הטיפים שלנו

מה חשוב לדעת בקניית עריסה

אין תגובות מערכת עגליס 15/07/2018

אחד הפריטים הראשונים שאותם נדרשים הורים טריים לרכוש היא עריסת תינוק מתאימה. בעריסה זו יבלה התינוק חלק גדול מזמנו, במיוחד בחודשי חייו הראשונים, שאז חלק ניכר משעות היום עובר עליו בשינה. בשל התפקיד המרכזי שממלאת העריסה, גם במהלך שעות היום וגם במהלך שעות הלילה, חשוב כי ההורים יבצעו את הבחירה הנכונה, לאחר שבידיהם מצוי כל המידע הנדרש. על כן, מומלץ לקרוא את הדברים הבאים בתשומת לב, עוד לפני הביקור בחנות למוצרי תינוקות.

בטיחות

כשמדובר במוצרים לשימושם של ילדים, חשוב במיוחד להקפיד לבחור במוצר איכותי המאפשר לשמור על שלמות גופו של הילד. לשם כך, כדאי להכיר את התקן הישראלי שהגדיר מהן דרישות הבטיחות מעריסות וממיטות המיועדות לתינוקות. תווי תקן אלו (ת"י681 ות"י 682) מחייבים כל מוצר, בין אם מיוצר בארץ ובין אם מיובא, לעמוד בתנאים מסוימים על מנת לקבל את אישורו של מכון התקנים הישראלי. במסגרת התקן הזה נבדק המוצר במלואו ונבחן המבנה הכללי שלו על מנת לשלול את קיומם של חלקים בולטים או חלקים חדים העלולים לסכן את הילד. גם העץ שממנו מיוצרת העריסה נדרש לעמוד בתנאי התקן, וחשוב להקפיד כי ייעשה שימוש בצבעי עץ שמגע עימם אינו מסכן את הילד. בעריסות שיש בהן שלבי עץ, חשוב לוודא כי המרווחים הקיימים תקינים והתקן אף מגדיר את מידת היציבות של תחתית העריסה ואת יכולתה לעמוד בעומס. מכיוון שהתקן עשה עבור ההורים את העבודה ובחן את התאמת המוצר לילד, כדאי לבדוק בחנות כי העריסה אכן עומדת בתקנים ובדרישות החוק. מומלץ גם לשאול בחנות כיצד מתבצעת ההרכבה ולוודא שהיא מבוצעת בידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון.

נוחות השימוש ועיצוב העריסה

כפי שניתן להיווכח, בדומה למוצרי תינוקות אחרים כגון סלקל ועגלת תינוק, גם עריסה נדרשת לעמוד בתקני בטיחות. אך לאחר שהבדיקות השונות אישרו כי עריסת התינוק אכן בטוחה לשימוש, יש להתחשב בגורם מרכזי לא פחות – נוחות השימוש. עריסה צריכה להיות נוחה גם עבור התינוק וגם עבור ההורה, ועל כן חושב לוודא כי היא מאפשרת גישה נוחה לתינוק, וגם הזזה נוחה. במרבית העריסות, למשל בעריסות של רהיטי טל, קיימים גלגלים מיוחדים המאפשרים לנייד את העגלה בקלות. כך אם לדוגמה מעוניינים לסייע לתינוק להירדם ניתן לנענע בעדינות את העריסה וליצור את תחושת הערסול המסייעת להרגיע תינוקות רבים. במידה שבוחרים בעריסה מסוג זה, חשוב להקפיד כי לגלגלים ישנם מעצורים שבאמצעותם ניתן לקבע את העגלה במקום, וכי העגלה יציבה ועמידה.

התאמת מזרן

לאחר שנבחר דגם העריסה הרצוי, נותר להתאים לה את המזרן. גם עבור המזרן הגדיר מכון התקנים הישראלי תקן  (ת"י 1548), ועל כן בעת הבחירה כדאי להקפיד לבחור במזרן שמצוין עליו כי הוא עומד בתקן זה. כיום קיימים בשוק שלושה סוגים עיקריים של מזרנים – מזרן אטום, מזרן נושם ומזרן רשת. מזרן אטום כולל ציפוי של שעוונית או כיסוי אחר, מזרן נושם הוא כזה העשוי מחומר שדרכו יכולים אוויר ונוזלים לעבור באופן חופשי, ומזרן רשת הוא מזרן נושם שעליו מתוחה רשת אלסטית. באופן עקרוני, מומלץ לבחור במזרן נושם משום שהוא מאפשר פיזור של האוויר, כך שאם ראשו של התינוק כוסה בשמיכה בעת השינה (בשל תנועות הגוף של התינוק) הסיכוי לסכנת חיים קטן.

בחירה בעריסה ובמזרן המתאימים ביותר לתינוק אינה פשוטה תמיד, וכפי שניתן להיווכח היא כרוכה בשיקולים רבים. על כן, מומלץ להתייעץ עם אנשי המקצוע בחנות ולקבל החלטה מושכלת בהתאם למפרט המוצר ובהתאם לתקציב.

מערכת עגליס