הטיפים שלנו

הריון ראשון בגיל מאוחר

אין תגובות מערכת עגליס 25/01/2018

כמעט כל אישה שנכנסת להריון שומעת מהגורם המטפל בה את המשפט "הריון זה לא מחלה". אז נכון, הריון יכול להיות חוויה נפלאה ומעצימה, אך גם במקרים אלו הוא יוצר עומס על גוף האישה, והדבר ניכר במיוחד כשמדובר בהריון בגיל מבוגר. המאמר שלהלן ינסה לענות על השאלה כיצד מתכוננים להריון מסוג זה.

מהו הריון בגיל מבוגר

כיום, בשל שיקולים אישיים ואילוצים שונים, נשים רבות מחליטות על כניסה להריון בגיל מבוגר יחסית. בדרך כלל נהוג לאפיין הריון באישה מעל גיל 35 כהריון בגיל מבוגר. בתקופה זו מאגר הביציות שבגוף האישה הולך וקטן, וגם איכותן יורדת. גורמים אלו משפיעים בין השאר על היכולת להיכנס להריון ועל משך הזמן שחולף מתחילת הניסיון להיכנס להריון ועד להשגתו. לצד שיקולי אלו הנוגעים לפריון הגוף, חשוב כמובן גם להתייחס למצבה הגופני הכללי של האישה. ככל שעולה הגיל, שכיחותן של בעיות רפואיות שונות עולה בהתאם, כך שהריון עלול להפוך למצב מאתגר במיוחד עבור הגוף. אף על פי כן, ולמרות כל הנאמר כאן, חשוב לזכור כי עניין הפריון הוא אישי ביותר, וגם מצבה הגופני של האישה הוא אינדיבידואלי. אישה בת 35 או 40 המקפידה על שגרת אימון גופני מתון והדואגת לשמור על בריאות גופה ועל תזונתה, תהיה לעתים בריאה יותר מאישה צעירה ממנה. על כן, כחלק מההכנה להריון בגיל מבוגר, חשוב שהאישה תבדוק את המצב הגופני הכללי שלה, ותקפיד על תזונה בריאה ועל פעילות גופנית סדירה.

מתכוננים ללידה

הריון בגיל מבוגר עשוי להיות כאמור מורכב יותר, ועבור נשים שילדו כבר בגיל צעיר, הריון מאוחר הוא חוויה לא תמיד פשוטה. יחד עם זאת, ישנם נשים שאינן חשות בקושי מיוחד, ודווקא הניסיון של ההריונות הקודמים מסייע להן מאוד. מי שחוותה כבר הריון בעבר יודעת למשל למה עליה לצפות בלידה, ואילו דברים עליה להכין לקראתה. היא מסוגלת לבנות תכנית לידה טובה המתאימה לה, ויודעת איזה ציוד יש להכין לקראת הרגע הגדול. בחנויות למוצרי תינוקות אפשר למשל לאתר את כל אותם מוצרים המקלים על האישה בזמן הלידה ובימים הראשונים שלאחריה. ניתן למשל למצוא שמן שקדים לעיסוי שאותו ניתן להגיש למיילדת בזמן הלידה. אפשר גם להצטייד ברשתונים, שהם תחתוני רשת המתאימים במיוחד לימים הראשונים שאחרי הלידה, והם מסייעים להגביר את נוחותה של היולדת. מי שמתכוונת להניק תרצה גם להביא עמה רפידות הנקה שיסייעו לה מאוד.

מקבלים את פני התינוק החדש

נשים רבות שכבר ילדו כאשר היו צעירות יותר, נכנסות להריון בגיל מבוגר, ומגלות כי כל הציוד שהיה בידיהן בעבר אינו עוד. הלול בדרך כלל נמסר למישהו אחר המשפחה, שידת ההחתלה עברה הסבה לארון נעליים וגם עגלת התינוק אינה שמישה עוד. זה הזמן להצטייד מחדש, להתרשם ממבחר עגלות לתינוק שבחנויות ולבחור בחבילת הלידה המתאימה. כיום אפשר גם למצוא מנשאים בדגמים שונים, וגם אם מישהי בעבר לא "התחברה" אליהם, ניתן לנסות שוב. חבילות הלידה מאפשרות להכין את הבית לקראת בואו של התינוק החדש, ומה שחשוב הוא לוודא כי לפחות בהתחלה יש בידי בני המשפחה הכלים הנדרשים לקבל את פניו של התינוק החדש.

מערכת עגליס