למי הבריכה. לדוגמא, יש מכשיר שמצליח לזהות תזוזה של המים בבריכה ומיד מפעיל את האזעקה. כמו כן, יש צמידים אישיים שניתן לחבר לילד וברגע שהצמיד חש במים הוא מיד מתחיל לצפצף. הצפצוף יפסיק רק כשהצמיד מוסר מפרק כף ידו של הילד. הבעיה עם פתרונות אלה שלעיתים הם מופעלים גם בלי נפילה למים, וגם מקרים בהם שכחתם לענוד את הצמיד לילד שנמצא בקרבת הבריכה.  מניעת החלקה השהייה בבריכה גורמת לכל ילד להתלהב ולהיות נמרץ וקיימת נטייה לרוץ סביב הבריכה בהתלהבות גדולה. היציאה והכניסה לבריכה גורמת לסביבה מחליקה מאוד וכדי למנוע זאת, יש להניח משטחי מניעה. משטחים אלה יכולים להגיע בכמה צורות, כמו דק מעץ, ריצוף שמונע החלקה, דשא, סולם ועוד. בריאות המים בדרך כלל כאשר שנעסוק בכל מה שקשור לנושא בטיחות בבריכה, מה שיעלה קודם הוא נושא הימנעות מטביעה, אך מים מזוהמים עלולים להיות גורם מסוכן לא פחות ויחד עם זאת, ריכוז גבוה של חומר מחטה במים יהיה מסוכן לא פחות לבריאות שלנו. לכן, יש חשיבות רבה לשמירה על מים נקיים ובטוחים.  כיסוי לבריכה יעזור לשמור על ניקיון המים, וגם  בעזרת כלורינטור נוכל למנוע זיהום מסוכן. חשוב לזכור שצריך להשגיח גם על הכמות הכלור בתוך המים על ידי בדיקה ייחודית. עוד אמצעי לחיטוי יהיה תכשיר המלח שמשחרר את הכמות הנאותה של הכלור ובכך הוא שומר על רמת כלור קבועה וראויה. מלבד הכלור יהיה נכון לעשות גם שימוש בפילטר שתפקידו לסנן את כל הפסולת שנופלת לבריכה כמו עלים, פרחים וכו'. יש גם רובוט מיוחד לבריכה שמנקה אותה מלכלוך.   מצלמת אבטחה לבריכה ניתן להתקין מצלמת אבטחה בבריכה, אך חשוב לזכור שכדי שזה יהיה אפקטיבי, מומלץ לצפות במוניטור שמקושר אליה. אם אתם לא נמצאים רוב הזמן באזור מסוים שאפשר להציב בו את המוניטור של המצלמה, הפתרון הזה לא יהיה יעיל כלל.  מניעת התחשמלות כידוע אסור לקרב חשמל ומים ותמיד חשוב לדאוג לכך. לא להניח כבלים חשופים ליד המים וכל מכשיר חשמלי אחר. גם תינוקות חשופים לפגיעה ויש לשמור על עגלת התינוק במרחק בטוח מהבריכה. תשומת לב והשגחה נסכם ששום מכשיר, מוצרי תינוקות או מתקן בטיחות לא יעניק הגנה מלאה לגמרי. עם זאת, כל שימוש נכון שלכם באמצעי ביטחון, בהתאם לתנאים של הבריכה והמבנה שלה, יהיה מהותי ויפחית משמעותית את הסכנות הכרוכות בבריכה פרטית. אך מה שבאמת הכי חשוב היא ההשגחה הפיזית שלכם. תמיד להיות נוכחים לצד ילדכם ולא לעזוב אותם ולו לרגע בקרבת הבריכה שבה תשהו, אם זה בצימר, בבית מלון, או בבית הפרטי שלכם או של מקרובים לכם. השימוש באביזרי בטיחות עשוי להקל מאוד על השהייה שלכם לצד הבריכה ויספק לכם הרבה שקט נפשי, עם זאת הוא לא יכול לפטור אף הורה מהשגחה פרטית ותשומת לב על ילדיו.  מצופים וגלגל לבריכה בנוסף לכל המכשירים והמוצרים הנ"ל, חשוב לפני כל הגעה שלכם לבריכה עם ילדכם הקטנים, לדאוג למצופים מנופחים שמתאימים להם בגודל ולגלגל לבריכה, שעוזר להם לצוף מעל פני המים. ממש כמו שאתם בודקים בדקדקנות כל מיטה או עגלת תינוק שלכם לפני רכישה, כך תבדקו כל מוצר בטיחותי שתניחו על ילדכם בטרם יכנס למים.  

