הטיפים שלנו

כל הדרכים להימנע מאסון בבריכה פרטית

אין תגובות מערכת עגליס 14/07/2019

יותר ויותר בריכות שחייה ביתיות הפכו לעניין שבשגרה ואפשר לזהות שבבתים רבים בימי הקיץ החמים, ילדים ופעוטות פוקדים רבות את הבריכה הפרטית. יחד עם איכות החיים הזאת שמוסיפה הרבה הנאה לחיינו, חובה עלינו לשמור על בטיחותם של הילדים הקטנים, לרבות אלה שאינם יודעים לשחות ועלולים לחדור לבריכה הפרטית בלי שום השגחה של מבוגר.

לא פעם אנו שומעים בחדשות על פעוטות שטבעו בבריכה בצימר או בבית, בשל היעדר זהירות. מדובר באסון נוראי שכל אחד יבקש להימנע ממנו. במאמר זה נספק את כל כללי הזהירות והבטיחות שמומלץ ליישם בבריכה הפרטית שלכם, או בכל בריכה פרטית אליה תגיעו עם ילדכם. 

גדר לבריכה

התקנה של גדר סביב הבריכה תסייע למנוע כניסה של כל פעוט שמגיע ללא השגחתו של מבוגר. חשוב שהגבוה של הגדר יגיע ל- 135 ס”מ, וכן כל שער או דלת של הגדר, תיטרק באופן הרמטי. אפשר להתקין גדר מחומרי גלם רבים, וניתן גם להתקין גדר מתקפלת בעונה שאין רחצה ולא מתבצע כל שימוש בבריכה. הגדר תפחית באופן משמעותי כניסה של ילדים לבריכה, בלי מבוגר אחראי, אך יחד עם זאת, ילד שיכול לעלות על כיסא יוכל כנראה גם לטפס מעל הגדר. זאת הסיבה שגדר לא תמיד מהווה את כל ההגנה הדרושה לבריכה פרטית.  

כיסוי בטיחותי לבריכה

כיסוי בטיחותי לבריכה הוא מענה כמעט מושלם למניעה של אסון. היום יש מנעד של כיסויים לבריכה, כגון כיסוי שהוא חשמלי או כיסוי תריס. את הכיסוי החשמלי פורשים על ידי מתן הוראה ומנגנון חשמלי, כך שלילד לא תהייה את היכולת לפתוח אותו. למרות שהמראה של הכיסוי מזכיר בד, הוא  מסוגל לעמוד בעומסים גדולים ובכוחו לכסות את כל הבריכה מבלי שתהיה אפשרות לחדור אליה, רק כשהכיסוי עצמו יוסר. לעומת זאת, כיסוי תריס הוא כיסוי שעשוי פלסטיק או מאלומיניום והוא פועל במנגנון של גלילה. על מנת שיהיה מותאם לבריכה המיועדת, לפני כל הזמנה שלו, יש לבדוק את המידות של הבריכה והצורה שלה. גם כיסוי זה נחשב להגנה גבוהה במיוחד מטביעה. 

אזעקה לבריכה

התקנת אזעקה היא כלי התרעה טוב והיא תשמיע צליל חזק במידה וילד חלילה נופל למים. הצליל שלה חזק דיו, כדי שכל מבוגר יכול להספיק לרוץ לכיוון הבריכה. יש כמה סוגי אזעקות שמתריעות מפני נפילה למי הבריכה. לדוגמא, יש מכשיר שמצליח לזהות תזוזה של המים בבריכה ומיד מפעיל את האזעקה. כמו כן, יש צמידים אישיים שניתן לחבר לילד וברגע שהצמיד חש במים הוא מיד מתחיל לצפצף. הצפצוף יפסיק רק כשהצמיד מוסר מפרק כף ידו של הילד. הבעיה עם פתרונות אלה שלעיתים הם מופעלים גם בלי נפילה למים, וגם מקרים בהם שכחתם לענוד את הצמיד לילד שנמצא בקרבת הבריכה. 

