הטיפים שלנו

לבחור את הצעצועים הנכונים לילדכם

אין תגובות מערכת עגליס 30/06/2020

ידוע לכל שצעצועים מאוד חשובים להתפתחות הילד. הצעצועים מסייעים לילד ללמוד על מגוון מצבים, מאפשרים לייצר אינטראקציה עם ילדים אחרים, מעוררים עניין, מלמדים את הילד אודות יכולות והעדפות אישיות וכמובן שהם מסייעים להרחיק את הילד מהמסך, פעולה שבדור הנוכחי אינה כה פשוטה. עם זאת, ממש כשם שידוע שהורים רבים מבקשים מהסבים והסבתות לא להביא לנכד צעצוע רועש (או מלכלך), כך גם ידוע שלא כל צעצוע מומלץ – לא עבור כל ילד ולא עבור כל גיל. כיצד אם כן נכון לבחור צעצוע לילד? להלן רשימת טיפים שתמיד מוכיחה את עצמה:

הביטו בילד ואז בהיצע

חשוב לזכור שכל ילד הוא עולם ומלואו ועל כן מה שנכון עבור ילד אחד אינו בהכרח נכון עבור ילד שני, גם אם שני הילדים אחים. מכאן שזה בסדר גמור אם ילד אחד נמשך לעולם היצירה וילד שני רק מחפש להוציא אנרגיה ואף חשוב לשתף את הילד בתהליך הבחירה, לצד הנחייה הורית כמובן. הילד בוחר בצעצוע שאינכם חושבים שהוא חינוכי או מתאים לו? מדובר בהזדמנות נהדרת ללמד שלא כל מה שרוצים מקבלים. 

גם ויטמין D וגם מתרחקים ממסכים

כל עוד הקיץ פה, מוטב לנצל את שעות האור כמה שניתן – להתרחק מהמסך שבבית ולאפשר לילדים ליהנות מהמרחבים הפתוחים. כיצד מושכים את הילדים להישאר בגינה או לצאת לטיול בשכונה? הציעו להם משחקים מתאימים! משחק מעין זה יכול להיות כדור, בועות סבון, עפיפון ואיך לא – כלי תחבורה. אם כבר ציינו כלי תחבורה, נחדד שמדובר במשחק אידאלי שגם מאפשר להוציא אנרגיה ולפתח יכולות מוטוריות וגם מדובר במשחק שמשלב דמיון ומעולה עבור משחקי תפקידים. בנקודה זו נמליץ לבקר במחלקת הממונעים לילדים ולבחון מה מתאים מבחינת גילאים ולאיזה כלי רכב הילדים יותר מתחברים. 

מדמיינים ופותרים בעיות

חלק מסוד הקסם של ילדים טמון בעובדה שהם נעים בין עולם הילדות לעולם המבוגרים. מצד אחד הם אוהבים לדמיין – ממציאים חוקי משחק ומחלקים תפקידים, ומצד שני הם רוצים לחוש כמו מבוגרים, לחוש שהצליחו בכוחות עצמם לפתור בעיות ולעמוד במשימות. אי לכך משחקים שמשאירים מקום לדמיון מאוד חשובים ואף משחקים שמעמידים מול הילדים מטרה (מותאמת גיל כמובן) גם כן אידאליים. מכאן שניתן להבין מדוע תחפושות כה אהובות על ילדים (מאפשרות ליצור עולמות) ואילו פאזלים ומשחקי קלפים גם כן מאוד פופולאריים.

היכן אנחנו ההורים נכנסים לתמונה?

אם נסכם, נציין שעלינו ההורים להיות קשובים לצרכים, לשלבי ההתפתחות ולעולמו הפנימי של הילד, בהתאם לאופיו ולגילו, ובו זמנית עלינו לעמוד על המשמר – לוודא שהמשחק אינו מסוכן או מעביר מסר בעייתי, ולו כי הוא מכיל חלקים קטנים מדי או דוחף לאלימות. מה עוד? אל תעמיסו על הילדים משחקים – עומס יתר עשוי לבלבל.

מערכת עגליס