למאמר המלא
graco-extend2fit-4

פעילויות לילדים בחופש הגדול 2019

אין תגובות מערכת עגליס 26/06/2019

הגיע הקיץ, והורים רבים נדרשים כעת לאחת הסוגיות המורכבות ביותר כחלק מתפקידם: מה עושים עם הילדים בחופש הגדול? אחרי שמיצינו את כל הקייטנות, אחרי שסבתא וסבא כבר החליטו שנמאס, הגיע הזמן להשקיע ולבלות קצת זמן איכות עם הילדים. אל דאגה, תוך חודש וחצי הכול נגמר וחוזרים לשגרה. בינתיים – ריכזנו לכם כמה אירועים מומלצים שיסייעו להעביר את הזמן בכיף. אירועים במרכז במרכז הארץ, בדרך כלל לא תתקשו למצוא אירועים שונים הפונים לכל חברי המשפחה. להלן כמה אפשרויות מוצלחות: חיות ליל קיץ – האטרקציה הזאת תתאים במיוחד לילדים שיש להם דמיון עשיר. זוהי תערוכה המתקיימת בתל אביב, במוזיאון ארץ ישראל, ותוכלו לראות בה כ-30 פסלים ענקיים ואינטראקטיביים של חיות. הילדים מוזמנים להסתובב בין החיות, להניע את גופן, לשחק איתן להתחבא מתחת לכנפיים שלהן ובעיקר – ליהנות. התערוכה תתקיים בין ה-20 ביולי לבין ה-31 באוגוסט והמשתתפים יקבלו גם ספרון מאויר וערכת יצירה.    פארק אוטופיה – כמעט כל מי שגר באזור השרון כבר מכיר את הפארק הזה. הוא מתאים גם להורים שצריכים לטייל עם עגלת תינוק ועל סלקל, וגם לילדים גדולים יותר. כאן תמצאו גן בוטני מרהיב באווירה טרופית, ותפגשו גם ציפורים מדהימות, תוכים ובעלי חיים אחרים שלא תראו באף מקום אחר. אירועים בצפון אם אתם נוסעים לצפון, תוכלו כמובן ללון בבית מלון ובצימר ולבלות את מרבית הזמן בבריכה או בים. אם בכל יישאר לכם קצת זמן פנוי, תוכלו לבקר באטרקציות הבאות: הקרקס החקלאי במושב יוגב: מושב יוגב מצוי בעמק יזרעאל ואירועי הקיץ המתקיימים בו מספקים הנאה לכל המשפחה, וכן – אפשר להגיע גם עם סלקל שרכשתם במסגרת חבילת לידה. הילדים הגדולים יוכלו לרוץ למגלשות המים או לאבובים, הקטנטנים יוכלו לספוג מהאווירה הכפרית, וכולם ייהנו ממופעי הקרקס ויוכלו להתקרר באמצעות שתייה וארטיקים.  ביקור בקיבוץ יראון – אטרקציה נוספת באזור הצפון היא אגם חי הנמצא בקיבוץ יראון שבגליל העליון. תוכלו לשוט על סירה באגם, להביט בעופות המים ובציפורים ואפילו לפגוש חיות נוספות כמו אייל נקוד וחוטמן אדום ולגלות איך נראה אווז סיני. אם אתם מתקשים  להיפרד מן המסכים, תוכלו לשחק במשחק אינטראקטיבי בטלפון הנייד וללמוד קצת על החיות שבאזור. אירועים בדרום המדינה שלנו אומנם לא גדולה, אבל יש לה הרבה מה להציע, וגם באזור הדרום קיימות אטרקציות שונות שיסייעו לכם לעבור את הקיץ בשלום: פסטיבל כדורים פורחים – בחודש אוגוסט, ב-22.8 וב-23.8 יתקיים אחד האירועים הססגוניים והיפים ביותר של ישראל – פסטיבל הכדורים הפורחים הבינלאומי. האירוע יתרחש בפארק הבשור ובמהלכו יתמלאו השמיים בכדורים פורחים צבעוניים שהגיעו לכן מכל העולם. במקום יהיו גם הפעלות נוספות לילדים, מופע להטוטנות ובריכות שכשוך נעימות. תחנת החלל מצפה רמון – אם הילדים כבר גדלו ובבית מסתובבים לכם בני נוער משועממים, תוכלו לקחת אותם לכנס אסטרונומיה במצפה רמון. ההשתתפות מתאימה לבני 16 ומעלה ואם אתם כבר באזור – זאת הזדמנות לטייל במצפה רמון, אחד האזורים היפים ביותר בארץ. חופשה נעימה!

