הטיפים שלנו

כשהתינוק שלי בוכה – מה זה אומר?

אין תגובות מערכת עגליס 02/12/2014

 

כולם יודעים שתינוקות בוכים הרבה. יש הורים שנלחצים מאוד מבכי תינוקתם ויש כאלה שחושבים כי מדובר בתופעה טבעית ולבכי יש יתרונות. דבר אחד בטוח, על ידי הבכי התינוק בעצם מתקשר את המסר שהוא לא שמח ושמשהו מפריע לו. לעתים בכי יכול להצביע על כאב אמיתי ולכן אל להורים למהר לפסול את חשיבות הבכי של התינוק שלהם. לא תמיד בכי התינוק הוא בכי הכרחי ולפעמים ניתן למנוע בכי זה על ידי הבנה של סיבת הבכי ומתן מענה לצרכיו של התינוק.

למה תינוקות בוכים?

לא קל לדעת מהי הסיבה האמתית מאחורי בכיו של הילד, אך ישנן כמה סיבות נפוצות שיכולות להסביר בכי אצל מרבית התינוקות:

  • רעב – אחת הסיבות הנפוצות לבכי התינוק היא פשוט רעב. התינוק לא יכול להגיד לאמו מתי הוא רעב והוא מאותת את הרעב שלו על ידי בכי. לעתים הילד זקוק למשהו למצוץ ולתת מענה לאינסטינקט המציצה שלו.
  • עייפות – תינוקות מתעייפים הרבה יותר מהר מאשר מבוגרים ולכן זקוקים לזמן שינה רב יותר גם בלילה וגם במהלך היום. פעמים רבות כאשר התינוק מתחיל להתעייף, הוא מאותת להורים שהגיע הזמן להשכיב אותו לישון על ידי בכי רם.
  • קור וחום – לפעמים התינוק סובל מקור או מחום. ויסות החום בגופו של התינוק אינו דומה לוויסות חום בגוף בוגר ולכן הוא זקוק לשכבות לבוש רבות יותר בחורף ולעיתים הסרת שכבות לבוש בקיץ.
  • כאב בטן – תינוקות רבים סובלים מבעיות במערכת העיכול וזה גורם להם למצוקה וכאב. בכי של התינוק בהחלט יכול להצביע על כך שיש לו גזים או עצירות.
  • געגועים – לפעמים אין שום סיבה פיזית לבכי התינוק והוא בוכה בגלל שהוא מרגיש בודד ומתגעגע לאמא ולאבא שלו.

איך תוכלו להרגיע את התינוק?

  • צרכים בסיסיים – הדרך הטובה ביותר להרגיע את התינוק היא לנסות לתת מענה לצרכים הבסיסיים שלו: להאכיל אותו אם הוא רעב, להחליף חיתול רטוב, לכסות אותו בשמיכה חמימה אם קר לו או פשוט לשנות את תנוחתו במיטה.
  • תנועה – תינוקות אוהבים תנועה ולכן ההורים מנענעים את הילד על מנת להרגיע אותו. ניתן לקחת את התינוק ולנענע אותו על הידיים, להסיע אותו בעגלה, או אפילו לקחת אותו לטיול בחוץ.
  • נוכחות וקרבה – תינוקות אוהבים נוכחות וקרבה ולכן כאשר מעצבים חדרי תינוקות, חשוב לעצב אותם כך שתוכלו להיות נוכחים וקרובים לילדיכם. לדוגמא: בבחירת המיטה לתינוק, בחרו מיטה עם גלגלים וכך תוכלו לקרב את המיטה של התינוק שלכם אליכם בלילה ובכך להרגיע אותו אם הוא בוכה מתוך בדידות וגעגועים.
  • ליטופים ומגע – ליטופים וחיבוקים מרגיעים מאוד את הילד. במיוחד מגע של האנשים הקרובים אליו ביותר – הוריו. אם התינוק בוכה, השתדלו לגעת בו, ללטף אותו, ללטף את בטנו, את שיערו ולהרגיע אותו.

 

מערכת עגליס