הטיפים שלנו

יוגה בהיריון

אין תגובות מערכת עגליס 26/04/2018

היריון היא תקופה מרגשת אך גם עמוסת שינויים, גם מבחינה נפשית וגם מבחינה גופנית. ההורמונים משתוללים, הגוף עובר תהליכים בקצב מהיר מאוד, וכל זה יכול לגרום לפעמים לתחושה של הצפה רגשית וקושי להתמודד. ישנן נשים עבורן ההיריון היא תקופה יפה ונעימה מאוד, אך עבור אחרות זוהי תקופה מאתגרת ואף קשה. זה בסדר וזה בסדר, הגוף של כל אחת מאיתנו מגיב ומתנהג קצת אחרת במהלך ההיריון, ולכן חשוב להקשיב לו ולצרכים שלו. אם את רוצה להתחיל לתרגל יוגה, או להמשיך בשגרת השיעורים, את בהחלט יכולה לעשות זאת גם במהלך ההיריון, וזה אפילו מומלץ.

 

היתרונות

תרגול של יוגה במהלך ההיריון יכול לסייע מאוד מבחינות שונות. בראש ובראשונה זוהי פעילות גופנית אשר תורמת לבריאות, ויכולה אף לסייע ולהקל על חלק מקשיי ההיריון והלידה. היוגה גם תאפשר לך להתנתק לשעה קלה מחיי היום יום, בלי טלפונים או שאלות, ובלי רשימה של מטלות שצריך לבצע. עצם הפעילות עצמה מעודדת לנשום עמוק, להקשיב לגוף ולהתחבר אליו.

חשוב מאוד לבצע את התרגול בהדרכה של מדריך או מדריכת יוגה אשר בקיאים בתרגול היוגה במהלך ההיריון, כדי שיוכלו להדריך אותך ולוודא שאת לא עושה שום דבר אשר יכול לפגוע בך או בהיריון.

לפעמים קשה למצוא את הזמן ואת המשאבים כדי להצטרף לקבוצת יוגה, אך אם את מעוניינת לעשות זאת, חשבי על כך שזוהי השקעה בהיריון, בדיוק כמו שאת מקפידה ליטול ויטמינים ובודקת אילו חבילות לידה הכי טובות.

 

להתאים את התרגול לכל שלב

לכל שלב בהיריון יש את המאפיינים שלו, וגם התרגול צריך להיות בהתאם. המטרה כאן היא לשפר את ההרגשה ואת הבריאות, ולא להעמיס ולהקשות על עצמך.

בטרימסטר הראשון יש מעט מגבלות על פעילות גופנית, ולכן תוכלי לבצע את רוב התרגילים. זאת כמובן בהנחה ואת בריאה ואין איזושהי מגבלה רפואית או הנחיות מיוחדות. בגלל שהשבועות הראשונים מלווים לא פעם בעייפות, בחילות והקאות, חשוב שתתאימי את שעת האימון ואת מספר האימונים בשבוע למה שהכי נוח לך. יש נשים שעבורן הכי נוח להתאמן בשעות הבוקר, ואילו אחרות סובלות מבחילות קשות דווקא בשעות אלו. אם את רק מתחילה לתרגל יוגה, מומלץ להתחיל באופן הדרגתי ולא לפנות ישר לאימונים אינטנסיביים.

מהטרימסטר השני והלאה, כאשר הבטן מתחילה לגדול, חשוב לשים אליה לב ולתת לה את המרחב לו היא זקוקה. בשלבים האלו כבר מומלץ להימנע משכיבה על הבטן, או כל תנוחה אשר דורשת להפעיל עליה לחץ. יש תנוחות שמומלץ שלא לבצע, ואילו תנוחות אחרות אפשר לבצע בעזרת התאמות שונות שהמדריך או המדריכה יוכלו להראות לך. כדאי להתמקד במתיחה של הגוף כלפי מעלה או כלפי הצדדים, ופחות בעבודה עם שרירי הבטן או הפעלת לחץ על הגב התחתון.

ולאחר הלידה תוכלי לחזור ולהתאמן ככל שיהיה לך כוח, חשק וזמן. יש מקומות אשר מקיימים שיעורים במיוחד לנשים לאחר לידה. יש מקומות שאפילו מספקים מוצרי תינוקות כדי שתוכלי לבוא ביחד עם התינוק, בנוחות מקסימלית.

מערכת עגליס