למאמר המלא
towel-3

מה זה בדיוק "דולה" ?

אין תגובות מערכת עגליס 17/06/2019

שמעת על המושג דולה אך אף פעם לא הסבירו לך באמת- מה זה דולה ואיך היא עוזרת ליולדת? הריון ולידה הם אירועים משמעותיים ביותר, ובעקבותיהם נוצרת משפחה חדשה. אך אף על פי שזהו אירוע טבעי ומשמח מאוד, הוא עלול להיות מלחיץ, במיוחד בשל הסיכונים הבריאותיים שבהם נתונה האישה. לכן, כל יולדת זכאית למלווה שייכנס איתה ושיסייע לה בתהליך המורכב והמרגש הזה. לעיתים קרובות, מלבד בן או בת זוג, יכולה האישה לבחור בדולה שתקל עליה בלידה. מהי דולה וכיצד היא עשויה לסייע ליולדת? על כך במאמר הבא. מדוע דולה? בתקופת ההריון ובלידה שבאה בעקבותיה, כל משפחה מוצאת לה את דרכי ההתמודדות המתאימות  עבורה. דווקא משפחות שזהו הילד השני שלהן, משפחות המבינות את משמעות תהליך ההריון והלידה, בוחרות להיעזר בדולה. במקרים רבים, הדולה תלווה את האישה לא רק בשעת הלידה אלא גם לאורך ההריון כולו. המטרה שלה היא לסייע לאישה, לענות על כל שאלה (מוזרה ככל שתהיה) וללוות אותה בהתמודדות עם הכאב ועם החרדות הקשורות בתהליך. אם בית החולים מאפשר זאת, הדולה יכולה להיכנס לחדר הלידה, אך בדרך כלל ייאסר עליה לתת טיפול רפואי. עם זאת, דולה מנוסה תדע לזהות מצבים מורכבים בחדר הלידה ותוכל להתריע בעת הצורך בפני הרופאים או האחיות. הדולה גם תוכל לשמש כאשת קשר בין האישה לבין אנשי הצוות בבית החולים וכך לזרז את הטיפול ולוודא שהיולדת זוכה ליחס הראוי לה. כיצד בוחרים דולה בחירת דולה צריכה להיעשות בתשומת לב רבה, בדיוק כפי שבוחרים מוצרים לתינוקות או עגלת תינוק לרך הנולד. להשם כך, כל אישה וכל זוג צריכים לחשוב על הדברים החשובים להם, אך ישנן כמה נקודות שכדאי להתייחס אליהן: קרבה גאוגרפית – בסופו של דבר, כשיום הלידה יגיע, הדולה תלווה את היולדת בחדר הלידה. לכן, רצוי לבחור בדולה הגרה קרוב לבית החולים שבו מתכוונת האישה ללדת. הכשרה – כיום ישנן תוכניות רבות המכשירות דולות. בדקו מהי מידת ההכשרה של הדולה, האם עברה קורס קצר אחד או שהשלימה הכשרה מקיפה יותר. דולות רבות גם רכשו השכלה בתחומי רפואה או עבדו כאחיות בעברן, והכשרה מקצועית מעין זו עשויה לסייע ליולדת בחדר הלידה. ניסיון והמלצות – תמיד כדאי כמובן להיעזר בהמלצה של חברה קרובה שיכולה לתת חוות דעת אמיתית וכנה. אם אין אפשרות להיעזר בהמלצה מעין זו, בחנו היטב את ניסיונה של הדולה ובקשו ממנה המלצות. זמינות – דולה צריכה להיות זמינה. בררו איתה מהי מידת הזמינות שלה וכיצד מתמודדים עם מצבים שבהם היא אינה יכולה להגיע לחדר הלידה ברגע הקריטי. בדקו אם יש לה מחליפה בעת הצורך, ופגשו גם את המחליפה, אם ניתן. עלות – שיקול נוסף בבחירת הדולה הוא כמובן העלות. עלות זו משתנה בהתאם לניסיונה של הדולה ובהתאם לתוכנית הליווי שבניתם איתה. על כן, העלות עשויה להסתכם בכמה מאות שקלים או להגיע עד לכמה אלפים. נסו למצוא דולה שתבנה יחד אתכם תוכנית שעלותה מתאימה לכם. כימייה – לידה עשויה להיות חוויה עוצמתית, אך לפעמים דברים אינם מתרחשים כמתוכנן. לכן, חשוב מאוד לבחור בדולה שיש לכם חיבור טוב איתה ותקשורת פתוחה. כימייה טובה עם הדולה תסייע לכם לחוות לידה מרגשת וחיובית. בהצלחה!

