הטיפים שלנו

חוזרים לגן – איך להיפרד מהתינוק

אין תגובות מערכת עגליס 14/09/2017

גם ההורים וגם הילדים מתרגשים לקראת שנת הלימודים החדשה. אלא שהילד שבילה במהלך הקיץ שעות רבות עם הוריו מתקשה לעתים להתמודד עם הפרידה. קושי זה יכול לבוא לידי ביטוי לא רק בסיומה של חופשה ארוכה, אלא גם בסיומו של סוף שבוע רגיל. אז הנה כמה טיפים לפרידה טובה.

נא להכיר

בגנים רבים נוהגות הגננות להזמין את הפעוטות ואת הילדים לגן לפני התחלת שנת הלימודים. המטרה של המפגש הזה היא להכיר לילד את הגן (במיוחד כשמדובר בגן חדש), להציג בפניו את החברים שילוו אותו לאורך השנה, להכיר את החלקים השונים שבגן וכמובן להכיר את הצוות. מומלץ מאוד שלא לוותר על ההתנסות הזאת. חשוב להגיע עם הילד לגן לשוחח עם הילדים האחרים, עם ההורים והגננת. בפעם הבאה שהילד יגיע לגן, המקום כבר לא יהיה זר לו, וייתכן מאוד שזה יקל באופן משמעותי את ההשתלבות המהירה שלו בגן ובייחוד את הפרידה שלו מההורה. אחרי הכול – בגן יש אטרקציות שאין בבית: חברים, גינה ומבחר צעצועים.

הכנה מוקדמת

אפשר להשוות את החזרה לגן לירידה במדרגות – כמו שלא הייתם יורדים עשרים מדרגות בקפיצה אחת, כך גם הפרידה מהתינוק ומהילד אינה יכולה להיעשות בפתאומיות. תינוקות שעד לא מזמן היו בבית או טיילו בעגלות תינוק בצמוד להוריהם אינם מבינים מדוע כעת עליהם לוותר על כל הפינוק הזה. אז נכון שאתם ממהרים לעבודה, ורוצים כבר להוציא את הפעוט מהסיטי מיני שלו לידיה של הגננת, אבל לכל דבר יש את הזמן שלו. בימים הראשונים יש לקחת בחשבון שהתינוק או הילד יצטרכו אתכם בגן לזמן קצר. אפשר להקציב זמן מוגבל למשחק עם הילד, ופעמים רבות לאחר שהילד נרגע הוא פונה לשחק עם חבריו וממשיך את היום ברוגע.

חפץ מעבר

ילדים רבים המתקשים בפרידה מבקשים לקחת עמם לגן צעצוע או חפץ אחר שיסייע להם להתמודד עם הפרידה. במיוחד בימים הראשונים כדאי לאפשר לילד לקחת עמו צעצוע (קטן) ואהוב, ספר או מוצץ שהוא הכי אוהב, כדי לעזור לו בכניסה לגן. יש לקחת בחשבון כי ייתכן בהחלט שהצעצוע הזה לא יחזור הביתה – הוא עלול להתגלגל לתיק של ילד אחר או להתערבב בצעצועים של הגן עצמו. לכן מומלץ לבחור צעצוע לא יקר שניתן להחליף אותו בקלות בצעצוע אחר.

 

ההורה והפרידה מהתינוק

לא רק הילד זקוק להכנה, גם ההורה מתקשה לעתים להיפרד מהילד, במיוחד כשמדובר בילד ראשון שמתחיל את היום הראשון שלו בגן החדש. כל הורה ממשיך לחשוב על ילדו במהלך היום, אך על מנת שההורה יוכל להיפרד בקלות יחסית מהילד, עליו להיות בטוח שהילד נמצא בידיים טובות. לכן, חשוב מאוד שההורה יבחר בגן שנראה לו המתאים ביותר לילד. לאחר שנמצא הגן המבוקש חשוב מאוד שגם ההורה עצמו יעבד את חווית הפרידה ויכין את עצמו. ההכנה הזאת תסייע לו גם בהתמודדות של הילד עם הפרידה. רק הורה המשדר ביטחון בצוות, בגן, ובילד יאפשר פרידה נעימה. הורה רגוע משדר לילד כי הוא מאמין ביכולתו להתמודד עם המצב, וכך גם מחזק ומעצים אותו.

 

 

מערכת עגליס