הטיפים שלנו

המשפחה מתרחבת? כך תכינו את הילד לבואו של התינוק החדש

אין תגובות מערכת עגליס 27/04/2017

ההצטרפות של האח החדש או האחות החדשה לתא המשפחתי, ברוב המוחלט של המקרים לא תתקבל באדישות אצל הילד הבכור. מדובר במצב טבעי לחלוטין, שכן המעמד המקודש שלו נמצא בסכנה ולא תישאר לו ברירה אלא להתחיל לקבל פחות תשומת לב. ההמלצה של כל המומחים לפיכך היא לא לחכות ללידה, אלא להתחיל בהכנות הנפשיות כבר במהלך ההיריון. במאמר שלפניכם נחלוק עמכם עשרה משפטים מנצחים שיסייעו לכם להעביר את המסרים הנכונים, בזמן הנכון.

  • בקרוב תהיה אח גדול, בדיוק כמו ש____ הוא האח הגדול של ______ – שימוש במילים אח קטן ואח גדול יוצר קרבה ושייכות במידה גדולה יותר מאשר שימוש במילים כמו התינוק ובנוסף הילד יכול ללמוד על המשמעות של אח גדול מהסתכלות על חברים וקרובי משפחה עם אחים קטנים.
  • אולי אתה מעט חושש מפני מה שיקרה כשאחיך הקטן יגיע – חשוב לאפשר לילד להתחבר לתחושות ולרגשות שלו ולסייע לו להגדיר אותם. כך הוא ירגיש שרואים אותו ושמקומו מובטח.
  • כשהתינוק יצטרף אלינו ויהפוך לחלק מהמשפחה שלנו, אתה תוכל ללמד אותו הרבה מאוד דברים חדשים – חיזוק הפער שבין הילד לרך הנולד ובניית תחושת אחריות יסייעו לו להגדיר את המקום שלו בתא המשפחתי. מדובר ביופי של דרך לסייע להתמודדות עם חוסר ודאות ופחד מפני אובדן המקום והמעמד.
  • רוצה לתת לנו יד ולעזור לנו לארגן לתינוק את החדר? – הפכו את הילד לשותף מלא בקבלת החלטות בנוגע לעיצוב וארגון החדר. יהיה בכך כדי לסייע לו להתרגל לרעיון שבקרוב עתיד להתחולל שינוי משמעותי ושהוא יהיה חלק ממנו.
  • תמיד אתה תהיה הבן הבכור שלנו – עוד משפט יפה המבטיח לילד כי לא משנה מה, מעמדו הייחודי מובטח לו. קחו בחשבון שטבעי מאוד שהילד יעסוק במחשבות על כל הדברים שהתינוק החדש עתיד לקחת ממנו.
  • בלבבות של אימא ואבא יש המון מקום, גם בשביל האהבה אליך וגם בשביל האהבה לאח הקטן שייוולד בקרוב – משפט המגלם הבטחה לכך שהילד החדש לא יגזול מהבן הבכור את אהבת ההורים.
  • התינוק לא יודע לעשות שום דבר בעצמו אז יכול להיות שאבא ואימא יהיו מאוד עייפים לפעמים – חשוב לתת מקום גם לקשיים הצפויים, כיוון שבלאו הכי המשפחה תצטרך להתמודד עמם בקרוב.
  • יכול להיות שאתה תבקש משהו וכמה שלא נרצה, לא נוכל לעזור לך באותו הרגע – יופי של דרך להתחיל להתכונן לקראת האפשרות שהילד יצטרך לדחות סיפוקים. חשוב גם כן להחמיא לילד ולשבח אותו כל אימת שהוא מסוגל להמתין בסבלנות ולהזכיר לו שכך מתנהג ילד גדול ובוגר.
  • אתה תוכל להשגיח עליו ולעזור לנו לטפל בו – האפשרות לעזור לאבא ואימא ממלאת ילדים קטנים בגאווה גדולה. הילד מרגיש חשוב, מועיל ובשליטה על עולמו.
  • נשמח אם תעזור לנו לבחור צעצועים בשביל התינוק החדש – עצם העובדה שלתינוק יהיו כל מיני משחקים משלו, תרגיל את הילד לרעיון המורכב של חלוקת רכוש. כמו כן באופן כללי מומלץ להפוך את הילד לשותף פעיל למשל ברכישה של מוצרי תינוקות שונים. כדאי גם לשקול רכישה של עגלות אחים, על מנת לעורר בילד ציפייה חיובית לקראת בוא התינוק (כשהתינוק יגיע, נוכל להשתמש בעגלה!).

מערכת עגליס