למאמר המלא
baby-knots

עד איזה גיל מומלץ להניק?

אין תגובות מערכת עגליס 02/06/2019

הורים טריים מגלים במהרה כי האחריות לחייו של התינוק החדש מחייבת אותם להחלטות שונות, ולא תמיד ישנה דרך אחת נכונה המתאימה עבור כולם. סוגיית ההנקה, שהפכה בשנים האחרונות לאחד הנושאים ה"חמים" ביותר, היא דוגמה מצוינת למקרה מעין זה. כיום, כאשר בשוק ישנם תחליפים רבים, וכאשר בכל יום מתפרסם מחקר חדש, עולה השאלה מהי התזונה הרצויה לתינוק ועד איזה גיל יש להניק אותו. במאמר זה לא נוכל להציג תשובה אחת חד-משמעית, אך נציג את ההנחיות המקובלות כיום. תזונת התינוק כאשר התינוק בבטן אימו, הוא מקבל את המזון הנדרש לו באמצעות חבל הטבור. לכן, כשהוא יוצא לאוויר העולם, הקיבה הקטנה שלו אינה מוכנה להתמודד עם מזון רגיל ואין בה את חיידקי המעיים שקיימים אצל בני אדם בוגרים ושמקלים את העיכול. בשל כך, קיימות היום הנחיות ברורות באשר לתזונה המומלץ עד גיל חצי שנה ולאחריה. עד גיל חצי שנה: הנקה/הזנה מבקבוק – על פי ההנחיות כיום, עד גיל חצי שנה מומלץ להניק את התינוק. מלבד חומרי הזנה, בחלב האם ישנם חומרים חשובים כגון נוגדנים, והוא מותאם במדויק לגילו של התינוק ולצרכיו. אין צורך להוסיף נוזלים או מזון, אך מגיל 4 חודשים (לאחר התייעצות עם אחות טיפת חלב) ניתן לתת לתינוק טעימות של מזון מוצק. חשוב מאוד – המזון המוצק נועד לחשיפה ראשונית בלבד והוא אינו תחליף לארוחה עבור התינוק. חנות מוצרי תינוקות מחזיקה בדרך כלל בכלים שיסייעו להורים לעבור בשלום את שלב הטעימות הזה. מגיל חצי שנה: מגיל זה, רוב התינוקות כבר מתחילים להתיישב לבד, מסוגלים להחזיק את הראש באופן יציב יחסית ומכניסים יד לפה כחלק מניסיון להכיר את העולם שסביבם. הנחיות ההזנה בשלב זה: המשך הנקה. שילוב של פירות