הטיפים שלנו

גמילה מחיתולים – המדריך המקוצר

אין תגובות מערכת עגליס 18/04/2017

גמילה מהחיתולים זהו נושא מורכב ולא כל הורה יודע כיצד לעשות זאת, מתי להתחיל ואיך להגיב על הצלחות או כישלונות. לכן אם גם ילדיכם נמצאים בגיל שבו נדמה לכם לפחות כי אפשר להתחיל, הנה המדריך המקוצר שיסייע לכם בתהליך.

אחת השאלות אשר מלוות את הגמילה מהחיתולים היא מתי הזמן הטוב ביותר להתחיל. ובכן, גם אם הבן של השכנים כבר נגמל מחיתולים או שהילדים הבוגרים בגן החלו יחדיו בתהליך הגמילה, אין הדבר אומר כי הילד שלכם מוכן, על אף ולמרות שהגיע כבר לגיל שנתיים. הגיל הממוצע בו מתחילים לדבר על גמילה מחיתולים הוא שנתיים – שלוש, זה נכון, אולם יש להתחשב גם במידת הבשלות של הילד ולשאול את עצמכם אם הוא מוכן לכך נפשית ורגשית. ככלל לא כדאי להלחיץ ויש לחכות לרגע הנכון בו הילד עצמו מגלה נכונות ומתחיל לבקש להסיר את החיתול. כמו כן מומלץ לחכות גם במידה ואתם עומדים לפני שינוי כמו מעבר דירה, בואו של אח חדש למשפחה, גירושין או כל שינוי דרמטי אחר שיכול להשפיע על הצלחתו של תהליך הגמילה.

הגיע הזמן לגמילה, ישנם סימנים

אם בכל זאת אתם מתקשים לדעת אם ילדיכם מוכן לגמילה, תשמחו לגלות שישנם סימנים לכך, ביניהם אלו הבאים:

  • הילד מודיע כי הוא עושה את צרכיו או שהוא צריך להתפנות
  • הילד מבין גבולות
  • הילד יודע לשחרר חפצים
  • הילד מנסה לחקות את התנהגותם של הגדולים

כמובן שעל סימנים אלו להיות כמה שיותר עקביים לאורך זמן ועליכם להימנע עד כמה שאפשר מהפעלת לחץ אשר רק יכול לגרום לתחושת תסכול וחוסר ביטחון.

איך עושים זאת בפועל?

ישנן שתי אסכולות עיקריות הנוגעות לגמילה מחיתולים. האחת טוענת שיש לגמול את הילדים בהדרגה והאחרת באופן פתאומי. כאשר מתחילים בזמן הנכון רוב הילדים אומנם לא יזדקקו לחיתול ברוב שעות היום, עם זאת כן חשוב לאפשר להם להסתגל לתהליך ולהתקדם בקצב האינדיבידואלי להם. תהליך הדרגתי יסייע לילד לחוש ביטחון עצמי, ללמוד לזהות ולהתריע על כך שהוא צריך להתפנות ועוד. כמו כן כדי שגמילה מהחיתולים תעבור בשלום עליכם לתמוך בילד, ללוות אותו ולהסביר לו מה מצופה ממנו גם אם מתמודד עם פחדים אשר נראים לכם כפחות הגיוניים.

שני טיפים חשובים להצלחה:

  1. הגמילה היא תהליך טבעי – כולנו מתפנים וכאשר הילד מצליח לעשות פיפי או קקי בסיר מומלץ שלא להפגין שמחה יוצאת מגדר הרגיל, אלא לקחת את הנושא בפרופורציה. עם זאת כן יש לתמוך בו ולחזק אותו על הצלחתו.
  2. עליכם ההורים להיות סבלניים – כדי להבטיח שהגמילה תהיה כמה שיותר מוצלחת עליכם ההורים לגלות סבלנות, לקחת בחשבון כי לאורך התקופה יהיו "תקלות" ולהתנחם בכך שעתידן לחלוף עם הזמן.

גמילה מחיתולים זו משימה אליה כל המשפחה צריכה להתגייס וכאשר אתם מגלים תמיכה, לא מתרגשים מפספוסים ומתחילים את התהליך בזמן המתאים, אין שום סיבה שהוא לא יעבור בהצלחה.

 

 

 

מערכת עגליס