הטיפים שלנו

טיפים לגמילה מחיתולים

אין תגובות מערכת עגליס 24/08/2017

רבים מחשיבים את עונת הקיץ כמועד המושלם לגמילה מחיתולים. בתקופה זו מזג האוויר החם מקל על הילד להתאפק, וגם האפשרויות להסתובב בלא בגדים רבים עשויה לסייע בתהליך. עבור אלו שהתחילו כעת את התהליך להלן כמה עצות לגמילה קלה ומהירה.

האם הילד מוכן?

זה נחמד וחשוב מאוד שההורים יהיו מוכנים לגמילה, אך מה עם הילד? המגמה היום היא לעודד גמילה בשלב מוקדם ככל האפשר, אך אין סיבה למהר ייתר על המידה ואין צורך שתינוקות שזה עתה נגמלו ממנשאים יגמלו גם מחיתולים. פעמים רבות ההורים מנסים לשכנע את פעוט כי הגיע הזמן, אך למעשה הילד כלל אינו מוכן. במצבים שבהם הילד אינו בשל לכך, תהליך הגמילה רק יתארך ויהיה כרוך בפספוסים רבים.

מחוות פיזיות ומילוליות לכך שהילד מוכן לגמילה

אחד התנאים הבסיסיים להתחלת הגמילה הוא תקשורת. אם הילד מסוגל לדבר, ולהצהיר על הצורך ללכת לשירותים, אפשר בהחלט להתחיל. יחד עם זאת, לא כל הפעוטות ממהרים להגיד שהם צריכים ללכת לשירותים, ורבים בוחרים דווקא במחוות פיזיות. ילדים רבים שמתחילים לפתח מודעות בנושא זה בוחרים למשל ללכת הצידה ולעשות את צרכיהם במקום נסתר. מחווה זו מצביעה על התחלת ההבנה של הנושא ואפשר בהחלט להציע לעשות שימוש בשירותים, אך אין טעם להכריח. שלב זה מגיע לעתים יד ביד עם שלב המרד של גיל השנתיים ועל כן לא מומלץ להכריח את הילד ללכת לשירותים – ישנם ילדים שיבינו כי בידיהם קלף מיקוח ו"יעשו דווקא".

ציוד מתאים

ישנם פעוטות המתקשים להיגמל בשל היעדר ציוד מתאים בבית. חדר השירותים והאסלה שבו נראים להם גדולים ומאיימים, ועל כן מומלץ להצטייד מראש במספר עזרים. מלבד הסיר האלמותי, שניתן גם לקחת אותו בעת הצורך מחוץ לבית, קיימים היום בחנויות פתרונות נוספים. ישנו למשל הישבנון המקטין את גודלה של האסלה וכך מאפשר לילד ישיבה קלה ונוחה. פתרון נוסף הוא סולם קטן הכולל גם אסלה מוקטנת והוא מאפשר גישה נוחה לפעוט. מלבד שפצור חדר השירותים, כדאי מאוד לדאוג למלאי גדול של תחתונים ובגדים בכל יציאה מהבית. אפשר להחליף את החיתולים בתחתונים באופן הדרגתי ולהשתמש בתחילה בחיתולי "פולאפס"  – מעין שילוב בין תחתונים לבין חיתולים. חיתולים אלו נלבשים כמו תחתונים, וניתן גם להשתמש בהם בהמשך כאשר עוברים לגמול את הילד גם בלילה.

חומרי תעמולה

ישנם פעוטות שלא מבינים מדוע עליהם לוותר על הנוחות שבחיתול. אפשר להבין אותם. בשביל מה לרוץ לשירותים כשאפשר להתרווח ולחכות לאמא או לאבא שינקו?. במקרים אלו יש צורך בשיווק נכון, וניתן להיעזר במגוון הסרטים המסבירים לילד הסרבן מדוע חיתול הוא מיותר ולמה כדאי לו לבחור בשירותים כמקום המועדף לעשיית הצרכים. לילדים סרבנים במיוחד ניתן להציע פרסים שונים כתמריץ.

לנשום עמוק

גם כשברור שהילד כבר מוכן, עדיין יהיו לא מעט פספוסים. הם יכולים להתרחש בכל מקום, בעת יציאה עם הטיולונים, בעת ארוחת הערב אצל דודה ובעת שהייה אצל חבר. זה לא נעים אבל זה חלק מתהליך הגמילה. החדשות הטובות הן שבסופו של דבר הילד ייגמל, וגם אם זה לוקח כמה חודשים טובים – בסוף זה ייגמר. עד הילד הבא. בהצלחה.

 

מערכת עגליס