הטיפים שלנו

מה זה כורסאת הנקה ולמה היא טובה?

אין תגובות מערכת עגליס 10/12/2018

 

בשנים האחרונות מתפתחת מגמה מבורכת של חזרה לתזונה טבעית ובריאה לרך הנולד. אומנם יש אפשרות להיעזר בתחליפי חלב, ולעיתים אף אין ברירה אחרת, אך בדרך כלל, אם הדבר האפשרי, הרופא המטפל ימליץ לאישה על הנקה. בשבועות הראשונים לחיי התינוק, להנקה יש חשיבות עוד יותר גדולה – באמצעותה התינוק זוכה לקבל חומרים המסייעים לחזק את המערכת החיסונית שלו, וההנקה עצמה מאפשרת לאם ולתינוק לבנות את הקשר הראשוני ביניהם. אך כדי שההנקה אכן תתאפשר, יש צורך באבזור מתאים. בדיוק לשם כך נוצרו כורסאות הנקה מפנקות שתוכננו כדי לתמוך באם וברך הנולד. על כך – במאמר הבא.

 

 

מה זה?

ראשית, לפני שנתחיל לסקור מהי כורסת הנקה, חשוב להבין מהי לא. כורסה רגילה, כזאת שנקנה עבור חדר הסלון שלנו, נועדה לעיתים לשם הנוחות האישית שלנו, ולעיתים לשם יצירת אווירה מסוימת בחדר האורחים. כורסה כזאת עשויה למשל לכלול משענות יד בעלות זוויות חדות ובמיקום הצמוד לגוף; בדרך כלל העיקר הוא העיצוב והמראה ולא בהכרח הפונקציונליות של הכורסה. לכורסת הנקה, לעומת זאת, יש תפקיד חשוב מאוד, והמפרט שלה צריך להתאים לצרכים של האישה ושל התינוק. תפקידה של הכורסה היא לאפשר תנוחת הנקה נוחה. כלומר האישה צריכה להיות מסוגלת להחזיק את התינוק באופן נוח, בלי שיהיו חסמים. מלבד זאת, תינוקות לא תמיד שולטים בתנועות הגוף שלהם, ולעיתים מבצעים תנועות קופצניות מהירות; לכן, מומלץ להימנע מפינות חדות העלולות לפגוע בראשו של התינוק, ברגליו ובידיו. כורסת הנקה מתאימה תאפשר חוויית הנקה נוחה ורגועה גם לאם וגם לתינוק.

 

 

האם חובה לרכוש כורסת הנקה?

ראשית, התשובה על שאלה זו היא כמובן "לא". כל אישה לומדת במהרה למצוא את תנוחת ההנקה המתאימה לה, ואין בהכרח צורך להיעזר לשם כך בכורסה. בחנות מוצרי תינוקות ניתן למשל למצוא כרית הנקה במילוי ויסקו שתגביה את התינוק ותתמוך בראשו; כך האישה אינה חייבת להתכופף אליו כל הזמן, והיא חוסכת מעצמה לא מעט כאבי גב. היתרון של כורסת הנקה לעומת כריות מסוג זה, היא האפשרות להתרווח בנינוחות, להרים את הרגליים (אם לכורסה יש הדום תואם) ולהירגע. מלבד זאת, כורסאות הנקה רבות מצוידות במנגנון המאפשר לאישה להתנדנד בעדינות קדימה ואחורה וכך להרגיע את התינוק ולסייע לו להירדם. כפי שכל אמא יודעת, נדנוד התינוק, בין אם על הידיים ובין אם באמצעות עגלות יד שנייה, הוא אחת המיומנויות הראשונות שיש ללמוד. מכיוון שלא תמיד אפשר לדעת מראש איזו שיטת הנקה תהיה הנוחה ביותר לאישה, ניתן להמתין עם הרכישה עד לאחר הלידה.

 

 

כיצד לבחור כורסת הנקה

אישה השוקלת לרכוש כורסת הנקה, מומלץ כמובן כי תנסה אותה קודם לכן. אם ניתן, כדאי להגיע עם התינוק, להחזיק אותו על הידיים בתנוחת ההנקה הרגילה ולוודא כי האישה חשה בנוח וכי גם התינוק מרוצה ורגוע. חשוב גם לשים לב לריפוד של הכורסה, להרגיש אותו ולוודא כי הוא אינו מגרה את העור או יוצר אי נעימות. עניין נוסף שיש לקחת בחשבון הוא קלות הניקוי של חומר הריפוד. מכיוון שלעיתים קרובות תינוקות פולטים חלק מארוחתם (או את כולה…) מומלץ לבחור בבד שאינו סופג כתמים בקלות, בד שיהיה קל יחסית לנקות אותו. בהצלחה, והנקה נעימה ורגועה.

מערכת עגליס