הטיפים שלנו

לטוס עם תינוק – דברים שצריך לדעת

אין תגובות מערכת עגליס 02/05/2014

 

 

טיסות כבר הפכו ממזמן לדבר שבשגרה, וטיולים משפחתיים לחו"ל, גם עם תינוק, הם דבר יומיומי שמשפחות רבות עושות בכל רחבי העולם, וגם, כמובן, בישראל. ובכל זאת, מדובר במנהג חדש יחסית, שהפך מאוד נפוץ רק בעשר השנים האחרונות, כך שלא כולם יודעים את העובדות החשובות כמו מתי לטוב, מה יש לבדוק, וממה להימנע.

מאמר זה יפרוש בפניכם, ההורים, את הפרטים החשובים שיש לשים אליהם לב לפני שאתם עולים על המטוס או מתכננים טיול לחו"ל, או אפילו לאילת, הכולל טיסה. שימו לב שמדובר בהמלצות בלבד, ולא בהוראות כיצד יש לפעול, והפעילו שיקול דעת בהתאם לתינוק שלכם ולשאר הפרטים הרלוונטיים.

מאיזה גיל אפשר לטוס עם תינוק?

באופן תיאורטי, עם התינוק שלכם בריא במיוחד, אינו סובל מסיבוכים, ומראה סימנים חיוביים בלבד, ניתן לעלות איתו על מטוס כבר שבועיים שלושה לאחר הלידה. ובכל זאת, הורים רבים מעדיפים להימנע מטיסות בגיל כה צעיר, והצעד הנבון וההכרחי הוא כמובן להיוועץ עם רופא הילדים שלכם.

רבים מתלוננים כי הם תמיד נהיים חולים לאחר שהות במטוס, בעיקר, אך לא רק, בטיסות ארוכות. אחת הסיבות היא מערכת האוויר הסגורה שבמטוסים, החלל הקטן עם האוויר הדחוס המשותף לכל-כך הרבה אנשים יוצר מצב בו עלולים להידבק במחלה. מערכת החיסון של תינוקות חלשה יחסית, לפחות עד גיל חודשיים שלושה, ומכאן שאחת ההמלצות היא להימנע מטיסה עם תינוקות לפני גיל זה.

במקביל ישנה הגבלה בטיחותית של חברות תעופה שונות, כל חברה והתקן שלה. חברות רבות לא מאפשרות לנסוע עם תינוק מתחת לגיל שבוע, וחלקן מאפשרות רק אחרי שבועיים. מומלץ לוודא עם חברת התעופה טרם קניית הכרטיס, וכמו כן להיות מודעים כי תינוקות רבים סובלים מבעיות אוזניים עקב שינויים בלחצי האוויר בטיסה (תופעה המטרידה גם מבוגרים), ועל אחת כמה וכמה אם לתינוק שלכם יש נטייה לדלקות אוזניים, או שיש לו אחת כרגע.

תכנון הטיסה עם התינוק

אם החלטתם לטוס עם התינוק, נסו לבחור ביעד קרוב יחסית. טיסה ארוכה עם תינוק יכולה להיות טראומטית, בעיקר לכם, בעוד שטיסות קצרות משאירות פחות מקום לתקלות. אם אתם גמישים, והתינוק שלכם כמר מראה שיגרת שינה מסוימת, נסו לכוון את הטיסה לשעות השינה שלו. אם תוכלו להעביר את רוב הטיסה כשהוא ישן, הדבר ייטיב איתו, אתכם ועם שאר הנוסעים.

בדקו האם ישנם שורות ריקות, או מושבים עדיפים שיש בהם יותר מקום. לעיתים כל מה שצריך הוא להניח את התינוק בנוחות, לשכב לצידו או לנענע אותו, וכל הפעולות הללו דורשות גמישות במרחב. ישנה מודעות בחברות התעופה לנושא זה, ולעיתים קרובות צוות המטוס יידע לתת לכם את המקומות המתאימים לכם ביותר, בייחוד בתיאום מראש (בכדי שלא ייתפסו ע"י נוסעים אחרים).

סל- קל/ כסא בטיחות לתינוק

בשביל לשמור על רמת הבטיחות של התינוק בזמן טיסה מומלץ להשתמש באמצעי בטיחות חשוב –  סל קל או כסא בטיחות לתינוק. הבחירה האם להשתמש באמצעים האלה הינה בחירתו של ההורה, מכיוון שרוב חברות התעופה לא מספקות אמצעים אלה.

 

 

מערכת עגליס