מניעת החלקה

השהייה בבריכה גורמת לכל ילד להתלהב ולהיות נמרץ וקיימת נטייה לרוץ סביב הבריכה בהתלהבות גדולה. היציאה והכניסה לבריכה גורמת לסביבה מחליקה מאוד וכדי למנוע זאת, יש להניח משטחי מניעה. משטחים אלה יכולים להגיע בכמה צורות, כמו דק מעץ, ריצוף שמונע החלקה, דשא, סולם ועוד.

בריאות המים

בדרך כלל כאשר שנעסוק בכל מה שקשור לנושא בטיחות בבריכה, מה שיעלה קודם הוא נושא הימנעות מטביעה, אך מים מזוהמים עלולים להיות גורם מסוכן לא פחות ויחד עם זאת, ריכוז גבוה של חומר מחטה במים יהיה מסוכן לא פחות לבריאות שלנו. לכן, יש חשיבות רבה לשמירה על מים נקיים ובטוחים. 

כיסוי לבריכה יעזור לשמור על ניקיון המים, וגם  בעזרת כלורינטור נוכל למנוע זיהום מסוכן. חשוב לזכור שצריך להשגיח גם על הכמות הכלור בתוך המים על ידי בדיקה ייחודית. עוד אמצעי לחיטוי יהיה תכשיר המלח שמשחרר את הכמות הנאותה של הכלור ובכך הוא שומר על רמת כלור קבועה וראויה. מלבד הכלור יהיה נכון לעשות גם שימוש בפילטר שתפקידו לסנן את כל הפסולת שנופלת לבריכה כמו עלים, פרחים וכו'. יש גם רובוט מיוחד לבריכה שמנקה אותה מלכלוך.  

מצלמת אבטחה לבריכה

ניתן להתקין מצלמת אבטחה בבריכה, אך חשוב לזכור שכדי שזה יהיה אפקטיבי, מומלץ לצפות במוניטור שמקושר אליה. אם אתם לא נמצאים רוב הזמן באזור מסוים שאפשר להציב בו את המוניטור של המצלמה, הפתרון הזה לא יהיה יעיל כלל. 

מניעת התחשמלות

כידוע אסור לקרב חשמל ומים ותמיד חשוב לדאוג לכך. לא להניח כבלים חשופים ליד המים וכל מכשיר חשמלי אחר. גם תינוקות חשופים לפגיעה ויש לשמור על עגלת התינוק במרחק בטוח מהבריכה.

תשומת לב והשגחה

נסכם ששום מכשיר, מוצרי תינוקות או מתקן בטיחות לא יעניק הגנה מלאה לגמרי. עם זאת, כל שימוש נכון שלכם באמצעי ביטחון, בהתאם לתנאים של הבריכה והמבנה שלה, יהיה מהותי ויפחית משמעותית את הסכנות הכרוכות בבריכה פרטית. אך מה שבאמת הכי חשוב היא ההשגחה הפיזית שלכם. תמיד להיות נוכחים לצד ילדכם ולא לעזוב אותם ולו לרגע בקרבת הבריכה שבה תשהו, אם זה בצימר, בבית מלון, או בבית הפרטי שלכם או של מקרובים לכם. השימוש באביזרי בטיחות עשוי להקל מאוד על השהייה שלכם לצד הבריכה ויספק לכם הרבה שקט נפשי, עם זאת הוא לא יכול לפטור אף הורה מהשגחה פרטית ותשומת לב על ילדיו. 

מצופים וגלגל לבריכה

בנוסף לכל המכשירים והמוצרים הנ"ל, חשוב לפני כל הגעה שלכם לבריכה עם ילדכם הקטנים, לדאוג למצופים מנופחים שמתאימים להם בגודל ולגלגל לבריכה, שעוזר להם לצוף מעל פני המים. ממש כמו שאתם בודקים בדקדקנות כל מיטה או עגלת תינוק שלכם לפני רכישה, כך תבדקו כל מוצר בטיחותי שתניחו על ילדכם בטרם יכנס למים.

 

מערכת עגליס