הטיפים שלנו

חופשת לידה – כל מה שאת צריכה לדעת

אין תגובות מערכת עגליס 18/01/2018

תשעה חודשים ארוכים אצרת את הגוזל הקטן בקרבך, שם הוא גדל, התפתח ורק חיכה לרגע שהוא יצא לאוויר העולם. רגע לפני שהנס הבלתי נתפס הזה מתרחש והקטנצ'יק מצטרף למשפחה – חשוב שתכירו את הזכויות המגיעות לכם כהורים ולך כאמא במהלך חופשת הלידה. הנה המדריך המלא ליולדת המתחילה.

חופשת לידה – ההגדרה בחוק

חוק עבודת הנשים קובע כי כל אישה העובדת שנה או יותר במקום עבודתה, מחויבת לקבל את ימי חופשת הלידה שלה ממעסיקה. מניין הימים הכולל לחופשה הוא 26 שבועות סך הכל, כשמתוכם 14 שבועות הן בתשלום והיתר – אופציונליים. במקרה בו התינוק אושפז במשך יותר משבועיים רשאית היולדת להאריך את החופשה בתשלום עד – 18 שבועות, במקרה שילדת יותר מעובר אחד או בלידת פג, רשאית היולדת להאריך את החופשה עד שלושה שבועות לכל תינוק.  במהלך חופשת הלידה חל איסור על העסקתך.

מהם דמי הלידה?

הביטוח הלאומי מחויב להעניק לכל יולדת דמי לידה במהלך 14 השבועות שלאחר הלידה. במקביל, המעסיק מחויב להמשיך להפריש תשלומים לקופת הגמל השוטפת וכן תשלומים סוציאליים. את דמי הלידה מחשבים לפי השכר הממוצע של שלושת החודשים שקדמו ללידה. כדי לקבל את דמי הלידה, על היולדת למלא מסמכים רלוונטיים ולהעבירם לביטוח הלאומי בסמוך ליום הפסקת העבודה.

במהלך חופשת הלידה אסור למעסיק לפטר אותך, וכן הוותק והזכויות שצברת במקום העבודה לא נפגעים.

חבילת לידה ושופינג לתינוק – איך עושים את זה נכון?

מלבד דאגה לצד הבירוקרטי הקשור לחופשת הלידה, חשוב שתכינו את הבית לתינוק. רצוי מאוד לעשות זאת מבעוד מועד על מנת לאפשר ארגון נעים, בלי לחץ, וכזה שיאפשר לכם לרכוש חבילת לידה הנכונה לכם ובסופו של דבר – יחסוך לכם לא מעט. כדי להכין חבילת לידה שתהיה מותאמת לכם, כדאי לקחת כמה דברים בחשבון: מה אנחנו באמת צריכים? האם אנחנו רוכשים דברים שישמשו אותנו גם עבור הילדים הבאים? האם כדאי לרכוש חבילת לידה בסיסית או מורחבת? ועוד. לא משנה באיזו חבילת לידה תבחרו, שימו לב שהיא משקפת את הדברים שאתם זקוקים להם וכי חנות מוצרי תינוקות בה בחרתם גמישה בהתאם.

חנות מוצרי תינוקות מציעה מגוון חבילות לבחירתכם, אך נראה שהדברים ההכרחיים שתזדקקו להם בגזרת הדברים ה"גדולים" יהיו סל קל, עגלה, אמבטיה, מיטת תינוק איכותית ושידת החתלה, ובגזרת המוצרים השוטפים והקטנים יותר, תזדקקו לטיטולים, ביגוד לתינוק, מוצצים, בקבוק, סבון לתינוק מצעים ושמיכה ורצוי להוסיף גם מתקן לייבוש בקבוקים ומדחום. כמובן שהרשימה הזו משתנה מהורים להורים בהתאם לדברים שיש ברשותכם. לאחר הרכישה הראשונית וכמה ימים אחרי הלידה, תוכלו להתפנות לבדוק שמא תזדקקו לציוד נוסף ולהשלים בהתאם.

חופשת לידה היא תקופה מאתגרת, בה הכל חדש, הגוף משתנה ונוסף צאצא חדש למשפחה – המדינה מסייעת לכן, אמהות יקרות, לעבור את התקופה הזו בשלום על ידי מתן ימי חופשה המיועדים להתאוששות והסתגלות – עשו זאת נכון ותהנו מהן!

 

 

 

מערכת עגליס