הטיפים שלנו

גמילה ממוצץ

אין תגובות מערכת עגליס 18/04/2017

למוצצים ישנו תפקיד חשוב בחייהם של ילדים קטנים, אולם מגיע הרגע בו הם עשויים לגרום ליותר נזק מאשר תועלת. מהו הגיל בו מומלץ להיגמל מהמוצץ? ואיך ניתן להקל על הפרידה? לפניכם כמה טיפים מועילים.

המוצץ הוא אחד ממוצרי התינוקות אשר מרגיעים, מנחמים, נמצאים עבור הילד ברגעי משבר ועייפות ומציעים תמיכה מסביב לשעון. ישנם ילדים שמשתמשים במוצץ כחפץ מעבר ומחקרים אפילו מעידים שמוצץ מפחית את הסיכון למוות בעריסה. לכן אי אפשר להתפלא כאשר הילדים מגלים קשיים להיפרד מהם ולהמשיך את החיים בלעדיהם כשמגיע הזמן. עם זאת כאשר הילדים גדלים, החסרונות של המוצצים מתעלים על היתרונות: הם מפריעים להתפתחות הדיבור ואף יכולים לפגוע בשיניים ובחניכיים, או אז גמילה ממוצץ היא הכרחית.

באיזה גיל כדאי ומומלץ להתחיל גמילה ממוצצים?

בגיל הינקות, תינוקות קטנים מקשרים בין המוצץ לבין האינסטינקט הבסיסי של היניקה ולכן הוא מרגיע אותם. כתוצאה מכך עבור תינוקות בגיל שנה עד שנה וחצי לא מומלץ להגביל את מציצת המוצץ, במיוחד אם התינוק התרגל להירגע באמצעותו. לקראת גיל שנתיים, שנתיים וחצי כאשר הפעוטות מתחילים לדבר מומלץ להגביל את הזמן עם המוצץ, היות והוא יכול להגביל את התפתחות הדיבור והשפה. בגילאים אלו ניתן לאפשר לילדים להיות עם המוצץ לקראת זמן השינה, ובשעות אחר הצהריים המאוחרות כאשר הם מתחילים להתעייף. הגבלה זו תמנע תלות במוצץ ותסייע בתהליך הגמילה מאוחר יותר. על פי רוב, ילדים מגלים בשלות ומסוגלות להיפרד מהמוצץ לתמיד סביב הגילאים שלוש – שלוש וחצי, וישנם אף כאלו שיזמו זאת בעצמם.

כיצד נפרדים מהמוצץ בדרך יעילה – טיפים בדרך להצלחה

  • להיפרד בהדרגה – תהליך הגמילה מהמוצץ עשוי להיות מתיש, מתסכל ומעייף ולכן כדאי לעשות אותו בהדרגה. כשם שלמבוגרים יהיה קשה להיגמל מהתמכרות ברגע אחד, כך גם הילדים יחושו תסכול רב לגלות כי כל המוצצים שלהם נעלמו מהבית ביום בהיר אחד או שחל עליהם איסור להשתמש בהם באופן פתאומי.
  • הכנה נפשית – כדי לסייע לילד בתהליך ולקצור הצלחה מומלץ להכין אותו בטרם עת לגמילה. יש לדבר עמו על השינוי, להסביר לו מדוע עליו להיגמל מהמוצץ, לחזק אותו, להעביר את המסר שהוא יכול ומסוגל ואף לשאול אותו מהי הדרך הטובה ביותר בעיניו להיפרד מהמוצץ. תתפלאו לגלות שרעיונות יצירתיים ממש עוזרים להיפרד.
  • הצבת גבולות – הצלחת הגמילה תלויה הן בילד והן בהורים, כלומר גם עליכם מוטל לגלות נחישות ולעמוד בגבולות שאתם מציבים. תהליך זה ינחל הצלחה אם תהיו עקביים, לא תוותרו בכל פעם שהילד יתמודד עם קושי או יחווה תסכול ותשדרו לו את המסר כי אתם מאמינים בו ובכוחו להצליח בתהליך.

גמילה ממוצץ עשויה להיות מורכבת אולם בעזרת תמיכה וחיזוק הילד ועל ידי רעיונות יצירתיים אשר יהפכו את תהליך הפרידה לפשוט יותר, הן אתם והן ילדיכם תצליחו לעבור את הדרך בשלום ולהיפרד מהמוצץ.

 

 

מערכת עגליס