הטיפים שלנו

כל מה שצריך לדעת על דולה

אין תגובות מערכת עגליס 24/06/2020

ככל שמועד הלידה מתקרב, כך מתגברים החששות והתהיות לקראת האירוע הצפוי. מכיוון שכל הריון שונה וכל לידה נחוות באופן אחר, האישה יכולה להתנסות בתחושות שונות ויכולות להתעורר אצלה שאלות רבות. כדי להתמודד עם המצב החדש, הורים רבים בוחרים להשתתף בקורסי הכנה לקראת לידה, אך אפשרות נוספת היא להיעזר בדולה שיכולה ללוות אותם לכל אורך התהליך ואפילו אחרי הלידה. אם גם אתם שוקלים להיעזר בשירותיה של תומכת לידה, תוכלו לקרוא את המדריך הקצר הבא.

כיצד דולה יכולה לסייע?

לקראת השבוע ה-25 להריון, נשים רבות מתחילות לחשוב על הלידה ולתכנן אותה. נשים שכבר ילדו פעם אחת עשויות לרצות חוויית לידה מעט שונה, ואילו נשים שזו הלידה הראשונה שלהן לא תמיד בטוחות למה עליהן לצפות. בשני המקרים, ניתן לפנות לדולה לקבלת ייעוץ ועזרה בתחומים הבאים:

  • סיוע בהתמודדות עם כאבים: כיום, בתי החולים מציעים לנשים להתמודד עם כאבי הלידה באמצעות זריקות אפידורל. אך נשים רבות מעוניינות בדרכים אחרות שיסייעו להן. דולה מנוסה תוכל לייעץ בדבר החלופות ולתמוך באישה בזמן הלידה עצמה.
  • סיוע נפשי: לידה היא תהליך עוצמתי שיכול להיות גם סוחט רגשית. דולה תסייע להורים להכין את עצמם לקראת תפקידם החדש, ותוכל להקשיב, לייעץ ולסייע להם להכיל את החוויה החד-פעמית הזאת.
  • קידום מהלך הלידה: לכל לידה הקצב שלה, אך לפעמים נדמה שהיא מתארכת ונדרשת עזרה כדי לקדם את מהלך הלידה. הדולה תוכל לתרום מניסיונה גם במקרה זה, ובעת הצורך היא יכולה להוות גורם מקשר בין ההורים לבין אנשי הצוות של בית החולים.

כיצד בוחרים דולה?

ההכנות לקראת הלידה הן רבות. ההורים נדרשים לבחור מבין מגוון חבילות לידה המוצעות להם ולנסות עגלות תינוק שונות לפני שהם מקבלים את ההחלטה הסופית. גם את הבחירה בדולה יש לבצע בתשומת לב, ולשם כך תוכלו להיעזר בנקודות הבאות:

 

  • כימיה אישית: שימו לב לתחושה שלכם בעת המפגש עם הדולה. עליכם לחוש בנוח לשוחח איתה ולשתף אותה בפרטים האישיים ביותר. מלבד זאת, חשוב גם לבדוק מהו ה"אני מאמין" המקצועי של הדולה ולוודא שהוא הולם את תפיסת העולם של ההורים.
  • היכרות עם בית החולים: רצוי לבחור דולה שכבר מכירה היטב את בית החולים שבו האישה מתכננת ללדת. אם הדולה כבר פיתחה קשרי עבודה עם צוות בית החולים, סביר להניח כי יהיה לה קל יותר לסייע ליולדת בזמן אמת, ולתווך בין ההורים לבין הצוות.
  • תעודת הסמכה: בדקו מהי ההסמכה של הדולה, ואילו שירותים יש באפשרותה לספק. כדאי גם לבדוק אם היא יכולה לספק לכם קבלות – ייתכן שתוכלו להיעזר בהן לצורך החזרים מקופת החולים שבה חברה האישה.
  • גמישות: גם את בניתם תוכנית לידה מסודרת, ייתכן כי ברגע האמת האישה תבחר לשנות אותה. האישה לדוגמה תתכנן לידה טבעית, אך בשלב מסוים ייתכן שתרצה בסיוע תרופתי. בדקו אם הדולה מהי מידת הגמישות שלה במקרה שבו האישה מחליטה לשנות את דעתה במהלך הלידה.
  • זמינות: לסיכום, בדקו עם הדולה לכמה מטופלות היא מסייעת בו-זמנית, ונסו לברר מהי מידת הזמינות המשוערת שלה לקראת תאריך הלידה הצפוי. בשורה התחתונה, כדאי לוודא שהדולה תהיה אתכם ברגע האמת.

 

 

מערכת עגליס