הטיפים שלנו

התנגדות הקטנטנים לתרופות – איך מתמודדים?

אין תגובות מערכת עגליס 11/01/2018

מחלות ילדים הן חלק בלתי נפרד מהילדות, אך על מנת להקל את ההתמודדות איתן, אפשר לפחות ללמוד את הטיפים הקטנים שיסייעו במתן התרופות לילד בקלות וללא דרמות מיותרות.

מתן תרופה לתינוקות קטנים

תינוקות, בניגוד לפעוטות ולילדים גדולים יותר, לא ניתן לשכנע בהגיון. לכן, אין טעם לנסות. רוב התרופות לתינוקות הן בעלות טעם מתוק המקל את מתן התרופה, אך חלק מהתינוקות בכל זאת אינם מגלים התלהבות רבה ליטול את התרופה (בלשון המעטה). במקרים אלו, מכיוון שלא תמיד אפשר לגרום  לתינוק לפתוח את הפה שלו אפשר להניח אותו בעדינות על ההורה, או להשכיב אותו אחורה כשגבו נשען על חזהו של ההורה. בזווית הזו ניתן לפתוח בעדינות את הסנטר ולתת את התרופה במזרק. כדאי לכוון אותו לחלקה הפנימי של הלחי, שם לא קיימות בלוטות טעם. לאחר מכן ניתן לתת במהירות את המוצץ כדי למנוע ממנו לירוק את התרופה החוצה. טיפ נוסף שעשוי לעזור במקרים אלו הוא לנשוף קלות על הפנים של התינוק – זה יעורר את רפלקס הבליעה שלו. כמובן שאחד הדברים החשובים ביותר הוא להישאר רגועים; גם אם התינוק קצת בוכה – זה יעבור, ויותר חשוב שההורה ישדר נינוחות שתקל על התינוק להתמודד עם המצב.

משחק ילדים

מחלות חום אלו ואחרות נפוצות בשנים הראשונות לחיי התינוק, אך הן ממשיכות לפקוד גם את הילדים הגדולים היותר. אף על פי שבשלב זה ניתן כבר לתקשר עם הילד, יש הורים שאולי יתקשו יותר במתן תקופה דווקא בשלב זה. לתינוקות נותנים לעתים את התרופה כנגד רצונו, אך כשמדובר בילדים, המצב הופך למורכב יותר. ילד כבר למד כמה דברים, וכאמור הוא "לא נולד אתמול", לכן יהיה לו קל הרבה יותר להתחמק ממתן התרופה. לעומת זאת, ילדים אוהבים לשחק, במיומד במשחקי דמיון, וניתן בהחלט לרתום תכונה זו לטובת המטרה. במסגרת חבילות לידה ניתן היום לרכוש מוצרים רבים כגון מדחום דיגיטלי, וההורה יכול להשתמש בו כחלק ממשחק של רופא-חולה. לאחר הילד יבדוק את ההורה, וההורה יבדוק את הילד, יגיע שלב הטיפול  וניתן יהיה סוף סוף לתת את התרופה המיוחלת.

מערבבים

כאשר רוכשים תרופה בבית המרקחת, שואלים בדרך כלל את הרופא מתי יש לקחת את התרופה (לפני או אחרי האוכל), מהם תופעות הלוואי וכיוצא בזה. אך אחת השאלות החשובות ביותר, במיוחד כאשר מעוניינים לתת את התרופה לילדים, היא האם ניתן לערבב את התרופה באוכל. נכון, זאת לא בדיוק השיטה הכי מוצלחת, כי אף אחד לא מבטיח לנו שהילד יטול את התרופה כולה. אך אם מדובר בקפסולות קטנות שהילד אמור לבלוע, ערבוב עם האוכל יסייע באופן משמעותי, ואפשר גם לערבב עם מאכל קר כגון מעדן או גלידה וכך לנטרל את בלוטות הטעם. בשיטה זאת אפשר גם לתת לילד את התרופה כשהיא מעורבבת במעדן האהוב בזמן שיוצאים מהבית עם טיולונים. שתהיה החלמה מהירה!

מערכת עגליס