הטיפים שלנו

כך תתגברי על החשש להניק בציבור

אין תגובות מערכת עגליס 12/12/2018

כיום, אין כל ספק כי הנקה היא אחת המתנות שכל אם יכולה להעניק לילד שלה. מחקרים רבים הוכיחו כבר את הקשר שבין תזונה המבוססת על הנקה לבין בריאות טובה יותר של התינוק. חלב האם מותאם באופן מדויק למערכת העיכול של התינוק ולשלב ההתפתחותי שלו. בימים הראשונים שאחרי הלידה, חלב האם אף כולל נוגדנים וגורמים נוספים התורמים לחיזוקה של מערכת החיסון של התינוק. אך למרות כל יתרונות אלו, לא תמיד ההנקה פשוטה, במיוחד כאשר מתעורר הצורך להניק את הילד בציבור. האימא עלולה לחוש שלא בנוח, ולעתים ישנן אימהות שאף נתקלות בתגובות לא נעימות. כיצד ניתן להתגבר על הפחד להניק בציבור? על כך במאמר הבא.

מתמקדים בתינוק

זה נשמע אולי פשטני מדי, אך הדבר העיקרי שעשוי לסייע לאם המניקה, הוא להתמקד בעיקר בתינוק. בניגוד לאנשים מבוגרים, התינוק אינו יכול לשלוט בצרכים שלו, ואינו מסוגל לדחות את סיפוקם של צרכים אלו. אין טעם לנסות לדחות את זמן ההאכלה – ככל שהתינוק יהיה רעב יותר הוא יהפוך להיות עצבני יותר, וכך יהיה קשה יותר להרגיע אותו. לכן, חשוב לזכור שמבוגרים, בניגוד לתינוקות, יכולים לשלוט בעצמם, ובמידת האפשר מומלץ להתרכז בצרכים של התינוק ולהשתדל להתעלם מהסביבה ומהערות לא נעימות. יש אימהות שהדבר בא להן באופן טבעי ויש מי שלומדת לרכוש את המיומנות הזאת בהדרגה – אך שימו לב! זוהי מיומנות חשובה ביותר; היום מעירים לך על ההנקה ומחר זרים גמורים ברחוב יחלקו לך עצות הורות ויסבירו (בלי שביקשת) היכן את טועה. לכן – זוהי ההזדמנות להתחיל לסמוך על עצמך ועל התינוק שלך, שניכם יודעים היטב למה אתם זקוקים.

המקום המושלם

כאשר יוצאים לטייל עם עגלת תינוקות, אחת ההתלבטויות היא כמה מנות אוכל יש לקחת. לשם כך אימהות מציידות את תיק ההחתלה בכל-טוב לפני שהן יוצאות הבית. אך נשים מניקות אינן נדרשות לכל הלוגיסטיקה הזאת – כל הציוד הדרוש כבר "עליהן". כל שנותר להן לעשות הוא למצוא מקום נוח ונעים להנקה. אם האישה יוצאת עם עגלת התינוק לטיול בפארק או בגינה הציבורית, בדרך כלל לא יהיה קשה למצוא פינה שקטה ושלווה להנקה רגועה. גם אם יוצאים למרכזי קניות, בדרך כלל יימצא פתרון. כיום, ישנה מודעות רבה לחשיבות ההנקה, ובקניונים רבים ניתן למצוא פינות הנקה שקטות ומאובזרות היטב. על כן, לפני היציאה לקניון, ניתן לברר אם יש במקום פינות הנקה מתאימות.

טיפים להנקה טובה

ובכל זאת, הנקה בציבור שונה מהנקה בבית, ונשים רבות מעדיפות שלא לחשוף אזורים שונים מגופן בעת ההנקה. לשם כך – להלן כמה טיפים:

  • מוצאים את הטכניקה המתאימה – לפני הכול, חשוב שהאישה תמצא את שיטת ההנקה הנוחה לה ביותר; כך ניתן יהיה להאכיל את התינוק בקלות וברוגע.
  • ביגוד מתאים ונוח – חשוב לבחור בחזיות הנקה נוחות, ולהעדיף חולצות או שמלות המתאימות להנקה.
  • שימוש באביזרים – ניתן להשתמש בסינר הנקה או אפילו בחיתול טטרה. פריטים מסוג זה ניתן למצוא בחנויות מוצרי תינוקות, ומומלץ להתנסות בהם עוד לפני "היציאה לשטח". בהצלחה!

מערכת עגליס