הטיפים שלנו

כל מה שצריך לדעת על החזרה לגנים וללימודים אחרי הקורונה

אין תגובות מערכת עגליס 22/05/2020

כל מה שצריך לדעת על החזרה למסגרות הגנים והלימודים אחרי הקורונה- נכון ל22/5/2020

נגיף הקורונה עדיין אתנו, אך נראה כי התפשטותו נבלמה במידת מה. מצב זה מאפשר למערכת החינוך לפתוח בהדרגה ובזהירות את שעריה. עם זאת, כדי לשמר את המצב, ולצמצם את הסיכויים להתפרצות נוספת, הוחלט על הנחיות שיסייעו לצוותי ההוראה, לילדים ולהורים לשמור על בריאותם. במאמר הבא נסקור חלק מההמלצות החדשות, שילוו אותנו בתקופה הקרובה.

רגע לפני שיוצאים מהבית

מערכת החינוך והגנים התכוננו לקראת פתיחתם מחדש. הכיתות נוקו באופן יסודי, והילדים חולקו לקבוצות קטנות במטרה לצמצם את המגע למינימום. אך לצד אמצעים אלו, גם הילדים וההורים נדרשים להכין את עצמם לחזרה למערכת החינוך, ולשם כך עליהם להקפיד על הדברים הבאים:

  • הצהרת בריאות: כל מוסד חינוכי נדרש לקבל מן ההורים הצהרת בריאות. ההורה צריך לבדוק את חום גופו של הילד, ולוודא שאין לא תסמיני מחלה כגון שיעול, כאב ראש או כאב גרון. יש לציין כי במסגרות מסוימות יש למלא אישור דיגיטלי באמצעות מערכת המשו"ב ובמסגרות אחרות מעדיפים דווקא טופס מודפס. לכן, מומלץ לבדוק את הנושא עם בית הספר או עם הגן.
  • מסכה: ילדים מגיל 7 ומעלה נדרשים לעטות מסכה. כדאי לשמור בתיק גם מסכה נוספת, למקרה שאחת מהן תאבד.
  • אלכוג'ל: לפני שמביאים את הילדים לגן או לבית הספר, כדאי לוודא שיש בתיק אלכוג'ל. תכשיר זה יסייע להם לשמור על ניקיון הידיים.
  • כפפות: לא בכל בית ספר נדרשות כפפות, אך כדאי לברר זאת עם צוות בית הספר, ובכל מקרה לשים בתיק גם כפפות, ליתר ביטחון.

שלי מהבית – ההנחיות החדשות לחפצים אישיים

פעוטות וילדים אוהבים לשחק זה עם זה. אם קניתם לקטנצ'יק מתנה בחנות מוצרי תינוקות, ייתכן כי יום למחרת הוא ירצה להביא את הצעצוע לגן כדי להראות לכל החברים שלו. בעבר, הדאגה העיקרית של ההורים הייתה שהצעצוע הזה לא יחזור הביתה, אך בשגרת הקורונה החשש העיקרי הוא מכך שהחפצים האישיים יעברו מיד ליד, יוכנסו לפה, ויעברו שוב מילד אחד לילד אחר. באופן זה עולה הסיכון להידבקות במחלות שונות, וכמובן – גם בקורונה. לכן, ההנחיה היא שלא להביא דברים מהבית, ולא להעביר חפצים מיד ליד. הנחיה זו תקפה גם לילדי בית הספר – עליהם להגיע עם כל הציוד האישי הנדרש, ולוודא שיש ברשותם כל הספרים וכל כלי הכתיבה הנדרשים.

פרידה מהילדים בבוקר

על פי ההנחיות החדשות, וכדי לצמצם את סיכויי החשיפה לנגיף, הורים אינם מורשים להיכנס למוסדות הלימוד. הנחיה חדשה זו דווקא עשויה לשמח את ההורים ולהקל עליהם במידה רבה את הפרידה בשעות הבוקר. עד עכשיו, ההורה היה מביא את הילד לגן ונשאר שם לפעמים גם חצי שעה, תוך שהוא מנסה לנתק את הילד מהרגל שלו ולהעביר את האחריות לאנשי הצוות. לפעמים, כדי להקל על הילד את הפרידה בבוקר, ההורים היו משאירים חפץ אישי או אפילו בוסטרים מהרכב כדי להרגיע את הפעוט באמצעות דבר מה מוכר. אך היום, אנשי הצוות של הגן יאספו את הפעוטות בשער הכניסה, ותלמידי בית הספר ייכנסו לבד לכיתות.

לסיכום, נגיף הקורונה יצר שגרה חדשה שעלינו להתרגל אליה כדי למנוע הפצה מחודשת של המחלה. כדי להיות בטוחים שאתם פועלים נכון, רצוי לוודא עם מסגרות החינוך הרלוונטיות מהן הנחיות הפעולה הנדרשות.

מערכת עגליס