הטיפים שלנו

מה חשוב לדעת בקניית בוסטר

אין תגובות מערכת עגליס 18/04/2018

הורות היא עולם ומלואו, אך אחד הדברים החשובים והבסיסיים ביותר הוא הדאגה לבטיחותו של הילד. במסגרת זאת נכללת בין השאר ההקפדה על ציוד מתאים גם בעת הנסיעה. כשמדובר בתינוק בן יומו נבחר בסלקל, אך בבוא העת יש לבחור במושב בטיחות מתאים, ולאחר מכן ניתן לעבור להשתמש בבוסטר. להלן פרטים נוספים.

מהו בוסטר

בוסטר הוא כאמור אמצעי שנועד לוודא את בטיחותו של הילד בעת הנסיעה ברכב. תחום מחקר התאונות העלה כי כאשר הילד ישב ברכב ללא בוסטר, חגורת הרכב הייתה ממוקמת באזור הבטן ולא באזור האגן. במקרים אלו ילדים רבים נפגעו פגיעות קשות וחמורות, ומכאן גם ההמלצה להקפיד להשתמש בחגורה מלאה של אגן-כתף, ולא בחגורה הכוללת הגנה לאזור האגן בלבד. הבוסטר מספק למעשה הגבהה המסייעת לחזק את ההגנה על גופו של הילד בעת תאונה. כך ניתן להשיג התאמה טובה הרבה יותר בין מבנה חגורת הבטיחות לבין אופן ישיבתו של הילד, ויש אפשרות לוודא כי החגורה ממוקמת באזור האגן  ולא באזור הבטן. לשם כך הילד צריך לשבת בצורה זקופה, ורצוי גם לוודא כי החגורה עוברת על כתפו של הילד ולא על צווארו.

מתי משתמשים בבוסטר

כפי שנאמר לעיל, תפקידו המרכזי של בוסטר לרכב הוא לפצות על הבדלי הגובה שבין מבוגרים  לבין ילדים. הבחירה בבוסטר צריכה להיעשות בהתאם לגובהו ולמשקלו של הילד, כאשר החוק של מדינת ישראל מגדיר קריטריונים ברורים לשם כך; ילדים שמשקלם עולה על 18 ק"ג ושגובהם הוא עד 1.45 מטר, נדרשים לשבת בבוסטר ולחגור חגורת בטיחות. ילד שמשקלו קטן מ-18 ק"ג ישב בדרך כלל בכיסא בטיחות, עד גיל שנה-שנה וחצי יש להיעזר בסלקל. בניגוד למושב בטיחות או לסל קל, מרבית הבוסטרים אינם כוללים בדרך כלל משענות או חגורות פנימיות, אך ישנם דגמים המספקים גב תומך, כשהבחירה תלויה בעיקר בנוחותו האישית של הילד. כמו במקרים של בחירת מנשאים לתינוקות, גם את הבוסטר יש להתאים לילד בהתאם לגובהו ולמשקלו, וכמובן שיש להתחשב גם בנוחות האישית.

איזה בוסטר לקנות

כיום ניתן למצוא בשוק דגמים רבים, חלקם פשוטים וסטנדרטים על פי הנדרש בחוק, אך ישנם גם בוסטרים אחרים המספקים רמת בטיחות גבוהה יותר, כמו גם נוחות מרבית. חלק מהבוסטרים כוללים גם את מערכת האיזופיקס המאפשרת עיגון יעיל של הכיסא בעת תאונה, כמו גם שכבת הגנה נוספת. בוסטרים בסיסיים יכללו לרוב מושב בלבד, והם יכולים בהחלט להתאים לילד שגילו גדול יותר. אך מלבד הבוסטרים הבסיסיים קיימים גם דגמים שבהם יש גב המסייע להגן על ראשו של הילד, ובוסטרים הכוללים הגנת צד משמעותית יותר. דגמים מסוימים אף נראים כמו כיסא בטיחות ויש בהם רצועות פנימיות או חגורה מובנת. אף על פי שנראה כי מדובר בכיסא בטיחות לגיל צעיר יותר, בוסטרים מסוג זה יכולים גם לתמוך במשקלים של 35 ויותר. היתרון של כיסאות מסוג זה הוא הביטחון הנוסף המתאפשר בזכות חמש נקודות עגינה פנימיות, אך כמובן שמחירו בדרך כלל גבוה יותר.

בסיכומו של דבר, את הבוסטר יש לבחור בהתאם לגילו, לגובהו ולמשקלו את הילד, כאשר יש לשקול גם את המחיר ואת הנוחות של הילד. בחנות כדאי לבחון את הדגמים השונים ולאפשר לילד להתנסות בישיבה על מנת לוודא כי אכן הבוסטר מתאים לו.

מערכת עגליס