ושל ירקות הכוללים ויטמין C. הוספה של מזונות מוצקים העשירים בברזל, למשל: הודו, קטניות ובשר בקר. כמובן, שחשוב להאכיל את התינוק בכמות המתאימה ובמרקם המתאים להתפתחותו. לשם כך ניתן להיעזר במעבדי מזון ובמוצרים אחרים הזמנים גם במסגרת חבילת לידה. ניתן להתחיל לשלב בתפריט מוצרי חלב, אך כדאי להתייעץ לפני כן עם רופא/ת הילדים. שימו לב! לפני גיל שנה אין לחשוף את התינוק למוצרי דבש. יתרונות ההנקה יתרונותיה של ההנקה ידועים היום היטב. חלב אם מסייע להגן על התינוק ומספק לו נוגדנים, תאי דם לבנים ונוקלאוטידים המחזקים את מערכת החיסון של התינוק. לכן, ההנקה מומלצת מאוד בחודשי חייו הראשונים של התינוק. אך גם אם ההורים בוחרים להזין את התינוק באמצעות תחליף, מומלץ בכל זאת לנסות להניק בימים הראשונים שאחרי הלידה. בתקופה זו, נוצר אצל האישה חומר הנקרא קולוסטרום, וכל כפית שלו כוללת כ-20 מיליון תאי דם לבנים. לשם השוואה – בשלב מאוחר יותר חלב האם יכלול בערך 5 מיליון תאי דם לבנים. מלבד אלו, חלב האם כולל חיידקים ידידותיים, אנזימים והורמונים המחזקים את התינוק והמשפרים את יכולתו להתמודד עם מחלות וזיהומים. עד מתי מומלץ להניק? למרות כל הכתוב לעיל, מגיע הרגע שבו חסרונות ההנקה עולים על יתרונותיה. כיום, רבים ממליצים להניק עד גיל שנה, אך בסופו של דבר ההחלטה נתונה בידי האמא ובידי התינוק. אם הדבר נוח לשני הצדדים, ניתן להמשיך בהנקה גם עד גיל שנתיים, לעומת זאת, אם ההנקה מקשה על האמא או אם התינוק מסרב לינוק – לא צריך להתעקש. כיום חנות מוצרי תינוקות מציעה במסגרת חבילות לידה תמ"ל מסוגים שונים המספק בדרך כלל את כל הצרכים התזונתיים של התינוק. כמובן שיש לשפוט כל מקרה לגופו, וחשוב לבצע מעקב בטיפת חלב ולקבל ייעוץ מקצועי ואישי בהתאם למצבו של היילוד.

