הטיפים שלנו

חשיבות צעצועים להתפתחות התינוק

אין תגובות מערכת עגליס 02/03/2014

בעשור האחרון חלה עליה ניכרת במודעות לחשיבות אביזרי ההתפתחות ולקצב ההתפתחות הנכון של הילדים. מה שאחראי על כך הם מחקרים מדעיים שמובילים להבנה טובה יותר לגבי שלבי ההתפתחות הנכונים ובין השאר גם לציפיות של ההורים מהילד. כאשר מדובר על התפתחות הכוונה היא להתפתחות בכל המישורים מהמבנה הפיזי ועד החושים כמו שמיעה וראייה. הרצון שלנו להעניק לילד את המקסימום הנדרש עבור התפתחות נכונה הוביל לפיתוח צעצועי התפתחות המשמשים בתור כלי עזר לעידוד ההתפתחות. שימוש משכיל בצעצועים אלה תוך מניעת עומס מיותר מבחינת הגירויים יסייע לילד למצות את הפוטנציאל החושי הקוגניטיבי והמוטורי. חשוב רק לוודא כי המוצרים שאתם רוכשים להתפתחות הילד אינם מכבידים עליו.  עומס יכול ליצור תחושת תסכול ולהוביל לחוסר רצון לשחק ואף לחוסר שקט מצד הילד. לכן על ההורים להיות חכמים בעת בחירת צעצועי ההתפתחות הנכונים והמתאימים לפי הגיל של הילד.

האם צעצועים יכולים באמת לשפר את קצב ההתפתחות

במידה וצעצועי התפתחות הם מכוונים מטרה, אסטטיים, מושכים את תשומת הלב ומעודדים תחושת סקרנו ורוגע, הרי שהם ישפרו את תהליך ההתפתחות ויהפכו לצעצועים האהובים ביותר על הילד. בצעצועים מסוג זה מושקעת חשיבה מקצועית שמטרתה להפוך את הצעצוע לאפקטיבי ולמנוע ממנו להיות מטרד רועש לשאר בני הבית. במידה והצעצוע יעביר את המסר הנכון שיובן לא רק על ידי ההורים, אלא גם על ידי הילד, הרי שזהו הצעצוע הנכון שיעודד את ההתפתחות.

להתאים את הצעצוע לגיל

הדרך הטובה ביותר להבטיח כי הצעצוע ההתפתחותי שאתם רוכשים אכן יענה על המטרה שלשמו הוא נרכש, חשוב ביותר להתאים אותו לגילו של הילד. צעצועים שמתאימים למשל לגילאי 0-3 הם מובייל מוזיקלי עם צעצועים מסתובבים, ספרי בד שנפתחים לצורות פשוטות אך מנוגדות בצבעים, מראות בלתי שבירות וגם מתקן צעצועים שנקרא בשפת העם "האוניברסיטה" מכיוון שהוא מפעיל את החשיבה. שמיכות פעילות וצעצועים רכים מאוד מתאימים גם בגיל הזה. לקראת גיל 6 חודשים כדאי לרכוש לילד צעצועים קלים שמפיקים צלילים שונים, כדורים רכים ובובות שעשויות מחומרים נעימים למגע. פעלולון רגליים גם מאוד מומלץ בגיל הזה. לקראת גיל 8 חודשים מומלץ לשלב צעצועים שמעודדים זחילה ומשחקי התאם צורה שיעודדו את החשיבה הצורנית של הילד.

לוודא כי הצעצוע מוצא חן לא רק בעיניכם אלא גם בעיניי הילד

מלבד ההתאמה לפי הגיל ובחירת הצעצועים שבאמת מכוונים למטרה, המטרה הסופית של כל הורה הרוכש צעצועים היא כמובן לגרום לילד שמחה ואושר. לשם כך, כדאי להתמקד במה שהילד אוהב ולא רק במה שנראה נכון בעיניי ההורה. במידה והילד יתלהב מהמשחק הוא גם ירצה לשחק בו שעות ארוכות אך במידה והעניין הזה לא יוצר מייד, סביר להניח שלא משנה כמה מפתח המשחק הזה, הילד לא יהיה מעוניין לשחק איתו.

מערכת עגליס