הטיפים שלנו

מה חשוב לדעת כשקונים כסא אוכל לתינוק?

אין תגובות מערכת עגליס 30/05/2013

 

השלב הנכון בו עלינו להצטייד בכסא אוכל לתינוק הינו המעבר לאכילת מזון מוצק. מטרתו של כסא האוכל היא להביא את התינוק אל פני שולחן האוכל בנוחות, לאפשר לו להיות חלק מן המשפחה ולאכול יחד את הארוחות המשפחתיות.

אז מה חשוב בכסא האוכל לתינוק?

ראשית, על כסא האוכל להתאים לשלב ההתפתחותי בו מצוי התינוק. ישנם כסאות בעלי הטיה אשר מותאמים לתינוקות שאינם יושבים עדיין באופן יציב, לעומת תינוקות אשר יושבים באופן יציב וכן לבסוף כסאות אוכל לפעוטות גדולים יותר אשר זקוקים בעיקר להגבהה.

כסא אוכל טוב יספק תמיכה לרגלי התינוק (עדיף שהרגליים לא יתנפנפו באוויר) ובנוסף יספק תמיכה טובה לגב התינוק (על פי השלב ההתפתחותי בו מצוי התינוק, כאמור).  כמו כן, לרוב הכיסא ישמש את התינוק לאורך זמן ויעבור איתו את השלבים ההתפתחותיים השונים, באמצעות כיוונון הכסא והתאמתו לקצב הגדילה של התינוק ולגודלו.

קיימים כיום כסאות אוכל רבים בעלי פונקציות שונות, כגון מגשים שניתן לפרק בקלות ולשטוף או להוריד ביד אחת, מושבים מתכווננים, מושבים ומסעדים בעלי הטייה, כאמור, גלגלים ועוד.

חשוב לבחור כיסא אוכל אשר מגיע עם תו תקן ישראלי ועומד בסטנדרטים של מכון התקנים הישראלי או לחילופין מכון התקנים האירופאי או האמריקאי.

כמה דגשים לגבי בטיחות הכסאות:

יציבות– על הכסא להיות יציב, כך שיש לו בסיס רחב יחסית ונקודת כבידה נמוכה יחסית, זאת על מנת למנוע מצב שהתינוק יוכל לדחוף את הכסא ולהפכו לאחור על ידי דחיפת השולחן עם ידיו או רגליו בעודו יושב על הכסא.

במידה ולכסא גלגלים, חשוב מאוד לוודא שלגלגלים יש מנגנון נעילה חזק וטוב שהתינוק לא יוכל לפותחו. כמו כן, גם מנגנון הקיפול צריך להיות כזה שהתינוק אינו מסוגל לקפל את הכסא בעת השימוש או לפתוח אותו שלא בעת שימוש, כלומר שהכסא יינעל היטב.

חגורת הבטיחות- יש לבדוק שהחגורה הינה עמידה וחזקה וכן גם רחיצה. החגורה המומלצת הינה חגורה בת 5 נקודות, בדומה לתקן בסלקל ובמושבי בטיחות לרכב. רצוי שלא לקנות כסא המחזיק את התינוק במותן בלבד, שכן תינוקות שיודעים כבר לזחול או לעמוד יכולים להשתחרר מכסא כזה בקלות רבה יחסית.

נוחות השימוש- רצוי לקנות מושבים שלהם מגש קל לניקוי, עדיף מתפרק החוצה. יש לבדוק היטב את המגש ולוודא שאין בו רווחים או בליטות אשר עלולים לפצוע את התינוק – דבר אשר יש לבדוק לכל אורך הכסא (ולאתר מקומות בהם עלולות להיתפס אצבעות, למשל). רצוי שהמגש יכיל מסגרת סביבו אשר תמנע את נפילת הצלחות והכוסות. כמו כן, ישנם מגשים העמידים לטמפרטורת מדיח הכלים, דבר אשר עשוי להקל עליכם במידה וברשותכם מדיח כלים.

המלצת מכון התקנים בעת קניית כסא אוכל לתינוק – הינה לבדוק את מדבקת הסימון הכוללת את פרטיו של היצרן ופרטיו של המשווק וכן את כל האזהרות לגבי השימוש בכיסא. כמו כן, רצוי לבדוק שרצועת המפשעה (החוצץ) היא ברוחב שני סנטימטר לפחות ומחוברת היטב למושב. יש לבדוק את יציבות הכסא במצבים שונים ותוך הפעלת כח על חלקיו השונים של הכסא.

מערכת עגליס