הטיפים שלנו

כיסא בטיחות לתינוק- מהם תקני הבטיחות החדשים?

אין תגובות agl-cdk 02/12/2012

כל כסא בטיחות שמורכב על רכב בישראל חייב להיות בעל תו תקן של מכון התקנים. בין אם מדובר בכסא בטיחות שנקנה בישראל או שהובא מחו"ל – היצרן מחוייב בתו תקן אירופאי או אמריקאי המאושר על ידי מכון התקנים אך גם על ידי משרד התחבורה. חשוב לדעת כי בשנים האחרונות חלו שינויים בתקני הבטיחות של כסאות בטיחות ותקן חדש, 1107, מאגד תחתיו את כל החוקים החשובים בנושא רכישת כסא בטיחות לרכב בישראל.

מה אומרים תקני הבטיחות שניתנים לכסא בטיחות כיום? הנה כמה דברים שחשוב לדעת.

המידה הנכונה להגנה המרבית

כאשר אנחנו קונים כסא בטיחות למכונית שלנו, חשוב להתייחס קודם כל למידותיו של התינוק. על כל דגם של כסא בטיחות שמשווק בישראל מופיעה תווית של משרד התחבורה שמפרטת את משקל הגוף של הילד שהכסא מתאים לו ואת פרטי היצרן.

קבוצה "0" היא עבור תינוקות עד 10 ק"ג, קבוצה "0+" לילדים עד משקל של 13 ק"ג, קבוצה I עבור ילדים במשקל 9-18 ק"ג, קבוצה II עבור ילדים במשקל 15-25 ק"ג וקבוצה III עבור ילדים במשקל 22-36 ק"ג.

בעוד שישנם הורים שמעדיפים לרכוש כסא סלקל לחודשים הראשונים של התינוק ולהחליף לאחר מכן לכסא בטיחות, היום ניתן לרכוש כסאות בטיחות שמתאימים לתינוקות ממשקל לידה ועד למשקל של 30 ק"ג ואפילו יותר. ביניהם ניתן למצוא את כסא בטיחות ברייטקס מדגם Marathon 70 שמתאים לתינוקות וילדים עד משקל 32 ק"ג וניתן להכוונה ולוויסות באמצעות רצועות החגירה המיוחדות. דגם נוסף שמתאים לתינוקות מגיל 9 חודשים ועד 12 שנים הוא כסא הבטיחות ריקרו מדגם Young Sport שכולל רתמה בעלת 5 נקודות חיבור לילדים עד למשקל של 18 ק"ג.

חגירה נכונה ושימוש מתאים לגיל הילד

חשוב לדעת שלפי תקני הבטיחות, תינוק עד גיל 12 חודשים לפחות ועד משקל של 9 קילוגרם, חייב לשבת בכסא בטיחות כשפניו נגד כיוון הנסיעה. לאחר גיל שנה ומעל משקל של תשעה קילוגרמים ניתן להושיב את התינוק כשפניו עם כיוון הנסיעה במושב המתאים למשקלו ולגילו. עם זאת, אסור בתכלית האיסור להסיע תינוק במושב בטיחות נגד כיוון הנסיעה במושב קדמי כאשר ישנן ברכב כריות אוויר.

לפני רכישת כסאות בטיחות חובה לבדוק כי הרתמות ניתנות לפתיחה ולסגירה נוחה וכי הילד יושב בתוך הרתמה כשהוא חגור בצורה נכונה. על החגורות להיות נוחות ולא לחנוק את הילד או להשאיר סימנים על ידיו ורגליו.

לפי התקנים החדשים ילד מעל משקל 18 קילוגרמים חייב מושב בטיחות מתאים, שכולל כסא בוסטר מגביה, שמונע את שפשוף חגורת הבטיחות בצווארו של הילד.

לעקוב ולמנוע אסון

כהורים אנחנו תמיד רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו, אך קשיי המחייה והרצון למצוא לפעמים את המבצע הטוב ביותר גורמים לנו לפעמים לרכישות לא זהירות. בכל הקשור לקניית כסא בטיחות לרכב, חשוב לבדוק לפני כן מהו התקן ולהגיע לחנות כשאנחנו מכירים את כל הכללים והנהלים בנושא. כך נוכל להיות רגועים שאנחנו עושים את כל מה שצריך כדי להגן על ילדינו בזמן הנסיעה.

agl-cdk

CDK Comp

הורים רבים מתלבטים אם לנסוע לטיול בחוץ לארץ עם התינוק והילדים. אין ספק כי נסיעה משפחתית אינה דומה לחופשה זוגית, ועל כן מומלץ להיערך מראש ולוודא כי יש בידי בני המשפחה את כל הציוד הדרוש. להלן מספר טיפים להתניידות קלה עם תינוקות וילדים בחוץ לארץ