הטיפים שלנו

האם אסור להוציא מהבית תינוק שרק נולד?

אין תגובות מערכת עגליס 22/02/2020

אם אתם עומדים לפני לידה או ממש בסמוך לה – קודם כל, אנחנו רוצים לאחל לכם מזל טוב, מכל הלב! בימים הללו אתם וודאי עמוסים מאוד, אושר גדול ממלא את ליבכם ולצידו – גם לא מעט התלבטויות וחששות. סביב לידת תינוק יש לא מעט הנחות יסוד, חלקן מוטעות וחלקן מוצדקות, חלקן עברו מדור לדור ללא היגיון סדור ואחרות מגלמות מאחוריהן חוכמת חיים עתיקה. כיצד תדעו מה שייך לאן? והאם המנהג הרווח לא להוציא תינוק שנולד במשך 40 ימים מהבית אכן מוצדק? בואו למסע בין אמונות שונות הקשורות ללידה.

אנחנו כאן כדי להרגיע: אפשר להוציא את התינוק!

הורים טריים רבים חוששים שמא אסור להוציא את התינוק מהבית בסמוך ללידה, וממתינים בשל כך מעל לחודש ימים (40 יום). למעשה, אין לדבר רקע הלכתי כלל – לפחות לא יהודי. זהו מנהג שהשתרש בקרב מספר עדות, אך אין לו מקור יהודי כלל. למעשה, אפילו גורסים שמקור המנהג נעוץ במנהגי מוסלמים. אם כך, מדוע הוא קיים? חלק מהדעות גורסות כי זהו פשוט מנהג שהשתבש, ואחרים נוטים לחשוב שמדובר בהיגיון הפשוט, לפיו יצור עדין וקטן צריך להיות בבית בימים הראשונים, כדי לא להיחשף לרעות החולות שיש בחוץ. לפי הסברה האחרונה, זוהי פשוט דעה בריאה והגיונית שהשתבשה, עברה הלאה בין הדורות וקיבלה פרשנות מחמירה למדי.

האם 'מותר' לקנות מוצרים לפני הלידה?

מנהג נוסף שכדאי להזכיר בהקשר הזה הוא המנהג שלא לרכוש מוצרי תינוקות שונים – כגון עגלה, סלקל, ביגוד וכדומה, עד שהוא לא יוולד. גם המקור למנהג הזה קשור במסורת והוא נעוץ בחשש מפני עין הרע – עד שלא נראה שהלידה עברה בשלום והתינוק בריא, לא נמהר לרכוש עבורו מוצרים. כיום חנויות רבות מציעות שירות של רכישת המוצרים לפני הלידה והשארתם בחנות, וקבלת החזר עבורם במידה וחלילה יש צורך בכך.

להגן על העגלה

מנהג נוסף הרווח בקרב עדות מסוימות, היא לאבזר את העגלה ואת התינוק בשלל אמצעים להגנה מפני עין הרע. בין השאר, תוכלו לצפות לראות ספר תהילים בעגלה או מתחת לכרית של התינוק, רבנים קדושים, חמסה וגם חוטים אדומים המשתלשלים מהעריסה. על פי האמונה, זהו הציוד המתאים להגן על התינוק מפני מרעין בישין מסוגים שונים, במיוחד בזמנים בהם הוא רגיש ונמצא במצב עדין מאוד.

שומרים גם על האמא

המנהג לפיו לא יוצאים מהבית במשך 40 ימים הוא במטרה להגן על התינוק – אך גם על האמא. בהקשר זה, מעניין להזכיר מנהג נוסף שכולו מגן על האמא – האמונה לפיה לא דנים עם האם הטרייה על כמות החלב שיש לה או על הרגלי ההנקה שלה, כדי שלא לעשות "עין הרע" ולא לגרום לחלב שיש לה – להתייבש. גם כאן, נדמה כי מדובר באמונה בלבד שאין לה ביסוס הלכתי. בכל מקרה גם מטעמי נימוס בסיסיים- אל תתערבו בהנקה או בכל דבר אחר שקשור לגופה של היולדת.

 

מערכת עגליס