למאמר המלא
vtech-safari-drum-system

בחירת קונספט לימי הולדת לילדים

אין תגובות מערכת עגליס 02/06/2019

ככה תבחרו את הקונספט המתאים ליום ההולדת של הילד שלכם יום ההולדת שלנו הוא אולי האירוע המשמעותי ביותר בחיינו – אחרי הכול, בלעדיו לא היינו כאן. ככל שאנחנו מתבגרים, לעיתים אנחנו מעדיפים לשכוח את יום ההולדת, אבל עבור הילדים שלנו זוהי חגיגה של ממש, ולא רק בגלל ציון הדרך. זאת ההזדמנות שלהם להיות במרכז העניינים, לקבל המון מתנות, וכמובן – לחגוג עם כל החברים באירוע שתוכנן במיוחד עבורם. נראה שכיום הורים קשובים יותר לרצונות הללו של ילדיהם, ובמקום מסיבה במקלט עם משחקי חברה מיושנים, מנסים ההורים להקדיש את היום הזה להגשמת החלום של הילד. אז כיצד עושים את זה ואיך בוחרים את הקונספט של יום ההולדת? על כך במאמר הבא. גיל הילד ראשית, כשבוחרים את הקונספט של יום ההולדת של הילד יש להתחשב בגיל שלו. כאשר מתכננים ימי הולדת, לפעמים נדמה כי ההורים מתרגשים הרבה יותר מהילד, במיוחד אם מדובר בילד ראשון שטרם מלאו לו שלוש. לכן, שימו לב כי יש להתאים את הפעילות לגיל של הילד וזכרו כי אין טעם "להרים" חגיגה אם הפעוט כלל אינו מבין על מה כל המהומה. הכלל המנחה הוא – אל תגזימו. הילד עוד יחגוג ימי הולדת רבים ולכן אין טעם "לדחוף" את כל הגימיקים ליום-הולדת אחד. ילד קטן שזוהי החגיגה הראשונה שלו ישמח מאוד גם בחגיגה צנועה יחסית; אם אתם מחליטים למשל על יום הולדת בג'ימבורי, אין הכרח להביא נוסף על כך גם מפעיל וגם סדנה להכנת קאפקייקס. לכן, תחשבו על רעיון טוב אחד, המתאים לגיל של הילד ותשאירו קצת יצירתיות לפעם הבאה. גיל המשתתפים ביום ההולדת שלו, הילד הוא אומנם במרכז העניינים, אך יום הולדת מוצלח צריך לקחת בחשבון גם את המשתתפים ואת הגיל שלהם. כאשר מארגנים מסיבה לילדי הגן למשל, כדאי לבדוק כמה דברים עם ההורים של הילדים שהוזמנו; רצוי למשל לדעת אם צפויים גם להגיע אחים של המוזמנים. אם עשויים להגיע גם משתתפים אחרים בגילים שונים, מומלץ לשקול להכין עבורם פעילות קטנה שתותאם לגיל שלהם. עבור ילדים גדולים יותר ניתן למשל להכין פינות יצירה, משחקי קופסה, ספרים או אפילו הפעלה קטנה המתאימה לגילם. לעומת זאת, אם צפויים להגיע תינוקות או פעוטות, כדאי להכין מחצלת ועליה צעצועים הקיימים בחנויות מוצרי תינוקות. מלבד זאת, חשוב לוודא כי במקום קיימת נגישות לכולם. לדוגמה, כאשר ידוע כי צפויים להגיע הורים עם עגלות תינוק, רצוי להבטיח מראש כי לא תהיה בעיה להגיע למקום עם העגלה. תחומי העניין של הילד והאופי שלו כוכב יום ההולדת הוא כמובן הילד עצמו, ולכן את הקונספט יש לבחור בהתאם לתחומי העניין שלו ולעולם התוכן המעסיק אותו. עניין זה פחות רלוונטי לפעוטות, ואכן בדרך כלל רק בגיל חמש-שש הילד באמת מגלה מעורבות רבה יותר בתכנון ורצון לקבוע מה