הטיפים שלנו

התקופה הכי טובה לקחת את התינוק במנשא ומתי לא?

אין תגובות מערכת עגליס 20/12/2012

אחד המוצרים האטרקטיביים שהופכים את חייהם של הורים לקלים יותר הוא ללא ספק מנשא לתינוק. הרווח הוא כפול, הן להורה אשר יכול להשאיר את שתי ידיו פנויות ולמעשה לבצע כמעט כל פעולה ובו בזמן להשגיח מקרוב על התינוק, והן לתינוק הנהנה מחום גופו והאזנה לקצב פעימות ליבו של ההורה ומביט הישר אל תוך עיניו.

במרבית המקרים מנשא תינוק משמש בנוסף לעגלת תינוק ולא כתחליף מוחלט. אמנם מנשא תינוק נפלא להורה ולתינוק, אך במידה שאנו מדברים על יציאה מחוץ לבית בימים חמים מאוד, המנשא גורם להזעה באיזור שבו הוא מונח ולחלופין בימים קרים או גשומים נעדיף לצאת עם התינוק כשהוא בתוך עגלה ומכוסה היטב.

למשך איזו תקופה מנשא לתינוק ישמש אותנו?

מנשא לתינוקות מיועד לתקופה בה התינוק אינו יכול ללכת בכוחות עצמו. גם לאחר שהעולל לומד ללכת באופן עצמאי, במקרה של הליכות מעט ארוכות יותר או במקרה שמעט ממהרים ואין זמן להתאים את עצמנו לקצב הליכתו האיטי יחסית של הילד.

אם כן, מנשא תינוק ישמש אותנו לפרק זמן ארוך למדי של כשנה לפחות, במהלכה תנוחתו של התינוק תשתנה בהתאם לקצב צמיחתו והתפתחותו. מסיבה זו למשל החלק מההורים מעדיפים שהמנשא הראשון יהיה מנשא קדמי, כלומר מנשא תינוק שבו התינוק נמצא על הבטן והחזה של ההורה ובנוסף ישמור על התינוק בתנוחת העובר שאליה היה רגיל במשך כתשעה חודשים.

מהי התנוחה הנכונה לתינוק בתוך המנשא?

ישנם כאלו המאמינים ביתרונות של הנחת התינוק, בתקופת חייו הראשונה, בתנוחת עובר, בה הוא מכווץ ומכונס אל תוך עצמו. מנגד ישנם כאלו אשר מנשא תינוק שבו התינוק נמצא בתנוחת חצי ישיבה, כאשר פניו פונות אל פניו של ההורה, עושה את העבודה באותה המידה.

גם אם בחרתם במנשא תינוק – 'חצי ישיבה', יש להושיב את התינוק, לפחות במשך חודשי חייו הראשונים, כאשר עיניו מביטות אל עיניכם ולא כאשר פניו קדימה.

יש לכך שתי סיבות עיקריות:

שרירי צוואר, גב וכתפיים חלשים – הושבה בתוך מנשא תינוק כאשר פניו של התינוק פונות אל כיוון ההליכה, דורשות ממנו להחזיק את ראשו ביציבות, מבלי שיטה ליפול קדימה. לפחות בשלושת עד ארבעת החודשים הראשונים התינוק אינו מצליח להחזיק את ראשו יציב עקב שרירים לא מפותחים דיו באיזור הכתפיים, הגב והצוואר בעיקר. לכן בתקופה זו התינוק ישהה במנשא, נגד כיוון ההליכה.

גירוי יתר – כאשר מושיבים את הילד בתוך מנשא תינוק ופניו פונות קדימה, הוא נאלץ 'להתמודד' עם קולות, צלילים, צבעים, צורות, אנשים ועוד סוגים רבים של גירויים שונים. אילוצו של התינוק להתמודד עם גירויים רבים, שונים ומשונים יוצר מצב של גירוי יתר עבור התינוק. חשוב לחשוף את התינוק באופן הדרגתי ומתון לגירויים. בל נשכח שעד לא מזמן רגיל היה לשהות ברחם החמים והשקט של אימו ועבורו כל גירוי, ולו הקטן ביותר, דורש ממנו לבצע תהליכים של הפנמה, הבנה ולמידה.

מערכת עגליס