הטיפים שלנו

הכיני תינוקך לחורף

אין תגובות מערכת עגליס 18/12/2013

 

 

אחד הפחדים של כל הורה הוא שהתינוק הרך בימים יתקרר כתוצאה מהטמפרטורה הנמוכה, הרוח והגשמים. בנוסף, תקופת החורף היא תקופה שידועה במחלות ויראליות מדבקות ותינוקות בשנים הראשונות לחייהם רגישים מאוד, שכן המערכת החיסונית שלהם עדיין אינה חזקה.

מלבישים את התינוק

 

אמנם עונת החורף היא עונה קרה וגשומה אך חשוב לשמור על פרופורציות כאשר מדובר על תינוק. חשוב לא להיות "ליברלי" מדי ולהלביש את התינוק בבגדים קלים (אלא אם החימום מאפשר זאת) ולא להחליט להלביש את התינוק ביותר מדי בגדים. שיטת ההלבשה של התינוק בעונת החורף צריכה להיות בשיטת השכבות. הלבשת התינוק במספר שכבות מבטיחה כי חום גופו יישמר וכי ניתן יהיה לקלף שכבה כאשר מגיעים למקום מחומם.

שיטת השכבות מתאימה לתינוקות עד גילאי שנה וחצי. שיטה זו כוללת שכבה ראשונה של בגד גוף ארוך מחומר פלנל או מכותנה ומכנסים וחולצה נוספים מפליז או מפוטר. יש גם אפשרות לבחור בשני סטים של גופיות וחולצות ומכנסיים. כאן חשוב לוודא כי הבטן או הגב של התינוק אינם חשופים וכי תמיד יש לרגליו גרביים.

מטיילים עם התינוק

 

לרוב ההורים יש נטייה להגזים עם שכבות בגדים כאשר הם מחליטים לצאת עם התינוק לטיול. מצד שני, יש הורים שמחליטים לא להוציא את התינוק לטיול מחשש שמא הוא יצטנן. כאן חשוב לא להיות קיצוניים מדי. ההמלצה היא לצאת עם התינוק לטיול כאשר מזג האוויר אינו סוער במיוחד, להלביש לו שתי שכבות, לכסות אותו בשמיכה בעת הטיול ומדי פעם לבדוק את הטמפרטורה בבטן או בגב שלו ולוודא שהוא לא מזיע. אם הוא מזיע חשוב להוריד לו שכבה אחת של בגדים.

עושים אמבטיה

 

הורים רבים סבורים כי אין לרחוץ את התינוק מדי יום בעונת החורף וזאת על מנת שלא יצטנן. סברה זו אינה נכונה. הדברים עליהם חשוב להקפיד הם:

  • טמפרטורה- תמיד חשוב לחמם את חדר האמבטיה לטמפרטורה של לפחות עשרים ושתיים מעלות.
  • מים- המים צריכים להיות חמימים ונעימים למגע.
  • ניגוב- לאחר האמבטיה הדבר הראשון שיש לנגב הוא את ראשו של התינוק. לאחר מכן את שאר החלקים.
  • לבוש- יש להקפיד להלביש את התינוק בחדר האמבטיה וזאת על מנת שהוא לא ייחשף לאוויר קר לאחר האמבטיה.

הולכים לישון בחורף

 

ידוע כי חוסר תזוזה מובילה לירידת טמפרטורה. כאשר מדובר על תינוק בן יומו, הנטייה של ההורים היא להעמיס כמות גדולה מדי של שכבות. כאן חשוב לדעת כי חנויות רבות מציעות בגדי חורף לתינוקות עד גיל שנה. תפקידם של בגדים אלו הוא לדאוג לחמם את התינוק. בנוסף, יש אפשרות לקנות שמיכות אווריריות (נושמות) ומחממות. כיוון שרוב התינוקות זורקים את השמיכה בלילה, חשוב להתכונן למצב זה ולהלביש את  התינוק מראש ב- 2 שכבות. יש לכוון את הטמפרטורה בחדר ל- 22-23 מעלות, להעמיד את מיטת התינוק בקרבת קיר פנימי ולא חיצוני, לשים בקבוק עם מים (למטרת יצירת לחות).

מערכת עגליס