הטיפים שלנו

הילד לא רוצה לקום בבוקר? הנה כמה דרכים להעיר אותו

אין תגובות מערכת עגליס 30/07/2017

כשהתינוק רק נולד אנחנו מחפשים כל דרך אפשרית ויצירתית להרדים אותו – טיול בעגלות תינוק, שירים, רעש לבן, רעש מונוטוני, הימנעות מכל רעש שהוא שעלול להפריע לו. לקראת גן חובה או בית ספר, מתהפכת התמונה, ופתאום אנחנו מוצאים את עצמנו מחפשים דרכים יצירתיות להעיר את הילד הסרבן. אז להלן כמה אפשרויות שיוכלו לעזור להורה המיואש להפריד בין הילד לבין הכרית שלו.

התעוררות ברכות

ישנם ילדים המבינים כבר מגיל צעיר שאחד החלקים הטובים ביום הוא השינה, ולכן אינם ממהרים לקום. לעתים במקרים אלו יש להתנהג כאילו אתה מנסה להעיר חיית טרף מסוכנת. תחילה יש לתת התרעה, להגיד בוקר טוב, לפתוח את הווילון ורק אז את החלון. כשיש אור בחדר, קשה יותר להמשיך לישון ואין ברירה אלא להתעורר (או להניח כרית על הראש). לאחר השלב הראשוני, כדאי לגשת בעדינות, ללטף, לדבר בשקט ובהמשך לאט ובהדרגתיות לדבר בקול רם יותר עד להשגת התוצאה הרצויה. פעמים רבות השיטה הזאת עובדת. ואולי הילד פשוט רוצה שיפסיקו להציק אותו. החיסרון העיקרי – זה לוקח זמן. לפעמים הילד מתעורר באופן סופי רק אחרי שלקחתם אותו בטיולונים לגן.

התעוררות לקצב המוזיקה

בנינו, מי לא אוהב מוזיקה, ואחת השיטות המוצלחות ביותר היא להשמיע בבוקר בפול ווליום את המוזיקה האהובה על הילד שלכם. יש ילדים שימשיכו לישון בכל מצב שהוא, אבל אם הילד כבר ישן את מלוא השעות שהוא זקוק להן, סביר להניח שעידוד מהסוג הזה יסייע לו להתחיל את היום החדש באופן חיובי.

שיטת ה-"אני הולך"

השיטה המלחיצה עשויה לעבוד, אך היא תהיה אפקטיבית רק על ילדים טובים, וקצת נאיבים אולי, ולכן תתאים לילדי הגן או לגילאי כיתות א' ו-ב'. על פי שיטה זו יש להמציא סיפור ולהיצמד אליו ויהי מה. הסיפור הטוב ביותר הוא כזה שיש בו מן האמת. למשל, אפשר לספר לילד שחייבים להגיע לגן עד 8:00 כי שעת המפגש מתחילה, ומי שלא מגיע בזמן ייאלץ לחכות מחוץ לשער עד לשעה 9:00. חשוב להדגיש בפני הילד מה הוא יפסיד אם לא יגיע בזמן, למשל השתתפות בפעילות אהובה. כאמור שיטה זו מאבדת את האפקטיביות שלה ברגע שהילד מתחיל "לתפוס קצת שכל".

שוחד – השיטה הבטוחה

שיטה זו מומלץ להשאיר לימים קשים במיוחד שבהם שום דבר אחר לא עובד. אזהרה – בדרך כלל לא כדאי להבטיח לילד הטבות שונות רק על עצם זה שהוא הואיל בטובו לקום בבוקר, אך לעתים אין ברירה. לרוב שיטה זו תוביל לתוצאות בדוקות בטווח הקצר ולילד מפונק המצפה לפרס על כל טובה שהוא עושה בטווח הארוך. לכן, יש להשתמש בזהירות ולהציע כשוחד רק דברים שההורה מוכן לעמוד בהם. מומלץ גם לא להציע דברים יקרים או גדולים מאוד. את אלו יש להשאיר למקרי חירום בלבד.

מערכת עגליס