יהיה הנושא המרכזי של יום ההולדת. כיום קיימות אפשרויות רבות ולכן כדי לא לבלבל את הילד (ואתכם) מומלץ להציג בפני הילד שלוש אפשרויות לכל היותר. ניתן למשל להציע לו יום הולדת קסום (כולל הפעלה של קוסם), יום הולדת פיראטים או הפעלה ספורטיבית יותר המותאמת לגיל. אך מלבד תחומי העניין, יש לקחת בחשבון גם את האופי של הילד. לא כל הילדים אוהבים להיות במרכז העניינים, אפילו ביום ההולדת. במקרים אלו, ניתן למשל לשקול הפעלה שתכלול הצגה או תיאטרון בובות, שלא חייבו השתתפות פעילה מאוד מצד הילד. בשורה התחתונה – כדאי להתייעץ עם הילד וכמובן גם לעדכן את המפעילים בדבר בקשות מיוחדות והנחיות אחרות. תקציב בתור הורים נהיה בדרך כלל מוכנים לעשות הכל למען הילדים שלנו. כאשר הם נולדים אנחנו רוכשים עגלות תינוק מתקדמות ובוחרים מוצרי תינוקות איכותיים בלבד. אך כאשר מדובר ביום הולדת או במוצרי מותרות אחרים אין ברירה, וחייבים להתייחס גם לנושא התקציב. אחרי הכל, הילדים עוד יחגגו בר/בת מצווה ואין סיבה "לשרוף" משכורת חודשית על יום ההולדת. לכן, גם כאשר בוחרים את הקונספט, רצוי לקבוע מראש את מסגרת התקציב ולבחור במפעיל שיוכל לתכנן יחד אתכם את האירוע המשמח. ישנם קונספטים חסכוניים יותר כגון פעילויות ספורט או פעילות עם בועות סבון, ואז גם ניתן לקיים אותן בפארק או במקום פתוח אחר, מבלי להכניס את כל הבלגן הביתה. פעילות ספורט למשל יכולה לכלול קליעה למטרה ומירוץ מכשולים, ופעילות של בועות סבון עשויה להיות פתרון מצוין ומרענן לעונה החמה. רעיון נוסף שיכול להתאים במקרה של תקציב מוגבל, הוא יום הולדת על פי הקונספט של "חפש את המטמון". אם בחרתם ברעיון זה תוכלו להטמין בפארק הקרוב לביתכם הפתעות שונות ולתכנן מסלול שיוביל את הילדים לפרס הגדול.   יצירתיות ואנרגיה קונספטים שונים (כגון "מצא את המטמון") עשויים להיות נהדרים, אך כעת מגיעים לשני שיקולים חשובים המשפיעים לא פחות על תכנון יום ההולדת. ראשית – עד כמה אתה כהורה יצירתי, ושנית – כמה כוח יש לך להשקיע בפרויקט הזה. תכנון יום הולדת מחייב התייחסות לנושאים לוגיסטיים רבים; צריך למשל לבחור בכיבוד הנכון, לברר אם יש ילדים הרגישים למזונות מסוימים, להחליט איזה עוגה מכינים בהתאם לקונספט, להכין את העוגה, להכין פרסים והפתעות לילדים, ואם מארגנים את יום ההולדת בפארק אז צריך גם לארגן את האזור, לגדר אותו ולנקות אותו בסיום האירוע. כפי ניתן לשער – מדובר בעבודת הכנה רצינית, ולכן במקרים רבים כדאי פשוט לבחור במשחקייה טובה או בג'ימבורי הכוללים הפעלה לילדים. משחקיות רבות מציעות גם אפשרות לילד לבחור מתוך מגוון של קונספטים ולעיתים ניתן לרכוש חבילות הכוללות גם את הכיבוד ואת הפרסים. בסופו של דבר – כדאי לבחור ביום הולדת שתהיה מהנה לילד אך שתאפשר לכם לסגור את החודש בלי להשתעבד לתכנון האירוע.

