הטיפים שלנו

כיצד נדע שהעגלה שבחרנו בטוחה?

אין תגובות מערכת עגליס 02/12/2012

אין דבר החשוב יותר מבטיחותו של התינוק הקטן שאנו מניחים בעגלה. מהרגע שהוא נולד אנחנו מחוייבים לחיפוש אחר הטוב ביותר עבורו ובעיקר – הבטוח ביותר. קניית עגלה מחייבת אותנו לבדוק כמה דברים חשובים שימנעו סכנה לתינוק בכל זמן שהוא משתמש בעגלה ועד שהוא מתחיל ללכת לבד.

מה הופך עגלות מסויימות לבטוחות יותר מאחרות? ומה אנחנו צריכים לבדוק כאשר אנחנו מגיעים לחנות לרכוש או לשכור עגלה? הנה כמה כללי ברזל שיעשו לנו סדר בראש ושקט נפשי.

בין תקן לתקן

הדבר החשוב הראשון שצריך להקפיד עליו כשבוחרים עגלה הוא תו התקן. מכון התקנים בודק את דגמי העגלות המיובאות לישראל ומאשר את תקינותם. עגלה ללא תקן של מכון התקנים היא עגלה שלא עברה בדיקה ראויה ולא נמצאה מתאימה לניוד תינוקות. חשוב כמובן לדעת שגם אם אנחנו רוכשים עגלות בחו"ל ומביאים אותן ארצה, הן חייבות לעמוד בתו תקן אמריקאי או אירופאי כלשהו.

דברים שנבדקים על ידי מכון התקנים וצריכים לשים לב אליהם בעת קניית עגלה:

  • נעילה בטיחותית: כל החלקים בעגלה שניתנים לפירוק או לשינוי צורה מחוייבים במנגנוני נעילה. בין היתר יש לבדוק את הוצאת האמבטיה של העגלה והכנסת כסא הטיולון, אליו עוברים תינוקות לרוב לקראת גיל שישה חודשים, את מפרקי העגלה שהם למעשה החלקים הניתנים לקיפול, את ידיות העגלה ומוטות הבטיחות.
  • חבלי קשירה/שרוכי קשירה: נבדקים כל השרוכים ועזרי הקשירה שאינם חופשיים או ארוכים מדי כך שהם יכולים להיכרך סביב אברי גופו של התינוק.
  • משקל העגלה: משקל העגלה צריך להיות תואם לצרכיה. עגלה צריכה בדרך כלל לשקול עד 15 קילוגרמים כך שתהיה מסיבית מספיק כדי להחזיק את התינוק מבלי להתפרק או להתמוטט.
  • מנגנוני הקיפול: חשוב לבדוק כיצד מתקפלת העגלה ולוודא שמנגנוני הנעילה מונעים קיפול מפתיע ללא צורך.
  • מקומות חדים או לוכדים: אסור שיהיו בעגלה מקומות בעלי אופי חד שיכולים לפצוע את התינוק ואסור שיהיו איזורים בו ראשו או רגליו יכולים להיתפס ולהילכד.

בין העגלות שעברו את אישורי מכון התקנים הישראלי ונחשבות לבטוחות במיוחד אפשר למצוא את העגלות של פר פרגו, בוגאבו, ביבה, בייבי ג'וגר ו-ברייטקס.

מה חייבת לכלול עגלה בטוחה?

עגלות בטיחותיות צריכות לכלול מספר מרכיבים ברורים שמבדילים אותן מעגלות שאינן מאושרות ובטוחות:

עגלת תינוק חייבת שיהיו לה שני גלגלים לפחות, אחוריים וקדמיים, היא מחוייבת לכלול רצועות בטיחות עם מספר נקודות חיבור, כך שאפשר לרכוס את התינוק ולהגן עליו בעת התזוזה עם העגלה, בייחוד כשמדובר בחלק הטיולון של העגלה, היא מחוייבת לאמצעי נגד תפיסת אצבעות כאשר העגלה מתקפלת ולבסוף – כל העגלות מחויבות לשאת אל כל פרטי היצרן – שם החברה, ארץ הייצור שלה, פרטי ההתקשרות עם היצרן ומספר שנות האחריות. הפרטים צריכים להיות ברורים.

מערכת עגליס