הטיפים שלנו

מדריך להכנת חדר לתינוק

אין תגובות מערכת עגליס 16/01/2018

אחד הדברים הכי מהנים שכל אמא מצפה לעשות הוא להכין את החדר לתינוקה שעתיד להיוולד. בשלב הזה את כנראה כבר בהריון יחסית מתקדם, מחשבות על ארגון והכנת רשימת הקניות להזמנת הלידה, הכולל גם את הציוד הדרוש לחדר התינוק, כבר עולות ושולחות אותך לעשות מחקר. עולות בך מיליון שאלות: מה בדיוק צריך לקנות? מתי החדר צריך להיות מוכן? איפה קונים כל דבר? מה נחשב טוב? במאמר הזה ננסה לעשות לך סדר בהכנת החדר לתינוק, מהמסד ועד הטפחות.

חשוב לנו לפתוח בצפירת הרגעה. גם אם תלדי מחר, תספיקי להכין את חדרו של העולל בזמן. המלצות משרד הבריאות לגבי שנת תינוקות מנחות את ההורים לשכן תינוק עד גיל חצי שנה בחדרם, במיטה נפרדת משלו. באוקטובר 2016 הוציא האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים המלצה להאריך את התקופה הזאת עד גיל שנה. במשרד הבריאות מדגישים כי המיטה צריכה להיות בתוך חדר ההורים אך מנחים את ההורים להימנע משינה משותפת עם התינוק בתוך מיטתם כדי למנוע חנק. בשנים האחרונות עניין השכרת עריסה הפך ליהיות פתרוון אולטימטיבי במקום לרכוש עריסה לתינוק.

מאיפה מתחילים?

הדבר הראשון שתצטרכי לתת עליו את הדעת הוא הציוד לחדר התינוק הכולל:

  • מיטת תינוק – מיטת תינוק בגודל סטנדרטי בעלת 3 שלבי גובה לנוחות ובטיחות מרבית. חשוב לשים לב שבמיטה אין ברגים בולטים או חלקים רופפים (חשוב במיוחד אם רוכשים ציוד יד שניה שכבר פורק ויורכב מחדש). המלצות משרד הבריאות הן להימנע מכריות, בובות רכות, שמיכות עבות ומגני ראש רכים במיטת התינוק, העלולים לגרום לחנק. יש לתת את הדעת לציפויים, צבע, לכה ופלסטיק ולהשתמש רק בחומרים המזוהים כבטוחים לתינוקות וילדים. חשוב לוודא שיש מעצור לגלגלי המיטה וכי דופן המיטה סגורה.
  • מזרן – מזרן תינוק תקני הוא בעל שני צדדים. צד קשיח המתאים עד גיל שנה וצד רך, מתאים החל מגיל שנה. חשוב לשים לב שהמזרן עמיד לאש (ספוג בצבע ירוק מעיד על עמידות לאש) ויש לו כיסוי מגן מפני נוזלים. וודאי כי יש למזרן אוורור למניעת עובש.
  • שידת החתלה – בשידת החתלה חשוב לבדוק את חוזק המגירות ולוודא שהן אינן מחליקות החוצה בקלות ונעצרות על ידי מנגנון עצירה. כדאי לוודא שאין פגמים או סדקים בולטים, חורים או מקומות בהם יכולות להיתפס אצבעות התינוק. רצוי שלשידה יהיה תוחם באזור ההחתלה ולוודא שמזרן ההחתלה תקני.

הצבת הרהיטים בחדר

להצבת הרהיטים בחדר חשיבות בטיחותית ובריאותית. בשבועות הראשונים של חייו, אין לתינוק מנגנון וויסות לחום הגוף, לכן המלצות משרד הבריאות מנחות את הצבת מיטת התינוק צמוד לקיר פנימי. מומלץ את שידת ההחתלה להרחיק מחלון ולוודא שאין חבלים או חוטים ליד מיטת התינוק.

עיצוב החדר

הגענו לחלק הכיפי. גם אם את נטולת כל דמיון, עומדים לרשותך אינספור כלים שיעזרו לך לעצב את חדרו של היקר לך מכל. את יכולה לפתוח בורד בפינטרסט ולהמריא. את בטח כבר שם, אבל נגיד את זה בכל זאת, פייסבוק עמוסה בקבוצות ייעודיות לאימהות בכל תחום אפשרי: הנקה, שינה, הלבשה וגם עיצוב. אם את זקוקה להשראה, חיפוש פשוט בגוגל יעלה מיליוני אפשרויות להשראה עבורך.

תתחילי מבחירת הגוון של החדר, כדאי שיהיה גוון רגוע, אפשר פסטלי. חשוב לשים לב בעת צביעת החדר להתאמת הצבע לחדר ילדים, מומלץ לבחור בצבע נטול עופרת כדי להימנע מרעילות.

את כל פירטי העיצוב את יכולה לבחור בצבעי אקסנט, כלומר גוון אחר שונה מהגוון העיקרי אך משלים לו. את יכולה להחליט שכל הטקסטיל כמו וילונות, שטיח כריות יהיו בגוון הזה.

לסיכום, בטיחות במקום הראשון. נדגיש שוב, חשוב תמיד לוודא שכל הרהיטים הצעצועים והחומרים בחדרי תינוקות וילדים עומדים בתו התקן, חסינים מפני אש ואינם רעילים. כדאי לוודא שאין פינות חדות, מסמרים בולטים או משוחררים בקיר או ברהיטים. שקעי חשמל מומלץ לסגור עם מכסה פלסטיק למניעת התחשמלות. כן, כשחושבים על כל ההמלצות וההוראות לבטיחות חדרי ילדים זה מעלה את כל מה שעלול להשתבש ומוסיף לרמת החרדה, אך אם עושים הכל בהתאם להוראות, אפשר להירגע ולהמתין ללידה.

מערכת עגליס