הטיפים שלנו

הילד מקנא בתינוק החדש במשפחה – מה לעשות?

אין תגובות מערכת עגליס 10/08/2017

כל תינוק חדש הוא עולם שלם הנוסף למשפחה. הוא מביא עמו שמחה ואהבה אבל גם בכי וקנאה, במיוחד מצד האחים הגדולים. כאשר מדובר בילד שני, האח הבכור עלול לכעוס על אחיו הצעיר ועל הוריו. כעת עליו לחלוק את צעצועיו עם הרך הנולד, וחמור מכך – כעת הוא נאלץ לוותר על מקומו בעגלה לטובת האח הצעיר. אז להלן מדריך קצר שעשוי לסייע בהתמודדות עם רגעי המשבר או טוב מכך – במניעה שלהם.

טיולונים לילדים גדולים

הוויתור על העגלה אינו וויתור על חפץ רגיל בעיני הילד. אין מדובר בעוד צעצוע אלא בוויתור על המקום שהיה עד לא מזמן שלו. עבור ילדים רבים העגלה היא המקום הבטוח שלהם, שממנו הם חווים את העולם. העגלה גם מאפשרת להם לשבת בנחת בעוד ההורה נאבק ודוחף את העגלה בעליות. אך למעשה, את הוויתור על העגלה ניתן לשווק לאח הבכור כ"שדרוג". במקום העגלה המיועדת לתינוקות, זוכה האח הבכור לבחור אחד מהטיולונים המיועדים ל"גדולים". כך אפשר בהחלט להציג בפני האח הבכור את הוויתור על העגלה כמעין טקס מעבר שלאחריו הוא זוכה בטיולון.

עגלות אחים

טיולון יכול להיות פתרון נהדר לילדים, אך לעתים הפרש הגילאים בין האחרים הוא קטן מאוד ויש צורך בפתרון אחר. עגלות אחים הם למעשה שתי עגלות מחוברות, וניתן להשיג אתם במגוון רחב של דגמים. ישנן עגלות המחוברות זו לצד זה, יש המחוברות זו מאחורי זו, ויש עוד וריאציות נוספות. יש גם אפשרות לצרף מעין עגלה קטנה בשם באגיפוד המתחברת לעגלת התינוק החדשה, כשבמקרים מסוימים היא תהיה קלה יותר לתמרון. בסופו של דבר אם בוחרים בעגלת אחים, כדאי להקפיד לא רק על נוחות הילד, אלא גם על הנוחות שלכם, ולוודא כי אתם יודעים לקפל את העגלה בקלות ולנווט איתה ברחוב.

גדג'טים לעגלות

מלבד טיולונים ועגלות מסוגים שונים, קיימים אפשרות של "תוספים" לעגלות הקיימות. אחד מוצרים המוכרים והאהובים הוא הטרמפיסט – מעין קרש המתחבר לעגלה מקדימה או מאחורה וניתן לקיפול בקלות. ישנם דגמים שונים, חלקם בעמידה וחלקם בישיבה, כשמומלץ לבחור את הדגם בהתאם לטמפרמנט של הילד. ישנם דגמים המתחברים מאחורי העגלה, וחלקם בקדמתה. אפשר לשתף את הילד התהליך וכך להקל אולי את השתלבת הילד החדש במשפחה. שיתוף של הילד בקבלת ההחלטות (במיוחד באלו הקשורות בו) יסייעו לקבלת הילד החדש וכמו גם לקבלת התפקיד החדש של "אח גדול".

פתרונות יצירתיים

הורים רבים אינם מזדהים עם שיטת השוחד, ובמקום להציע לילד טיולון חדש או טרמפיסט משוכלל, הם מעדיפים לנקוט בטקטיקה אחרת. במקרים אלו ניתן להשתמש בשיטת "איזה ילד גדול אתה". על פי שיטה זו, מעצימים, מגדילים ושבחים כל דבר שהילד עושה, ובפרט את יכולתו לעשות שימוש ברגליו בלא צורך בעגלה. ניתן להשתמש במשפטים כמו: "אתה גדול…", "אתה עוזר לי לסחוב..", "איזה אח גדול אתה" ולקוות שהם יספיקו על מנת לעודד את הילד לוותר על האפריון שלו. בהצלחה.

 

מערכת עגליס