הטיפים שלנו

האכלת תינוקות – מה חשוב לדעת

אין תגובות מערכת עגליס 28/12/2017

כל ההתחלות קשות. המשפט הזה נכון גם כשמגיע הזמן ללמד תינוקות לאכול מזון מוצק. המרקמים והטעמים החדשים זרים לתינוק, ולכן לעתים נדרש לו זמן להסתגל למזון החדש. לאחר שלב הטעימות הראשוני, ניתן להרחיב את התפריט והארוחות המשותפות עם הפעוט הופכות להיות מקור להנאה לכל המשפחה.

עד גיל חצי שנה

עד גיל חצי שנה התזונה של התינוקות מתבססת על חלב אם בלבד, או על אחד התחליפים הקיימים בשוק. חשוב לציין כי לחלב האם יתרונות ידועים על שימוש בפורמולה, במיוחד בחודשים הראשונים לחיי התינוק. בחלב האם, מלבד חומרי ההזנה הנחוצים, קיימים גם רכיבים כגון נוגדנים ואינזימים המסייעים בחיזוק המערכת החיסונית של התינוק ובסיוע לתהליך העיכול. למרות זאת, גם הנקה אינה עומדת על הפרק, התחליפים הקיימים בשוק מספקים את צרכי התינוק, וחשוב רק לבחור בזה המתאים לילד. התחליף הנכון הוא זה שיביא לעלייה הדרגתית במשקל בהתאם למצופה לגילו של הילד, מבלי לגרום לחוסר נוחות או לעצבנות. מכיוון שלא ניתן לדעת מראש איזה תחליף הוא הנכון לתינוק, ניתן להתחיל בתחליף מסוג אחד ולבחון את התגובה של הילד. אם ניכר שהתינוק אינו חש בנוח או סובל מבעיות בקיבה אפשר לנסות תחליף אחר. אם המעבר בין התחליפים השונים אינו משפר את המצב, מומלץ לפנות לרופא שיסיייע לאבחן את הבעיה.

צעד ראשון

כשהתינוק מגיע בשעה טובה לגיל חצי שנה, זה הזמן להתחיל להכיר לו את עולם המזון המוצק. לפני גיל חצי שנה ניתן לתת לפעוט לטעום כמויות מזעריות של מזון, אבל חשוב לשים לב כי בתקופה זו, מערכת העיכול של התינוק אינה בשלה דיה לעכל כמויות גדולות של מזון מוצק. בשלב הראשון מדובר בטעימות בלבד, ולכן עוד אין צורך להכין כמויות גדולות של מזון. את הטעימות מומלץ להתחיל מהמזונות ה"קלים" יותר, ורק אחרי שנתנו לפעוט לטעום מחיות של ירקות או פירות ניתן לעבור למרקמים "מאתגרים" יותר כגון בשר, דגים או ביצים. כל שבוע מומלץ להתמקד במזון מסוג אחר, על מנת לוודא כי הפעוט אינו מפתח אליו אלרגיה. בחנות למוצרי תינוקות ניתן למצוא היום מגוון רחב של כלים שיסייעו להורים בשלב זה. כך למשל ניתן למצוא קעריות האכלה או כפיות מחומר רך שתחושתן בפה היא נעימה, ועל כן לא מפריעה להאכלת התינוק. את ההאכלה ניתן לעשות גם בעת טיול מחוץ לבית. בגיל חצי שנה רוב התינוקות עדיין אינם יושבים באופן מלא, ולעתים קל הרבה יותר להאכיל אותם בעגלות לתינוקות.

מתי מוותרים על הבקבוק

כששוקלים את העניין הזה חשוב לזכור כי הבקבוק אינו משמש רק לתזונה אלה הוא גם עונה על צורך נפשי של התינוק. פעוטות רבים נעזרים בו על מנת להירגע, וזאת אחת הסיבות שרבים מהם קמים בלילה ומבקשים בקבוק. בדרך כלל רוב התינוקות נגמלים מבקבוק בסביבות גיל שלוש, כשהגמילה נעשית באופן הדרגתי. בתחילה מוותרים על הבקבוק במהלך היום, ורק אחר כך אינם דורשים אותו בלילה. על מנת שניתן יהיה לגמול את התינוק מהבקבוק, חשוב לוודא כי המזון המוגש לתינוק במהלך היום מספק את כל צרכיו. תינוקות בגיל שנתיים שעדיין מבקשים בקבוק במהלך היום, כדאי להקפיד להגיש להם ארוחה צהריים מלאה ורק לאחר מכן לתת להם בקבוק.

 

 

 

מערכת עגליס