למאמר המלא
Graco-Size4Me-65-2

לפני שהקיץ מגיע- מקומות מוצלים ומעניינים לביקור עם ילדים

אין תגובות מערכת עגליס 15/05/2019

לא מזמן חגגנו עם המשפחה את חג האביב. טיילנו במקומות רבים, צעדנו במסלולי טיולים ארוכים והוצאנו גם לא מעט כסף. כעת, זמן קצר אחר כך, הקיץ מתקרב ואנו רוצים לנצל כל יום אפשרי לטיול!! אז תמיד יש אפשרות לצאת לפארק קרוב לבית, אך מצד שני, זאת גם הזדמנות לצאת מאזור הנוחות ולהכיר אתרים ומקומות הקשורים להיסטוריה שלנו כאן בישראל. מוזיאון מגדל דוד בהיסטוריה של העם היהודי ושל מדינת ישראל, ירושלים היא אולי העיר החשובה ביותר. לכן, חג העצמאות הוא הזדמנות מצוינת לבקר בה, ומומלץ במיוחד להגיע למוזיאון מגדל דוד – אתר מורשת שהכניסה עליו בחג אינה כרוכה בתשלום. מוזיאון זה נמצא ליד שער יפו, במצודה העתיקה של ירושלים. במוזיאון זה ניתן להתרשם ממוצגים המתארים את התפתחותה של העיר ואת מרכזיותה עבור כל הדתות, וכמובן – ניתן להשתתף בסיור מודרך ומרתק. הילדים יוכלו לטייל במצודה עצמה, להשקיף ממגדל התצפית ואפילו להגיע לחפיר. ביום זה ניתן גם להשתתף בפעילויות שונות כגון משחק המאפשר לכל המשפחה ללמוד על סמלה של מדינת ישראל ועל המשמעות המיוחדת שלו. הכניסה למוזיאון היא כאמור ללא תשלום במהלך החג, ושעות הפתיחה הן מ-10:00 ועד 17:30. שרונה – תל אביב לעיתים אנחנו מגלים כי בעיר שבה אנחנו גרים ומבלים את עיקר זמננו, מסתתרים אוצרות של ממש. דוגמה לכך היא מתחם שרונה החדש בתל אביב. אין הכוונה לחנויות האופנה השונות ואפילו לוויסקי בר מוזיאון שבמקום. בשרונה ישנו מרכז מבקרים שיסייע לכם להכיר מעט את ההיסטוריה של תל אביב. למבנים העתיקים שבאזור שרונה, שבשנים האחרונות זכו לתהליך שימור מאסיבי, סיפור משל עצמם. במאה ה-19 התיישבו כאן הטמפלרים, נוצרים שהגיעו לכאן מגרמניה מתוך אמונה כי חיים יצרניים ומועילים בארץ הקודש יסייעו לקדם את גאולת העולם. אנחנו עדיין מחכים והטמפלרים כבר לא כאן, אך ביום העצמאות תוכלו להגיע למרכז ללא תשלום וללמוד על ההיסטוריה של המקום, ולשמוע על המבנים הייחודיים. מלבד היכרות עם הארכיטקטורה הייחודית של המבנים תוכלו לשמוע כל ארכיון המדינה שאוחסן כאן, ולקבל פרטים נוספים על השימוש במקום לאורך השנים. ההדרכות מתקיימות בין 10:00 לבין 15:00 ועבור הורים עם עגלות תינוק, ההתניידות נוחה מאוד. המוזיאון הימי – חיפה לסיום, נזכיר אתר מורשת נוסף בצפון הארץ, שגם אליו הכניסה בחג אינה כרוכה בתשלום. הורים שיש להם פעוטות ונאלצים לשאת מוצרים לתינוקות ולהתנייד בעזרת עגלת תינוק, יוכלו להתנייד כאן בקלות, בעוד הגדולים מתפעלים ממוצגים שאין להם אפשרות לראות בחיי היום-יום. במוזיאון הימי הלאומי של חיפה ניתן לקבל תמונה מלאה על 5000 שנות ההיסטוריה הימית של האזור. מלבד דגמי אוניות תוכלו לראות כאן גם עוגנים, מכשירי ניווט, כלי נשק, וממצאים ארכאולוגיים כגון פספסים ויצירות אומנות. הילדים ישמחו גם להיכנס לעולם שודדי הים וללמוד על תרבויות עתיקות שעברו בארץ. המוזיאון הימי פתוח לקבל הרחב בין השעה 10:00 לבין השעה 19:00, וכדאי להתעדכן באשר לסיורים המודרכים שבמקום ובאשר לפעילות הייחודית "גיבורי על ימיים".

למאמר המלא