הטיפים שלנו

מה זה בדיוק "דולה" ?

אין תגובות מערכת עגליס 17/06/2019

שמעת על המושג דולה אך אף פעם לא הסבירו לך באמת- מה זה דולה ואיך היא עוזרת ליולדת?

הריון ולידה הם אירועים משמעותיים ביותר, ובעקבותיהם נוצרת משפחה חדשה. אך אף על פי שזהו אירוע טבעי ומשמח מאוד, הוא עלול להיות מלחיץ, במיוחד בשל הסיכונים הבריאותיים שבהם נתונה האישה. לכן, כל יולדת זכאית למלווה שייכנס איתה ושיסייע לה בתהליך המורכב והמרגש הזה. לעיתים קרובות, מלבד בן או בת זוג, יכולה האישה לבחור בדולה שתקל עליה בלידה. מהי דולה וכיצד היא עשויה לסייע ליולדת? על כך במאמר הבא.

מדוע דולה?

בתקופת ההריון ובלידה שבאה בעקבותיה, כל משפחה מוצאת לה את דרכי ההתמודדות המתאימות  עבורה. דווקא משפחות שזהו הילד השני שלהן, משפחות המבינות את משמעות תהליך ההריון והלידה, בוחרות להיעזר בדולה. במקרים רבים, הדולה תלווה את האישה לא רק בשעת הלידה אלא גם לאורך ההריון כולו. המטרה שלה היא לסייע לאישה, לענות על כל שאלה (מוזרה ככל שתהיה) וללוות אותה בהתמודדות עם הכאב ועם החרדות הקשורות בתהליך. אם בית החולים מאפשר זאת, הדולה יכולה להיכנס לחדר הלידה, אך בדרך כלל ייאסר עליה לתת טיפול רפואי. עם זאת, דולה מנוסה תדע לזהות מצבים מורכבים בחדר הלידה ותוכל להתריע בעת הצורך בפני הרופאים או האחיות. הדולה גם תוכל לשמש כאשת קשר בין האישה לבין אנשי הצוות בבית החולים וכך לזרז את הטיפול ולוודא שהיולדת זוכה ליחס הראוי לה.

כיצד בוחרים דולה

בחירת דולה צריכה להיעשות בתשומת לב רבה, בדיוק כפי שבוחרים מוצרים לתינוקות או עגלת תינוק לרך הנולד. להשם כך, כל אישה וכל זוג צריכים לחשוב על הדברים החשובים להם, אך ישנן כמה נקודות שכדאי להתייחס אליהן:

  • קרבה גאוגרפית – בסופו של דבר, כשיום הלידה יגיע, הדולה תלווה את היולדת בחדר הלידה. לכן, רצוי לבחור בדולה הגרה קרוב לבית החולים שבו מתכוונת האישה ללדת.
  • הכשרה – כיום ישנן תוכניות רבות המכשירות דולות. בדקו מהי מידת ההכשרה של הדולה, האם עברה קורס קצר אחד או שהשלימה הכשרה מקיפה יותר. דולות רבות גם רכשו השכלה בתחומי רפואה או עבדו כאחיות בעברן, והכשרה מקצועית מעין זו עשויה לסייע ליולדת בחדר הלידה.
  • ניסיון והמלצות – תמיד כדאי כמובן להיעזר בהמלצה של חברה קרובה שיכולה לתת חוות דעת אמיתית וכנה. אם אין אפשרות להיעזר בהמלצה מעין זו, בחנו היטב את ניסיונה של הדולה ובקשו ממנה המלצות.
  • זמינות – דולה צריכה להיות זמינה. בררו איתה מהי מידת הזמינות שלה וכיצד מתמודדים עם מצבים שבהם היא אינה יכולה להגיע לחדר הלידה ברגע הקריטי. בדקו אם יש לה מחליפה בעת הצורך, ופגשו גם את המחליפה, אם ניתן.
  • עלות – שיקול נוסף בבחירת הדולה הוא כמובן העלות. עלות זו משתנה בהתאם לניסיונה של הדולה ובהתאם לתוכנית הליווי שבניתם איתה. על כן, העלות עשויה להסתכם בכמה מאות שקלים או להגיע עד לכמה אלפים. נסו למצוא דולה שתבנה יחד אתכם תוכנית שעלותה מתאימה לכם.
  • כימייה – לידה עשויה להיות חוויה עוצמתית, אך לפעמים דברים אינם מתרחשים כמתוכנן. לכן, חשוב מאוד לבחור בדולה שיש לכם חיבור טוב איתה ותקשורת פתוחה. כימייה טובה עם הדולה תסייע לכם לחוות לידה מרגשת וחיובית. בהצלחה!

מערכת עגליס